Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Cywile bez statusu weteranów. Komisja sejmowa zdecydowała

25
Podziel się:

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej odrzuciła poprawkę gwarantującą status Weterana Działań Poza Granicami Państwa pracownikom cywilnym Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Do listy zostaną natomiast dopisani funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej.

Wojskowi służący za granicą będą objęci większą pomocą socjalną, w przeciwieństwie do pracujących z nimi cywili.
Wojskowi służący za granicą będą objęci większą pomocą socjalną, w przeciwieństwie do pracujących z nimi cywili. (Materiały prasowe)

O uwzględnienie pracowników cywilnych przy nadawaniu statusu Weterana Działań Poza Granicami Państwa postulował klub poselski KO-PO.

– Chodzi o bardzo ważną grupę ludzi, którzy służyli na misjach, zajmowali się serwisowaniem sprzętu, a nie są uwzględnieni w ustawie o weteranach. To są osoby, które realizowały zadania zlecone im przez organy nadzorowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, osoby, które stacjonowały z polskimi żołnierzami w bazach wojskowych – wytłumaczył Marcin Kierwiński na posiedzeniu Sejmu.

– To jest ok. 200–250 osób, które są wyłączone z ustawy o weteranach. Wydaje się rzeczą bardzo niesprawiedliwą, że osoby, które często trzy-, czterokrotnie były na różnego rodzaju misjach, nie mogą ubiegać się o status weterana – dodał poseł Platformy Obywatelskiej.

Zobacz także: Zobacz także: Rząd buduje drewniane domy. Na razie nie ma ani jednego, w przyszłym roku będzie kilka tysięcy

Wiadomo już, że cywile nie będą mogli ubiegać się o ten status. Komisja sejmowa odrzuciła w głosowaniu postulat opozycji.

– My dostrzegamy ten problem, tylko proszę mieć na względzie to, iż jako Ministerstwo Obrony Narodowej podpisujemy stosowne umowy z różnymi podmiotami, z tymi, które są zależne od ministra obrony narodowej, jak i z tymi, które są, mówiąc najogólniej, podmiotami prywatnymi. I to wszystko odbywa się w ramach umów cywilnoprawnych – wytłumaczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

– Te osoby, jak tutaj przywoływano, nie były ani nie są pracownikami resortu obrony narodowej, nie były ani nie są żołnierzami w służbie, więc dziś Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma wprost możliwości formalnej wspierania właśnie takich osób, bo są one dziś pracownikami prywatnych firm czy firm, które działają w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, np. firmy Rosomak – doprecyzował Skurkiewicz w trakcie obrad.

Darmowe leki od 30 proc. uszczerbku na zdrowiu

Do listy mogących się ubiegać o status weteranów zostaną natomiast dopisani funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej.

Zdecydowała się równie na odrzucenie drugiej propozycji PO-KO. Dotyczyła ona zmniejszenia z 30 do 10 proc. uszczerbku na zdrowiu, który gwarantowałby poszkodowanym weteranom większą pomoc i wsparcie. Na nic zdały się apele posłanki Bożeny Kamińskiej, która prosiła przed głosowaniem o „niedzielenie weteranów” na bardziej i mniej poszkodowanych.

To istotne, ponieważ w myśl przepisów zawartych w ustawie, weterani poszkodowani o uszczerbku na zdrowiu niższym niż 30 proc., będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i darmowe leki związane z urazami odniesionymi w trakcie służby. Ciężej dotknięci dostaną, oprócz wyżej wymienionych, darmowe medykamenty na wszystkie schorzenia niezwiązane z urazami przywiezionymi z misji.

Szereg nowych korzyści i ulg dla weteranów

Nowelizacja przynosi szereg korzyści osobom posiadającym status Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Zakłada m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych, bezpłatne turnusy rehabilitacje, czy pomoc finansową na naukę i ulgi na komunikację miejską.

Według nowych przepisów osoby objęte statusem, w przypadku rehabilitacji poza miejscem zamieszkania, uzyskają bezpłatny dostęp do noclegów w lokalach zarządzanych przez Agencję Mienia Wojskowego. Ponadto państwo obniży im opłaty za pobyt w Domu Weterana.

– Weterani swoim przykładem, swoją służbą, swoim udziałem w najtrudniejszych zadaniach w najbardziej zagrożonych miejscach na ziemi pokazują nie tylko patriotyzm, ale również odpowiedzialność i poświęcenie – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach podczas posiedzenia Sejmu.

– Jest naturalne, że państwo stara się żołnierzom, szczególnie tym, którzy zostali poszkodowani na misjach, zapewnić wszelkie możliwości, ażeby mogli oni normalnie funkcjonować, ażeby, broń Boże, nie poczuli się zapomniani – ocenił Jach.

Projekt ustawy zatem przeszedł przez komisję i prawdopodobnie jeszcze w piątek 19 lipca zostanie przegłosowany przez posłów. Jeśli tak się stanie, to w sierpniu zajmie się nią Senat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
KOT
5 lata temu
pracownicy cywilni wojska stary temat wykorzystywani ale tylko jako robole bo nie mieli munduru, itd a pełnili tak naprawdę służbę 24 na 24 dla kadry, może ktoś się kiedyś nad tym tematem pochyli
szeregowy
5 lata temu
Weteran to walczący o wolność kraju i na terytorium własnego kraju , a najemnicy to terroryści za szmalec obcych dyktatur , nawet jak jesteśmy wasalem czyjimś to są najemnicy nie obrońcy własnego kraju .
kenaj
5 lata temu
A sejmowa marszałkowska babcia klozetowa zostanie weteranem czy nie ?
żebiałejestbi...
5 lata temu
zasłużeni w bojach z niepełnosprawnymi dziećmi,ale nikt,żaden kurski,żadna holecka mi nie wmówi że oni służą pisowi poza granicami kraju
Wata
5 lata temu
Sejm enklawą Watykanu. Jeszcze duśpasterzy uznać za weteranów wojny wat / polsko/ polskiej.
...
Następna strona