Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Czym jest podatek od wzbogacenia i kiedy trzeba go zapłacić?

9
Podziel się:

W polskim systemie fiskalnym istnieje wiele różnego rodzaju podatków, w tym daninę od wzbogacenia się. Czym ona jest i kto musi ją płacić? W jakich okolicznościach wymagane jest odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku od wzbogacenia się?

Czym jest podatek od wzbogacenia i kiedy trzeba go zapłacić?
Podatek od wzbogacenia, czyli danina od czynności cywilnoprawnych. (unsplash.com)

Podatek od wzbogacenia – co to takiego?

Właściwie na próżno można szukać w ustawach obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej pojęcia podatku od wzbogacenia się. To potoczna nazwa dla daniny od czynności cywilnoprawnych, w skrócie podatku PCC. Został on wprowadzony na mocy przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 roku. Ustawa ta została znowelizowana w 2004 roku. 

Taki podatek jest opłatą ponoszoną przez każdego, kto dokonuje czynności prawnych (zakupu) i nie opłaca przy tym VAT-u. Dlatego płaci się podatek od wzbogacenia przy sprzedaży auta czy mieszkania. 

Prócz tego miano podatku od wzbogacenia można nadać również daninie od spadków i darowizn. Jest ona określana jako opłata uiszczana przez osoby obdarowane darowizną lub spadkobierców. Podatek od wzbogacenia obliczany jest od wartości nabytej rzeczy po potrąceniu ewentualnych długów. 

Ile wynosi podatek od wzbogacenia?

W przypadku opodatkowania podatkiem od wzbogacenia się transakcji sprzedaży samochodu daninę tę uiszcza osoba kupująca. Powinna ją opłacić w wysokości 2 proc. od rzeczywistej wartości pojazdu. Podobny podatek płaci się w przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego, czyli z drugiej ręki. 

Kiedy płacimy podatek od wzbogacenia?

Danina od wzbogacenia się jest nakładana na podatników z tytułu powiększenia ich majątku, w wyniku sprzedaży np. nieruchomości czy samochodu, ale również przy otrzymaniu spadku lub darowizny

Zdecydowana większość umów sprzedaży podlega podatkowi cywilnoprawnemu. Taką daninę płaci się w przypadku:

  • Sprzedaży pojazdu – podatek od wzbogacenia się przy zbyciu auta musi być płacony, gdy transakcja dokonywana jest z osobą prywatną, niebędącą płatnikiem VAT, a jej podstawą jest umowa sprzedaży samochodu. Pojazd musiał w chwili zakupu znajdować się w Polsce lub za granicą, jednak miejscem zamieszkania sprzedającego lub jego siedzibą powinna być właśnie Polska i tu taka umowa sprzedaży powinna być również zawarta. 
  • Kupna nieruchomości z rynku wtórnego – niezależnie od tego, do kogo je nabywasz. Finalną kwotę podatku odbiera od osoby kupującej notariusz. Wraz z taksą notarialną płacisz więc również PCC. 
  • Otrzymania darowizny – podatek od wzbogacenia się płacony jest w części, która dotyczy przejęcia przez osobę, która jest obdarowana, długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
  • Przejęcia spadku – podatek PCC płaci osoba, która w wyniku zawartej umowy uzyskała rzeczy lub prawa majątkowe ponad swój udział w spadku. 

Od jakiej kwoty należy zapłacić podatek?

Podatek od wzbogacenia się płacisz w przypadku transakcji, w których wartość przedmiotu sprzedaży wynosi nie mniej niż 1000 zł. 

Kiedy nie trzeba zapłacić podatku od wzbogacenia?

Nie będziesz zobowiązany do uiszczenia podatku od wzbogacenia się przy zakupie auta, jeśli jego wartość jest niższa niż 1000 zł bądź zakupu pojazdu dokonała osoba z niepełnosprawnością na własny użytek. Rzeczona kwota 1000 zł dotyczy faktycznej wartości samochodu, a niekoniecznie ceny pojazdu wskazanego umowie kupna-sprzedaży. 

Podatku od wzbogacenia nie zapłacisz przy zakupie mieszkania dewelopera. Wszystko przez to, że w przypadku lokali z rynku pierwotnego w ich cenę wliczony jest już VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Kaaaa
miesiąc temu
Ja ostatnio kupiłam psa rasowego za kilka tysięcy i też musiałam to zapłacić... Ogólnie chyba zasada jest taka że cokolwiek się kupuje za więcej niż tysiąc bez vatu to podlega temu podatkowi PCC 2 procent. i faktycznie w przypadku rzeczy z drugiej ręki to jest absurdalne bo VAT już był odprowadzany przy zakupie np. z salonu.
Wojtek
miesiąc temu
Autor pisze w sumie bzdury, bo z ustawy wynika że PCC płaci KUPUJĄCY, a nie sprzedający.
Trzezwy
miesiąc temu
Sama nazwa "od wzbogacenia" jest absurdalna, bo jest to dodatkowy podatek naliczony na nasz dochód/wynagrodzenie netto. Skoro formalnie nazywają go podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to powinien on wynosić tyle samo dla każdej transakcji, gdyż same podpisanie umowy jest niezależne od wartości transakcji. W cywilizowanych krajach nie pobiera się podatku od rzeczy używanych, gdyż ten podatek został już uiszczony przy zakupie nowego towaru. Polski system haraczow jest zwykłą gangsterka.
Prawda
miesiąc temu
Ten podatek to złodziejstwo i wg nie jest niezgodny z konstytucją bo jak można płacić 2 raz podatek od tz wzbogacenia się jak np pracowałem zaoszczędziłem pieniądze (odprowadzając już od tej kwoty podatki tz zusy srusy dochodowe itp... Więc pieniądze były już opodatkowane raz!) Mój majątek ma określoną wartość a ja tej wartości nie zwiększam tylko zamieniam no 10000 na samochód o tej samej wartości 10000 wartość majątku ta sama tylko forma inną więc gdzie tu wzbogacenie? To jest złodziejstwo i szwindel!
zdziwiony
miesiąc temu
a jak się ma do tego czas posiadania auta czy mieszkania / nieruchomości bo z tego co wiem dla auta to 0,5 roku a dla mieszkania 5 lat i nie ma obowiązku płacenia podatku. No to co "autor" artykułu - o czym on pisze - może czas do szkoły?