Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Cztery nowe miasta na mapie Polski. Pojawią się od początku 2020 roku

54
Podziel się:

Czerwińsk nad Wisłą, Piątek, Lututów, Klimontów - to cztery nowe miasta polskie. Wszystkie łączy fakt, że status miejski utraciły w wyniku represji po powstaniu styczniowym.

Wieś, a już wkrótce miasto Piątek, znane jest z tego, że do niedawna miało punkt uważany za geometryczny środek Polski.
Wieś, a już wkrótce miasto Piątek, znane jest z tego, że do niedawna miało punkt uważany za geometryczny środek Polski. (East News, Natalia Zdziebczynska/East News)

Za pomoc powstańcom cztery miejscowości zapłaciły utratą statusu miast - informuje "Rzeczpospolita". Na odzyskanie dawnego splendoru musiały czekać półtorej wieku.

"W 2020 roku przypada 150. rocznica odebrania Piątkowi praw miejskich. Rocznica ta stanowi właściwy moment, aby podjęto działania mające na celu wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie tych praw miejscowości, która przez dominujący okres swojej historii była miastem, a prawa miejskie utraciła wskutek czynu niepodległościowego w okresie zaborów. To polski król, przed 1339 rokiem, nadał Piątkowi prawa miejskie, a car rosyjski w 1870 roku nam je odebrał w odwecie za udział obywateli w Powstaniu Styczniowym" - informuje miasto Piątek na swojej stronie internetowej.

Czerwińsk nad Wisłą znajduje się na terenie woj. mazowieckiego. Piątek i Lututów - łódzkiego a Klimontów przynależy do woj. świętokrzyskiego.

Zobacz także: Obejrzyj: Przedsiębiorca idzie po kredyt i co dalej?

Oprócz nadania statusu, kilkanaście gmin zmieniło swoje granice. Najbardziej powiększyło się miasto Głogów Małopolski z powiatu rzeszowskiego. Rząd zatwierdził włączenie pod jego jurysdykcję okolicznych Rogoźnicy Woli Cichej i Zabajki.

Rada Ministrów odmówiła natomiast włączenia do Lubina z Dolnego Śląska szeregu wsi otaczających miasto. Nie powiększy się również Rzeszów o obszary wiejskie, o które miasto zabiegało.

Po zmianach, liczba miast na mapie Polski wynosi 944 lokacje. Dwie trzecie z nich wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, natomiast 66 największych ma jednocześnie prawa powiatu. Osobnym przypadkiem jest Warszawa, której dzielnice mają charakter samorządowy.

Do uzyskania praw miejskich niezbędny jest miejski układ architektoniczny w zabudowie. Ponadto większość mieszkańców powinna utrzymywać się z działalności pozarolniczej i liczyć co najmniej 2 tys. mieszkańców. Choć nie są to sztywne zasady. Rząd może podjąć decyzję o przyznaniu praw miejskich miejscowościom, które nie spełniają wszystkich warunków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Hard
4 lata temu
Wincyyyyyj wincyyyyyj miast . Bedziem łupić i kraść.!!!!!!! Winnnncyj!!!!!!
teceha
4 lata temu
Autorowi proponuję powrót do szkoły!! Półtora wieku a nie półtorej
edko
4 lata temu
Co za głupek pisał ten artykuł? Ok kiedy to pisze się półorej wieku? Nie uczyli cie głąbie, że wiek to rodzaj męski i poprawnie powinno być półtora wieku? Korekta w tej firmie to poniżej listwy w klasie szkolnej.,
Wysokie Stand...
4 lata temu
"PÓŁTOREJ WIEKU"?. Zmień zawoda, dziennikarzu.
Man123
4 lata temu
Zabraklo stolkow dla pociotkow prezesa i trzeba dorobic
...
Następna strona