Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Czym jest podatek od wzbogacenia i kiedy trzeba go zapłacić?

10
Podziel się:

W polskim systemie fiskalnym istnieje wiele różnego rodzaju podatków, w tym daninę od wzbogacenia się. Czym ona jest i kto musi ją płacić? W jakich okolicznościach wymagane jest odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku od wzbogacenia się?

Czym jest podatek od wzbogacenia i kiedy trzeba go zapłacić?
Podatek od wzbogacenia, czyli danina od czynności cywilnoprawnych. (unsplash.com)

Podatek od wzbogacenia – co to takiego?

Właściwie na próżno można szukać w ustawach obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej pojęcia podatku od wzbogacenia się. To potoczna nazwa dla daniny od czynności cywilnoprawnych, w skrócie podatku PCC. Został on wprowadzony na mocy przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 roku. Ustawa ta została znowelizowana w 2004 roku. 

Taki podatek jest opłatą ponoszoną przez każdego, kto dokonuje czynności prawnych (zakupu) i nie opłaca przy tym VAT-u. Dlatego płaci się podatek od wzbogacenia przy sprzedaży auta czy mieszkania. 

Prócz tego miano podatku od wzbogacenia można nadać również daninie od spadków i darowizn. Jest ona określana jako opłata uiszczana przez osoby obdarowane darowizną lub spadkobierców. Podatek od wzbogacenia obliczany jest od wartości nabytej rzeczy po potrąceniu ewentualnych długów. 

Ile wynosi podatek od wzbogacenia?

W przypadku opodatkowania podatkiem od wzbogacenia się transakcji sprzedaży samochodu daninę tę uiszcza osoba kupująca. Powinna ją opłacić w wysokości 2 proc. od rzeczywistej wartości pojazdu. Podobny podatek płaci się w przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego, czyli z drugiej ręki. 

Kiedy płacimy podatek od wzbogacenia?

Danina od wzbogacenia się jest nakładana na podatników z tytułu powiększenia ich majątku, w wyniku sprzedaży np. nieruchomości czy samochodu, ale również przy otrzymaniu spadku lub darowizny

Zdecydowana większość umów sprzedaży podlega podatkowi cywilnoprawnemu. Taką daninę płaci się w przypadku:

  • Sprzedaży pojazdu – podatek od wzbogacenia się przy zbyciu auta musi być płacony, gdy transakcja dokonywana jest z osobą prywatną, niebędącą płatnikiem VAT, a jej podstawą jest umowa sprzedaży samochodu. Pojazd musiał w chwili zakupu znajdować się w Polsce lub za granicą, jednak miejscem zamieszkania sprzedającego lub jego siedzibą powinna być właśnie Polska i tu taka umowa sprzedaży powinna być również zawarta. 
  • Kupna nieruchomości z rynku wtórnego – niezależnie od tego, do kogo je nabywasz. Finalną kwotę podatku odbiera od osoby kupującej notariusz. Wraz z taksą notarialną płacisz więc również PCC. 
  • Otrzymania darowizny – podatek od wzbogacenia się płacony jest w części, która dotyczy przejęcia przez osobę, która jest obdarowana, długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
  • Przejęcia spadku – podatek PCC płaci osoba, która w wyniku zawartej umowy uzyskała rzeczy lub prawa majątkowe ponad swój udział w spadku. 

Od jakiej kwoty należy zapłacić podatek?

Podatek od wzbogacenia się płacisz w przypadku transakcji, w których wartość przedmiotu sprzedaży wynosi nie mniej niż 1000 zł. 

Kiedy nie trzeba zapłacić podatku od wzbogacenia?

Nie będziesz zobowiązany do uiszczenia podatku od wzbogacenia się przy zakupie auta, jeśli jego wartość jest niższa niż 1000 zł bądź zakupu pojazdu dokonała osoba z niepełnosprawnością na własny użytek. Rzeczona kwota 1000 zł dotyczy faktycznej wartości samochodu, a niekoniecznie ceny pojazdu wskazanego umowie kupna-sprzedaży. 

Podatku od wzbogacenia nie zapłacisz przy zakupie mieszkania dewelopera. Wszystko przez to, że w przypadku lokali z rynku pierwotnego w ich cenę wliczony jest już VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
majk
3 miesiące temu
TEn podatek jest niekonstytucyjny - nie mzona podatku placic 2 razy. Juz raz zaplacilem podatek przy zarabianiu tych pieneidzy a teraz jeszcze raz mam placic gdy chce je wydac? W koncu praca jest opodatkowana czy nie? Tak samo vat/pit, prezciez jak uczciwie zarobilem pieniadze to dalczeog mam placic doadtkowe podatki - to jest zlodzeijstwo i haracz a nie prawo.
Urszula
rok temu
Ten podatek od czynności cywilno prawnych powinien być naliczany od taksy notarialnej i powinien go płacić notariusz a nie pobierać jakiś podatek od wzbogacenia i to 2% wartości nieruchomości.To jest bezczelne złodziejstwo. Przy obecnych cenach nieruchomości to są ogromne kwoty i kto niby się wzbogacil? Kupujący?,z którego zdarła Agencja nieruchom. A następnie notariusz?
Kaaaa
2 lata temu
Ja ostatnio kupiłam psa rasowego za kilka tysięcy i też musiałam to zapłacić... Ogólnie chyba zasada jest taka że cokolwiek się kupuje za więcej niż tysiąc bez vatu to podlega temu podatkowi PCC 2 procent. i faktycznie w przypadku rzeczy z drugiej ręki to jest absurdalne bo VAT już był odprowadzany przy zakupie np. z salonu.
Wojtek
2 lata temu
Autor pisze w sumie bzdury, bo z ustawy wynika że PCC płaci KUPUJĄCY, a nie sprzedający.
Trzezwy
2 lata temu
Sama nazwa "od wzbogacenia" jest absurdalna, bo jest to dodatkowy podatek naliczony na nasz dochód/wynagrodzenie netto. Skoro formalnie nazywają go podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to powinien on wynosić tyle samo dla każdej transakcji, gdyż same podpisanie umowy jest niezależne od wartości transakcji. W cywilizowanych krajach nie pobiera się podatku od rzeczy używanych, gdyż ten podatek został już uiszczony przy zakupie nowego towaru. Polski system haraczow jest zwykłą gangsterka.