Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Członkowie komisji ds. pedofilii zarabiają jak wiceministrowie. Tak każą się też tytułować

153
Podziel się:

Tuż po rozpoczęciu komisji ds. pedofilii jej szef zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o podwyżkę zarobków. Głowa państwa przystała na ten pomysł, dzięki czemu członkowie zarabiają tak jak wiceministrowie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Członkowie komisji ds. pedofilii zarabiają jak wiceministrowie. Tak każą się też tytułować
Dziennikarze prześwietlili pensje członków komisji ds. pedofilii. Na zdjęciu jej przewodniczący Błażej Kmieciak. (PAP, Mateusz Marek)

Dziennik przypomina, że przewodniczący komisji Błażej Kmieciak (związany z Ordo Iuris) 3 grudnia 2020 roku zwrócił się do prezydenta o uwzględnienie "członków komisji w zmianach ustawy dotyczącej wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe". Tłumaczył przy tym, że członkowie komisji mają status równy wiceministrom.

Prezydent na tę prośbę spojrzał przychylnym okiem i 30 grudnia wydał rozporządzenie, które włącza komisji do grupy płac przysługujących sekretarzom stanu, czyli wiceministrom właśnie. Dzięki tej decyzji każdy z członków komisji zarabia 12 650 złotych plus dodatki funkcyjne.

"Wyborcza" zwraca też uwagę, że członkowie komisji mogą liczyć na mieszkania służbowe, jeżeli mieszkają poza Warszawą. A jeśli w stolicy nie chcą się zatrzymywać na dłużej, to do domu odwiezie ich służbowy samochód, których komisja posiada dwa. Taki luksus ma zapewniony jeden z członków tejże komisji, mieszkający 110 km od miasta stołecznego.

Zobacz także: Wirusolog spodziewa się ponownego zamknięcia galerii handlowych i stoków

Dziennik przywołuje też słowa posła Dariusza Jońskiego (KO), który zwrócił uwagę, że Barbara Chrobak - członkini komisji - "była tytułowana przez swoją urzędniczkę per 'pani minister'". To efekt wspomnianego pisma, które zrównało członków komisji z osobami pełniącymi kierownicze stanowiska państwowe.

"Gazeta" zwraca też uwagę na siedzibę komisji, która mieści się w 30-piętrowym biurowcu Spektrum Tower. Siedziba komisji ds. pedofilii znajduje się na 12. piętrze, a jej łączna powierzchnia to ok. 850 m kw. To oznacza, że miesięczny czynsz może sięgać wysokości do 80 tys. złotych, ponieważ przeciętnie wynajem w tym budynku kosztuje 25 euro za metr kwadratowy.

Do tego dochodzą jeszcze miejsca w garażu, za które płaci się 185 euro od stanowiska. To oznacza, że miesięczne koszty mogą dochodzić do 125 tys. złotych (roczne - do 1,5 mln złotych).

Urząd Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (bo taka jest pełna nazwa komisji) został powołany uchwałą Sejmu z 30 sierpnia 2019 roku. Jej budżet to ok. 12 mln złotych.

Zgłoszenia od pokrzywdzonych komisja przyjmować zaczęła od 24 listopada 2020 roku, a już kilka dni później jej przewodniczący wystąpił do prezydenta o podwyżki uposażeń. Od tamtego czasu komisja zebrała ponad setkę zgłoszeń.

W piątek z interwencją poselską do jej siedziby próbowali się dostać posłanki i posłowie Koalicji Obywatelskiej: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Katarzyna Piekarska oraz Dariusz Joński. Nie zostali jednak wpuszczeni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(153)
ip123
3 lata temu
Po tym Kmieciaku to widać jak w lustrze....i on ma dochodzić prawdy wśród hierarchów, duchownych w jednym z Kościołów w Polsce (a tylko pedofile szaleją w Kościele Rzymsko-Katolickim, którego Ordo Iuris jest duchowo powiązana). Tylko Unijne Komisję będą w stanie to wszystko rozgrzeszyć.
mafia
3 lata temu
Polska jest obecnie na pierwszym miejscu wśród dużych krajów Unii z najbardziej nieprzejrzystymi finansami. Przed nami znalazł się tylko Cypr
Nnnn
3 lata temu
Już wiem kto zawyża średnią krajową!
proboszcz
3 lata temu
jak ulęknie to nawet ministrancie powiem
suweren?
3 lata temu
Wszelkie komisje, fundacje itp, itd. są dla pisich przedstawicieli tylko dodatkowym stołkiem do dodatkowych apanaży. Pinokio , ostatnio też powołał fundację, co do której nawet pisowcy nie wiedzą, po cholerę. Ale my wiemy,że jw.
...
Następna strona