Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Darmowe badania. Rząd szykuje zmiany w programie

49
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami zasad programu Profilaktyka 40 plus. Nowelizacja rozporządzenia zakłada przedłużenie funkcjonowanie programu do 30 czerwca 2024 r. Resort zastanawia się także nad możliwością powtórnego badania pacjenta w ramach tego programu.

Darmowe badania. Rząd szykuje zmiany w programie
Minister zdrowia Adam Niedzielski (PAP, Marek Zakrzewski)

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że resort szuka każdej możliwej metody, by zachęcić Polaków do dbania o swoje zdrowie.

Profilaktyczne badania. Rząd szykuje zmiany

- Mówimy zarówno o aspektach dotyczących aktywności fizycznej i żywienia, ale także o badaniach, które pozwalają na wczesnym etapie wykryć choroby - powiedział minister.

Program "Profilaktyka 40 plus" realizowany jest od 1 lipca 2021 r. Wszystkie osoby powyżej 40 lat otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W kluczowym dokumencie rządu nie ma planu na 800 plus. Dlaczego?

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia, który zakłada przedłużenie funkcjonowanie programu do 30 czerwca 2024 r. Został on skierowany do konsultacji społecznych.

Zaproponowano w nim umożliwienie ponownego skorzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej przez osoby objęte programem pod warunkiem, że od ich udzielenia po raz pierwszy upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Szef MZ podał, że z badań w ramach programu Profilaktyka 40 plus może skorzystać ok. 20 mln osób, a tymczasem wykonało je dotąd 1,8 mln osób.

- Jeżeli profilaktyka nie będzie rozwijała się dynamicznie, nie będzie pozwalała identyfikować schorzeń na wcześniejszych etapach, to za dekadę w przypadku Polski okażemy się społeczeństwem, które jest mocno schorowane i dopiero się o tym dowiaduje - dodał w rozmowie z DGP.

- Z punktu widzenia systemowego, są przesłanki do przyjęcia perspektywy, że część badań, które realizujemy dobrowolnie w ramach programu profilaktyki, powinna albo stać się pewnego rodzaju obowiązkiem, albo powinna być wiązana z różnymi rodzajami przywilejów, takich jak częściowe zwolnienie ze składki zdrowotnej, czy inna forma jakiejś nagrody - stwierdził minister.

Program Profilaktyka 40 plus. Co zawiera pakiet badań

Profilaktyka 40 plus to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków powyżej 40. roku życia. Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny, zależy od odpowiedzi, jakich pacjent udzieli w ankiecie.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy we krwi
 • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
 • poziom kreatyniny we krwi
 • badanie ogólne moczu
 • poziom kwasu moczowego we krwi
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy we krwi
 • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
 • poziom kreatyniny we krwi
 • badanie ogólne moczu
 • poziom kwasu moczowego we krwi
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
 • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny

 • pomiar ciśnienia tętniczego
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
 • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Leon
4 miesiące temu
200 tyś nadmiarowych zgonów!!Polacy pamiętają i nie zapomną ci tego ministrze śmierci.
hej
4 miesiące temu
Uchylanie się od odpowiedzialności za fatalny stan służby zdrowia ??? Zdrowym robić badania by nie mówić o chorych ?Jak może chory czekać miesiącami do specjalisty by zacząć leczenie przecież jego stan zdrowia się pogorszy i kto bierze za to odpowiedzialność ? Składki 9 % pobierane są co miesiąc czyli podatnik w tym miesiącu powinien już podlegać leczeniu , gdzie są specjaliści na ubezpieczenie ?
Proste
4 miesiące temu
Trwa nadal zawracanie Wisły kijem .Jaki to ma sens , jeśli jak chorujesz i tak musisz robić ponowne dokładne badania ,to jest program w celu propagandy ,że coś dla podatnika robią za jego 9 % zabranych składek . Żenada!
Normalny
4 miesiące temu
Jakoś trzeba ludzi przebadać jak szczepionki na covida wpłynęły na organizm, darmowe badania 🤣
Żona pacjenta...
4 miesiące temu
Dzisiaj mój mąż był zapisać się do kardiologa. Termin ma na czerwiec 2024 roku . Gdyby było pilne, to styczeń. Peni w recepcji doradziła mu, żeby szukał po całej województwie, a najlepiej to prywatnie - wizyta już za 2 tygodnie. Komentarz zbędny do całej sytuacji...
...
Następna strona