Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deficyt budżetowy. Na koniec maja wydatki przewyższyły dochody o prawie 26 mld zł

O 7 mld zł wzrósł w maju deficyt budżetowy. Po pierwszych pięciu miesiącach roku budżet jest na minusie prawie 26 mld zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem wyraźnie spadły dochody państwa z tytułu wszystkich najważniejszych rodzajów podatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krajowa Administracja Skarbowa)
Minister finansów Tadeusz Kościński nie ma dobrych wieści.

W budżecie państwa na koniec maja odnotowano deficyt w wysokości dokładnie 25,88 mld zł - podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane. To oznacza spory przyrost w porównaniu z bilansem do kwietnia, gdy w kasie państwa brakowało 18,88 mld zł.

Dotychczas rząd chwalił się wysoką ściągalnością podatków, które zapewniały znacząco wyższe wpływy niż za czasów poprzedników z koalicji PO-PSL. Teraz resort finansów podał, że dochody w pierwszych pięciu miesiącach wyniosły nieco ponad 157 mld zł, tj. 36,1 proc. planu. Były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Szczególnie mocno spadły dochody państwa z podatków. Mniejsze wpływy widać we wszystkich najważniejszych kategoriach. Dochody z VAT zmniejszyły się w rok o 8,6 proc. (około 6,3 mld zł). Procentowo tak samo zmalały dochody z PIT (o około 2,2 mld zł do 23,24 mld zł).

Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

W związku z zamrożeniem gospodarki przez koronawirusa jeszcze mocniej spadły dochody z podatku dochodowego od firm. CIT był niższy o 19,2 proc., czyli około 4 mld zł. Wpływy z tego tytułu do maja (włącznie) wyniosły 16,63 mld zł.

Wśród głównych źródeł finansowania wydatków budżetowych można wymienić też akcyzę i podatek od gier. Wpływy z nich były niższe o 6 proc. w skali roku, czyli 1,7 mld zł.

Utrzymały się za to dochody z podatku bankowego, które przyniosły prawie 2 mld zł.

Nie tylko z podatków są pieniądze w budżecie. Oprócz nich do kasy państwa wpłynęło 20,6 mld zł i w tym przypadku mamy do czynienia ze wzrostem sumy o około 8,7 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. Ministerstwo Finansów tłumaczy to m.in. dodatkowymi dochodami z tytułu obsługi długu skarbu państwa oraz wpłatami z tytułu aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Co z wydatkami budżetowymi? Te przez pięć miesięcy wyniosły 182,95 mld zł (42 proc. rocznego planu). W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o 18,2 mld zł (11 proc.).

"Wyższe wykonanie wydatków wynika z uruchamiania środków m.in. w ramach rezerw budżetu państwa na finansowanie zadań związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2" - podkreśla Ministerstwo Finansów.

Więcej pieniędzy z budżetu trafiło na subwencje dla samorządów. Do tego doszły wydatki z tytułu rozliczenia z budżetem ogólnym Unii Europejskiej (więcej o 1,2 mld zł). Na wzrost rok do roku wpływ miało też rozszerzenie programu Rodzina 500+ (dodatkowy koszt 8,2 mld zł).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, wiadomości, giełda na żywo, deficyt budżetowy, ministerstwo finansów, dochody państwa, podatki, wydatki państwa, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2020

adasJuz wiemy po co pojechala pani Emilewicz do Częstochowy. Licza tylko na cud bo zniszczyli wszystko co mogli.

22-06-2020

udawać Greka.Tak trzymać. Grecy dociśnięci posprzedawali porty, lotniska i wyspy.

22-06-2020

Ot coW maju były też zwroty podatku za dzieci, więc larum przedwczesne

Rozwiń komentarze (13)