Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Czy urlop przymusowy jest płatny?

127
Podziel się:

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm walczy o przetrwanie i szuka oszczędności. Część przedsiębiorców stara się wysyłać pracowników na przymusowe urlopy, by w ten sposób zaoszczędzić. Nie jest to jednak zgodne z przepisami.

Pracodawca nie może wysłać pracownika na przymusowy urlop.
Pracodawca nie może wysłać pracownika na przymusowy urlop.

Ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa, polski rząd pracuje nad przepisami, które mają pomóc uratować firmy przed bankructwem. Pracodawcy starają się przeforsować przepisy pozwalające im na wysyłanie pracowników na przymusowe 14-dniowe urlopy. Jednak na tę chwilę takie rozwiązanie nie jest zgodne z przepisami prawa.

Czy urlop przymusowy jest płatny?

Pracodawca nie może wysłać pracownika na przymusowy urlop. Zdarzają się takie przypadki, zgoda pracowników na takie rozwiązanie spowodowana jest najczęściej ich niewiedzą. Zdarza się też, że pracodawca kieruje swoich podwładnych na urlop także po wcześniejszym porozumieniu z nim. Każdy taki urlop jest płatny.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Wyjątkiem jest urlop bezpłatny. Udziela się go jedynie na wniosek pracownika. Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy. Podczas niej zawieszeniu ulegają obowiązki pracownika i pracodawcy.

Nie jest on wliczany do stażu pracy. Za okres zwolnienia ze świadczenia pracy nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie i nie ma on prawa do pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. Pracodawcy chcą mieć możliwość wysłania pracownika na maksymalnie 14-dniowy urlop.

Zgodnie z prawem, istnieją dwie możliwości, w którym pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Pierwszą jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
Bozena
4 lata temu
dyktatura pracodawcy, na urlop wypoczynkowy i obniżyć wynagrodzenie
Są uczciwi pr...
4 lata temu
potrafią się dogadać z ludźmi i są zachłanni bezwzględnie wykorzystujący pracowników i myślą że im wszystko wolno łamiąc przepisy i zasady moralne
W tej trudnej...
4 lata temu
pracodawcy chcieliby całkowicie umyć ręce i odciąć się od ponoszenia kosztów w sytuacji epidemii , to nie kto inny tylko pracownicy przez wiele lat pracują sumiennie czasami wykorzystywani ponad miarę żeby firmy funkcjonowały a pracodawca zbierał zyski , porządny i ludzki pracodawca nie wykorzystywałby w tej chwili pracowników żeby przejść suchą stopą przez kryzys , a po kryzysie jak gdyby nigdy nic chciałby znowu wykorzystywać pracowników w firmie, ludzie te zachowania ocenią i niejeden właściciel firmy będzie miał problemy że znalezieniem pracownika, wypracowane przez pracowników kapitał firmy powinien w standardowym stopniu zabezpieczać również interes pracownika w takich sytuacjach
Pracownik
4 lata temu
Pracodawcy nie mają za nic pracownika. Zachowują się jakby wszystko im było wolno. Ktoś ma własne plany , rodzinę i ma prawo decydować kiedy ten urlop najlepiej wykorzystać, znam przypadki, że rzekomo pracownik jest na urlopie a w rzeczywistości w pracy. Tak kombinują prywaciarze, którzy mówią,że jak się nie dostosuje to zwolnią pracownika. Znam przypadki, że pracownicy zostali zmuszeni do napisania urlopów bezpłatnych i byli przez IV 2020r bez źródeł dochodu i nie mogą się poskarżyć bo stracili by i tak nędzną pracę, którą wykonywali od 20 lat. Czy tak powinno być? To wyzysk i mobbing oraz wykorzystanie pozycji szefa.
Ja nikt wazny
4 lata temu
No jasne w DE panstwo potrafilo wprowadzic skrucony czas pracy platny 60 i 67% zeby tylko nie zwalniac pracownika w Polsce rzad za wszelka cene chce utrzymac ten stan obarczajac kosztami pracodawcow.Wiemy WSZYSCY ze nie ma takich pracodawcow. No chyba ze Golebiewski ktorzy dbaja o pracownika.Te WASZE przepisy sa smieszne.Wszystko dla pracownika a wiemy ze pracownik nie ma zadnych praw .... a niech sie ktory wychyli przykladow mamy codziennie mase co dzieje sie z takimi ludzmi... wiec przestancie siac ferment ...
...
Następna strona