Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Dane GUS: wskaźnik ufności konsumentów ostro spadł. Polacy boją się o przyszłość

4
Podziel się:

W kwietniu odnotowano znaczące pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumentów - podał w czwartek GUS. Przy czym oczekiwania co do przyszłości są znacznie gorsze niż obecna ocena sytuacji. Ponad 80 proc. Polaków wyraża mniejsze lub większe obawy o finanse.

Wskaźnik ufności konsumenckiej spadł w kwietniu o 38 pp.
Wskaźnik ufności konsumenckiej spadł w kwietniu o 38 pp. (Pixabay, pixabay)

Obliczany przez GUS bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -36,4 i był o 38 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Wskaźniki ufności konsumenckiej może przyjmować wartości od –100 do +100. Wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) spadł natomiast jeszcze mocniej, bo o 45 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że oczekiwania co do przyszłości są znacznie gorsze niż obecna ocena sytuacji. Na znaczący spadek wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składniki. Największy spadek odnotowano dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia (o 77 p. proc.).

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W kwietniu do badania koniunktury konsumenckiej dodano też pytania związane z sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Aż 44,4 proc. badanych Polaków bardzo boi się się o swoją sytuację finansową, a 36,5 proc. przeciętnie. Łącznie 80,9 proc. wyraża mniejsze lub większe obawy o finanse.

Wśród pracujących, zdecydowaną obawę utraty pracy lub zaprzestania prowadzenia własnej działalności odczuwa 19,1 proc. osób., a 27,8 proc. ankietowanych ocenia, że jest to "możliwe".

Badanie przeprowadzono w okresie 06-16 kwietnia 2020 roku metodą wywiadu telefonicznego na próbie 1 808 osób.

To kolejne dane GUS, jakie poznaliśmy w tym tygodniu. Pesymistyczne nastroje obecne są nie tylko wśród konsumentów, ale też przedsiębiorców. W środę poznaliśmy wyniki kwietniowego badania koniunktury wśród przedsiębiorców, które okazały się najgorsze w historii ich opracowywania. Najgorzej swoją sytuację oceniają przedsiębiorcy zarabiający na noclegach i gastronomii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
CHWDPiS
4 lata temu
W nocy ustawa, Polacy mają zacząć kupować, jak nie!? Trzy lata odsiadki.
Normalny.. ch...
4 lata temu
kazdy sie martwi o prace co bedzie jutro , jesli przestaniecie sie tak martwic , wrocicie do nawykow wydawania pieniedzy , remonty , zakupy , zmiany wszysko bedzie dobrze , pieniadz potrzebuje obrotu , obrot produkcji , produkcja ludzi .. koło sie zamyka , tylko nie chowac w skarpete , chodzic na kawe ,zmieniac meble , remontowac i budowac mieszkania domy , kupowac auta .. .3 miesiace i wszysko wroci do normalnosci ,obiecuje wam !!
ada
4 lata temu
teraz będą różne nowinki kredytowe typu obligacje techniczne,rząd nas sprzeda bo będzie mógł dużo pożyczć bo takie nowalijki nie obciążają budżetu,kiedy się obudzimy będziemy żebrakami tylko rządzący bedą z kasą ale co ich naród obchodzi ??/u nas rząd praktycznie za nic NIEODPOWIADA nie ma ciągłości zabowiązan względem obywatela a prawo działa wstecz....jak pasuje...
BizNes
4 lata temu
Hmm, ale dlaczego przecież wszyscy pracownicy do nie dawna uważali, że pracodawca to zbyteczny szkodnik. Teraz poradzą sobie bez pracodawców znacznie lepiej :) Uff era pracownika na jakiś czas się kończy i może wreszcie zapanuje normalność. Wynagrodzenie adekwatne do kwalifikacji i wykonywanej pracy.