Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czysta ropa z Rosji już płynie do Polski. Rurociąg Przyjaźń wznowił dostawy

3
Podziel się:

PERN uruchomił już przesył ropy rurociągiem Przyjaźń do Polski - informuje RMF FM. Przypomnijmy, że z powodu zanieczyszczenia surowca dostawy były wstrzymane od połowy kwietnia.

Czysta ropa z Rosji już płynie do Polski
Czysta ropa z Rosji już płynie do Polski (East News)
bEDSXmjp

Jak informuje RMF FM, w niedzielę PERN (operator rurociągów i logityki naftowej) uruchomił tłoczenie do rurociągu Przyjaźń. To oznacza, że czysta ropa już płynie w kierunku Polski.

A to nowość, bo od 1,5 miesiąca przesyłu nie było. Wszystko za sprawą zanieczyszczenia surowca. Polska musiała sobie w tym czasie radzić samodzielnie - czy to korzystać z rezerw, czy z dostaw morskich.

Kwestią otwartą wciąż pozostaje odszkodowanie, które Polsce powinna zapłacić Rosja. Szef rosyjskiego Transnieftu Nikołaj Tokariew kilka dni temu mówił wprost: - Polska nie ma z nami umowy.

bEDSXmjr
Zobacz także: Obejrzyj: Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw?

Tokariew był pytany o kwestię zanieczyszczonej ropy w wywiadzie dla dziennika "RBK" - podaje PAP. Jak wyjaśnił, Polska ma podpisaną umowę na dostawy ropy nie bezpośrednio z Rosją (skąd pochodzi surowiec), a z operatorem białoruskim, spółką Homeltransnafta-Drużba. - Jak oni mogą od nas żądać rekompensat? - zapytał.

Dodał też, że Polska nie jest jedynym krajem w takiej sytuacji. Również francuski Total nie ma bezpośredniej umowy z Rosjanami.

bEDSXmjx

Tymczasem na początku tygodnia pisaliśmy, że przedstawiciele Orlenu, który odbiera część rosyjskiej ropy, dogadali się z Rosjanami. Polska spółka uzyskała deklarację, że Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej rekompensaty, z których ci pokryją roszczenia kierowane do nich przez odbiorców ropy, w tym właśnie Orlen.

Dostawy ropy do naszego kraju zostały wstrzymane 24 kwietnia. Wtedy to polski operator rurociągów, spółka PERN, przestał pobierać surowiec z białoruskiego sytemu przesyłowego do bazy w Adamowie.

Okazało się bowiem, że zawartość chlorków organicznych w ropie przekroczyła dopuszczalne normy 20-30 krotnie, a w niektórych próbkach nawet stukrotnie. Te związki przyspieszają korozję i mogą niszczyć kosztowne instalacje rafineryjne.

bEDSXmjy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDSXmjS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
joi joi
2 lata temu
To ten rurociąg nazywa się "PRZYJAŹŃ" S.A., a ja myślałem, że "WROGOŚĆ" S.A.
opiniodaawca
2 lata temu
Ruski nigdy nie dotrzymywali i nie dotrzymują żadnych umów. To notoryczni oszuści i kłamcy.
DDR zum Beisp...
2 lata temu
Ja bym wymienił wszystkie Państwa do których tą rurą płynie.
bEDSXmjT