Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Centralny Port Komunikacyjny wybudujemy z Koreańczykami. Będzie rządowa umowa [News money.pl]

1538
Podziel się:

Nie Chińczycy, nie Brytyjczycy, ale Koreańczycy wybudują Centralny Port Komunikacyjny. Jak ustalił portal money.pl, w najbliższy piątek dojdzie do podpisania umowy pomiędzy CPK a lotniskiem Incheon, ale także porozumienia międzynarodowego pomiędzy polskim i koreańskim rządem. W wydarzeniu mają wziąć udział najwyższe władze państwowe Korei Południowej.

Centralny Port Komunikacyjny wybudujemy z Koreańczykami. Będzie rządowa umowa [News money.pl]
Centralny Port Komunikacyjny pod rękę z Koreańczykami. Nie tylko doradzą, ale też możliwe, że zainwestują. (CPK)

Od początku stycznia doradztwem strategicznym przy budowie gigalotniska w Baranowie pod Grodziskiem Mazowieckim zajmują się eksperci z Korei Południowej. O tym, że umowa ma być podpisana, w grudniu media już informowały. Jak ustalił money.pl, formalnie do podpisu doszło kilka tygodni temu, a prace już się toczą.

Teraz współpraca wchodzi w nową fazę. Koreańczycy nie tylko doradzą, ale zostaną partnerem CPK. W piątek podpisana ma zostać w tej sprawie nowa umowa.

- To będzie oficjalna inauguracja współpracy między CPK i Incheonem, ale także między polskim rządem a rządem koreańskim. Podpisane zostaną dwa dokumenty: oficjalnie już umowa o doradztwo strategiczne, ale jednocześnie tzw. "porozumienie o wzajemnej współpracy". To dokument określający ramy rządowego wsparcia dla budowy CPK - mówi źródło money.pl.

Zobacz także: Wykup gruntów pod CPK. Horała: nie możemy kierować się ludzkimi emocjami

Jak udało nam się ustalić, na uroczystości pojawić ma się nie tylko zarząd CPK i lotniska Incheon International Airport, ale także najwyższe władze państwowe.

- W imprezie udział weźmie premier Korei Południowej Chung Sye-kyun, a także tamtejszy minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum oraz nowy prezes lotniska Incheon Kyung Wook Kim. To pokazuje, jaka jest ranga tego wydarzenia - mówią nasze źródła.

Do Polski koreańskie władze nie przylecą, z racji COVID-19 wszystko odbyć ma się zdalnie w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych. Po naszej stronie obecność potwierdził już Marcin Horała, odpowiedzialny w rządzie za CPK oraz prezes portu Mikołaj Wild. Ważą się losy uczestnictwa premiera Mateusza Morawieckiego.

- Problemem może być Rada Europejska, na którą wybiera się premier – mówi nasze źródło.

Skąd jednak taki garnitur gości najwyższego szczebla? Kwestia wartej ok. 3,5 mln euro umowy na doradztwo nie gra tu roli. Ważniejsze jest nowo podpisywane memorandum o współpracy. Według naszych informacji może ono oznaczać nie tylko koncepcyjną pomoc przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale także zaangażowanie kapitałowe. Mówiąc wprost - koreańskie miliony na polskie lotnisko.

Najprawdopodobniej Koreańczycy zainwestują i częściowo sfinansują budowę gigaportu. Dla nich będzie to współpraca strategiczna, bo dzięki temu ich Incheon będzie miał gdzie latać do Europy. Dlatego umowę podpisze nie spółka CPK, ale polski i koreański rząd.

Incheon to gigalotnisko zlokalizowane na wyspie niedaleko Seulu - mniej więcej w tej samej odległości od stolicy Korei, co Baranów od Warszawy. Rocznie obsługuje nawet 70 mln pasażerów, co czyni go jednym z największych na świecie. Jego rozbudowa ma doprowadzić do przyjęcia nawet 100 mln gości rocznie.

Będzie to więc milowy krok w budowie portu lotniczego pod Warszawą. W tej chwili CPK szykuje się do wykupu gruntów pod inwestycję. Inwentaryzowane są działki w obrębie tzw. piaskownicy, czyli terenu, na którym powstać ma lotnisko. Trwają też rozmowy społeczne z mieszkańcami.

Koszt budowy CPK szacowany jest na 25-30 mld zł, ale to jedynie część inwestycyjnego planu. W ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego powstać mają nowe drogi ekspresowe, ale przede wszystkim linie kolejowe, w tym koleje dużych prędkości. Samo uruchomienie lotniska zaplanowano do 2030 roku. Docelowo port obsługiwać ma nawet 100 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1538)
Patriota
9 miesięcy temu
Zadłużają Polskę kredyt za kredytem. To są naprawdę potężne pieniądze. Zrujnują nasz kraj.
Patriota
9 miesięcy temu
Nie oddam swojej ziemi za bezcen pod CPK, którego właścicielem ma być Korea. Ten wasz podstęp PiS - owski się nie uda. (51% we władaniu Skarbu Państwa tylko po to, aby wywłaszczyć obywatela, a reszta Korea) Potem odsprzedadzą resztę. Zabezpieczają tylko swoje interesy. Ludzi traktują przedmiotowo, brak transparentności i negocjacji z mieszkańcami. Kraj traktują jak prywatny folwark, bez nas jesteście nikim. To nasze pieniądze tak chętnie rozdajecie, żeby mieć elektorat. Niszczycie nasz kraj, żeby zabezpieczyć własne interesy.Kredyt 76 miliardów długu zaciągnęliście u Koreańczyków (ludzie dowiadują się z zagranicznych mediów, bo na 1.2 TVP nic nie powiecie). Czas na was. Naród nie jest głupi. Rozdawnictwo rozpasania, a ostatecznie ruina Polski. Masakra
Ada12
3 lata temu
Jeżeli chcemy być krajem nowoczesnym, liczącym się w świecie, taki potr lotniczy jest niezbędny w państwie. Najśmieszniejsze są wyPOwiedzi niby nowoczesnych umysłów totalsów. Jak proPOnował Trzaskowski nam Berlin. To jakiś absurd. I mówi to urzędnik państwowy, Polak. Nam się całkowicie POmieszało wartości, że takich ludzi wybieramy na ważne stanowiska w państwie. Nie ma takiego cywilizowanego kraju, w którym jego społeczeństwo działało na szkodę własnego kraju. Zatem nie ma co się dziwić, unijni deputowani pozwalają sobie na ataki i próby wkraczania w suwerenność niektórych państw. Oczywiście takie państwo, jak np. Francja, Niemcy, Holandia są nietykalne. Taka jest rzeczywistość.
Janek
3 lata temu
A PO głosiła, że "piniędzy nie ma i nie będzie"
życzliwy
3 lata temu
Mam nadzieję, że port lotniczy w Baranowicach będzie miał takie tłumy pasażerów jakie miał i nie ma Radom.
...
Następna strona