Czyje głosy stracił Rafał Trzaskowski? Wskazują jedną kluczową grupę
Według najnowszych wyników to Rafał Trzaskowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce. Różnica względem Karola Nawrockiego jest jednak mała. Jak zauważa TVN24, niepokojący dla kandydata PO jest znaczący odpływ młodych wyborców, którzy wybrali Adriana Zandberga i Sławomira Mentzena, co może być kluczowe w drugiej turze.
TVN24+ przeanalizował wyniki sondażu late poll Ipsos dla największych stacji telewizyjnych. Zgodnie z nimi Rafał Trzaskowski zdobył 31,2 proc. głosów, przy czym aż 71,1 proc. jego wyborców z 2020 roku ponownie udzieliło mu poparcia. Najbardziej lojalną grupą okazali się seniorzy - w grupie 60+ kandydat KO cieszył się poparciem na poziomie 42,5 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska Amica podbija Europę i rzuca wyzwanie gigantom AGD - Jacek Rutkowski w Biznes Klasie
Dramatyczny spadek poparcia wśród młodych
Niepokojącym zjawiskiem dla sztabu Trzaskowskiego jest dramatyczny spadek poparcia wśród najmłodszych wyborców - pisze TVN24+. W grupie 18-29 lat zdobył zaledwie 13 proc. głosów. Dr Michał Kotnarowski, socjolog i politolog z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, zauważa, że to największa zmiana w porównaniu do wyborów z 2020 roku.
- W poprzednich wyborach Trzaskowski miał podobną ilość wyborców w każdym przedziale wiekowym. Teraz widać wyraźnie, że stracił młodych. odpłynęli do Zandberga i Mentzena - wyjaśnia dr Kotnarowski. Ekspert zwraca uwagę, że kandydat KO "szedł szeroko, starał się być dla wszystkich sympatyczny, miły, ale czy zatroszczył się specjalnie o problemy młodych? Nie zauważyłem. Może jego sztabowcy uznali, że jest to na tyle nieliczny elektorat, że można się nimi nie zajmować".
W przeciwieństwie do Trzaskowskiego, kandydaci tacy jak Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Sławomir Mentzen czy nawet Joanna Senyszyn wyraźnie adresowali swoją kampanię do młodego pokolenia. Dr Kotnarowski podkreśla, że to właśnie młodzi wyborcy mogą zadecydować o wyniku drugiej tury, jeśli zdecydują się pójść do urn.
Profil wyborcy Trzaskowskiego - duże miasta i wyższe wykształcenie
Analiza demograficzna poparcia dla Trzaskowskiego pokazuje wyraźne tendencje. Częściej głosowały na niego kobiety (34,1 proc.) niż mężczyźni (28 proc.). Poparcie rośnie również wraz z poziomem wykształcenia - od 16 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym, przez 22,1 proc. z zawodowym i 28,9 proc. ze średnim, aż do 38,6 proc. wśród wyborców z wykształceniem wyższym.
Pod względem zawodowym najchętniej na Trzaskowskiego głosowali emeryci (42,3 proc.), właściciele firm (37,5 proc.) oraz osoby na stanowiskach kierowniczych (37,4 proc.). Najniższe poparcie odnotował wśród rolników (12,2 proc.), uczniów i studentów (16,1 proc.) oraz robotników (17,4 proc.).