Notowania

Czysta ropa z Rosji już płynie do Polski. Rurociąg Przyjaźń wznowił dostawy

PERN uruchomił już przesył ropy rurociągiem Przyjaźń do Polski - informuje RMF FM. Przypomnijmy, że z powodu zanieczyszczenia surowca dostawy były wstrzymane od połowy kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Czysta ropa z Rosji już płynie do Polski

Jak informuje RMF FM, w niedzielę PERN (operator rurociągów i logityki naftowej) uruchomił tłoczenie do rurociągu Przyjaźń. To oznacza, że czysta ropa już płynie w kierunku Polski.

A to nowość, bo od 1,5 miesiąca przesyłu nie było. Wszystko za sprawą zanieczyszczenia surowca. Polska musiała sobie w tym czasie radzić samodzielnie - czy to korzystać z rezerw, czy z dostaw morskich.

Kwestią otwartą wciąż pozostaje odszkodowanie, które Polsce powinna zapłacić Rosja. Szef rosyjskiego Transnieftu Nikołaj Tokariew kilka dni temu mówił wprost: - Polska nie ma z nami umowy.

Obejrzyj: Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw?

Tokariew był pytany o kwestię zanieczyszczonej ropy w wywiadzie dla dziennika "RBK" - podaje PAP. Jak wyjaśnił, Polska ma podpisaną umowę na dostawy ropy nie bezpośrednio z Rosją (skąd pochodzi surowiec), a z operatorem białoruskim, spółką Homeltransnafta-Drużba. - Jak oni mogą od nas żądać rekompensat? - zapytał.

Dodał też, że Polska nie jest jedynym krajem w takiej sytuacji. Również francuski Total nie ma bezpośredniej umowy z Rosjanami.

Tymczasem na początku tygodnia pisaliśmy, że przedstawiciele Orlenu, który odbiera część rosyjskiej ropy, dogadali się z Rosjanami. Polska spółka uzyskała deklarację, że Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej rekompensaty, z których ci pokryją roszczenia kierowane do nich przez odbiorców ropy, w tym właśnie Orlen.

Dostawy ropy do naszego kraju zostały wstrzymane 24 kwietnia. Wtedy to polski operator rurociągów, spółka PERN, przestał pobierać surowiec z białoruskiego sytemu przesyłowego do bazy w Adamowie.

- Nie mamy z Polską umowy - mówi szef rosyjskiego Transnieftu Nikołaj Tokariew.
Ropa z Rosji. Problematyczna kwestia odszkodowań za zanieczyszczony surowiec

Okazało się bowiem, że zawartość chlorków organicznych w ropie przekroczyła dopuszczalne normy 20-30 krotnie, a w niektórych próbkach nawet stukrotnie. Te związki przyspieszają korozję i mogą niszczyć kosztowne instalacje rafineryjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ropa z rosji, energetyka, rurociąg przyjaźń, białoruś, pern, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2019

DDR zum BeispielJa bym wymienił wszystkie Państwa do których tą rurą płynie.

28-06-2019

opiniodaawcaRuski nigdy nie dotrzymywali i nie dotrzymują żadnych umów. To notoryczni oszuści i kłamcy.

29-06-2019

joi joiTo ten rurociąg nazywa się "PRZYJAŹŃ" S.A., a ja myślałem, że "WROGOŚĆ" S.A.

Rozwiń komentarze (3)