Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Centralny Port Komunikacyjny wybudujemy z Koreańczykami. Będzie rządowa umowa [News money.pl]

1535
Podziel się

Nie Chińczycy, nie Brytyjczycy, ale Koreańczycy wybudują Centralny Port Komunikacyjny. Jak ustalił portal money.pl, w najbliższy piątek dojdzie do podpisania umowy pomiędzy CPK a lotniskiem Incheon, ale także porozumienia międzynarodowego pomiędzy polskim i koreańskim rządem. W wydarzeniu mają wziąć udział najwyższe władze państwowe Korei Południowej.

Centralny Port Komunikacyjny wybudujemy z Koreańczykami. Będzie rządowa umowa [News money.pl]
Centralny Port Komunikacyjny pod rękę z Koreańczykami. Nie tylko doradzą, ale też możliwe, że zainwestują. (CPK)
bDJbKRDp

Od początku stycznia doradztwem strategicznym przy budowie gigalotniska w Baranowie pod Grodziskiem Mazowieckim zajmują się eksperci z Korei Południowej. O tym, że umowa ma być podpisana, w grudniu media już informowały. Jak ustalił money.pl, formalnie do podpisu doszło kilka tygodni temu, a prace już się toczą.

Teraz współpraca wchodzi w nową fazę. Koreańczycy nie tylko doradzą, ale zostaną partnerem CPK. W piątek podpisana ma zostać w tej sprawie nowa umowa.

- To będzie oficjalna inauguracja współpracy między CPK i Incheonem, ale także między polskim rządem a rządem koreańskim. Podpisane zostaną dwa dokumenty: oficjalnie już umowa o doradztwo strategiczne, ale jednocześnie tzw. "porozumienie o wzajemnej współpracy". To dokument określający ramy rządowego wsparcia dla budowy CPK - mówi źródło money.pl.

bDJbKRDr
Zobacz także: Wykup gruntów pod CPK. Horała: nie możemy kierować się ludzkimi emocjami

Jak udało nam się ustalić, na uroczystości pojawić ma się nie tylko zarząd CPK i lotniska Incheon International Airport, ale także najwyższe władze państwowe.

- W imprezie udział weźmie premier Korei Południowej Chung Sye-kyun, a także tamtejszy minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum oraz nowy prezes lotniska Incheon Kyung Wook Kim. To pokazuje, jaka jest ranga tego wydarzenia - mówią nasze źródła.

bDJbKRDx

Do Polski koreańskie władze nie przylecą, z racji COVID-19 wszystko odbyć ma się zdalnie w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych. Po naszej stronie obecność potwierdził już Marcin Horała, odpowiedzialny w rządzie za CPK oraz prezes portu Mikołaj Wild. Ważą się losy uczestnictwa premiera Mateusza Morawieckiego.

- Problemem może być Rada Europejska, na którą wybiera się premier – mówi nasze źródło.

Skąd jednak taki garnitur gości najwyższego szczebla? Kwestia wartej ok. 3,5 mln euro umowy na doradztwo nie gra tu roli. Ważniejsze jest nowo podpisywane memorandum o współpracy. Według naszych informacji może ono oznaczać nie tylko koncepcyjną pomoc przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale także zaangażowanie kapitałowe. Mówiąc wprost - koreańskie miliony na polskie lotnisko.

bDJbKRDy

Najprawdopodobniej Koreańczycy zainwestują i częściowo sfinansują budowę gigaportu. Dla nich będzie to współpraca strategiczna, bo dzięki temu ich Incheon będzie miał gdzie latać do Europy. Dlatego umowę podpisze nie spółka CPK, ale polski i koreański rząd.

Incheon to gigalotnisko zlokalizowane na wyspie niedaleko Seulu - mniej więcej w tej samej odległości od stolicy Korei, co Baranów od Warszawy. Rocznie obsługuje nawet 70 mln pasażerów, co czyni go jednym z największych na świecie. Jego rozbudowa ma doprowadzić do przyjęcia nawet 100 mln gości rocznie.

Będzie to więc milowy krok w budowie portu lotniczego pod Warszawą. W tej chwili CPK szykuje się do wykupu gruntów pod inwestycję. Inwentaryzowane są działki w obrębie tzw. piaskownicy, czyli terenu, na którym powstać ma lotnisko. Trwają też rozmowy społeczne z mieszkańcami.

bDJbKRDz

Koszt budowy CPK szacowany jest na 25-30 mld zł, ale to jedynie część inwestycyjnego planu. W ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego powstać mają nowe drogi ekspresowe, ale przede wszystkim linie kolejowe, w tym koleje dużych prędkości. Samo uruchomienie lotniska zaplanowano do 2030 roku. Docelowo port obsługiwać ma nawet 100 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbKRDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1535)
Ciamciara
1 tyg. temu
To ,że Korea ,a nie np.USA ,czy GB ,a szczególnie nie Chiny jest ,być może ,rozsądnym rozwiązaniem. Pożyjemy -zobaczymy.
:))
1 tyg. temu
Bardzo dziwi mnie to, że część osób negatywnie nastawiona jest do tej inwestycji. Dlaczego ludzie mają latać na wakacje z Berlina, Paryża czy Londynu, bo u nas nie ma połączeń lotniczych? Dlaczego mamy dopłacać do towarów za transfer do Polski z innych lotnisk europejskich? Dlaczego nie możemy sami transportować ogromnej ilości towarów, świadczyć szeregu usług i zarabiać na opłatach lotniskowych? Tak, to że Polska królem świeczkiem stoi, a jak jakaś normalna i potrzebna inwestycja, to nie. Ja jestem za :) I będę bardzo szczęśliwa, jak nie będę musiała latać z przesiadkami, jak ludzie z rejonu będą mieć pracę, jak będzie rozwijał się handel międzynarodowy.
Patriotka
1 tyg. temu
Powiedzcie ludzie ! Gdzie się podziała nasza duma narodowa i patriotyzm. Głowy macie przepełnione nienawiścią do PIS-u. Nienawiść zasłania Wam zdrowe myślenie. Zal czytać. Ja jestem dumna z Polski i naszego rządu. Inne kraje mogą nam zazdrościć tempa rozwoju. Tylko, że trzeba by słuchac jeszcze innych stacji niż TVN !
bDJbKRDT
TOm
1 tyg. temu
Bardzo dobra inwestycja !!!!! Wygląda, że wszystko szybko ruszy, jeżeli udziałowcem ma być rząd Korei !! Przyszłość jest w Azji. Europa Zachodnia z tymi swoimi pustymi sloganami upadnie. Zostanie LGBT, a później Islam to wszystko zlikwiduje.
Pomorzanin
1 tyg. temu
Milowy krok w rozwoju Polski - Brawo rząd ( PIS ) - Świetna wiadomość. Tygrysy powinny polować w stadzie, a stare leniwe koty niech tyją na zapiecku.
...
Następna strona