Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Deweloperzy stawiają na pompy ciepła. Ceny domów w górę

46
Podziel się:

Pompy ciepła zyskują na popularności wśród deweloperów, stanowiąc 52 proc. oferty nowych domów. To efekt rosnących wymagań ekologicznych i oczekiwań klientów. Wzrost ten wpływa na ceny nieruchomości, które są wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania - informuje Business Insider Polska.

Pompa ciepła; pompy ciepła
Coraz więcej pomp ciepła montowanych jest w nowych domach (Adobe Stock, Nick Murrall)

Na rynku deweloperskim w Polsce pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne.

Nowe domy z pompami ciepła

Jak podaje Business Insider Polska, obecnie stanowią one 52 proc. oferty nowych domów. To wzrost w porównaniu do 43 proc. w 2023 r. Deweloperzy dostosowują się do nowych wymogów ekologicznych, co wpływa na ceny nieruchomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.

Wzrost popularności pomp ciepła jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów, którzy poszukują ekologicznych rozwiązań. Milena Chełchowska z Otodom w rozmowie z Business Insider Polska podkreśla, że takie systemy nie tylko zwiększają wartość domów, ale także ich konkurencyjność na rynku. W Łodzi i Wrocławiu aż 30 proc. ofert dotyczy domów z pompami ciepła.

Serwis informuje, że pomimo dominacji pomp ciepła na rynku pierwotnym, na rynku wtórnym nadal króluje ogrzewanie gazowe, które stanowi 48 proc. ofert. Co ważne domy z pompami ciepła są droższe, średnia cena za m kw. wynosi ponad 9,6 tys. zł. Dla porównania, domy z ogrzewaniem gazowym kosztują średnio 8,8 tys. zł za m kw.

Zmiany w zakupie pomp ciepła

Od 14 czerwca dofinansowanie zakupu pompy ciepła z programu "Czyste Powietrze" przysługuje tylko wtedy, gdy urządzenie figuruje na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Zmiana przepisów ma chronić nabywców i ułatwić im wybór produktów dobrej jakości.

- IOŚ będzie weryfikował, jakie produkty znajdą się na tej liście. To pompy, które przejdą badania i otrzymają certyfikaty w akredytowanym laboratorium. W Europie są 22 takie jednostki - mówił w maju wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

Producenci pomp ciepła przekonują, że warunki wpisywania na tę listę spowodowały, że katalog tych urządzeń, za które nabywca może otrzymać dofinansowanie, zmniejszył się radykalnie - z około 4500 do około 250.

KOMENTARZE
(46)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Grzegorz W.
7 miesięcy temu
Unia Europejska to najwiekszy producent przepisów na świecie ktore niszczą od środka swoich obywateli. Zapamietajcie te słowa. Przez coraz to wiekszy natłok wymogów oraz przepisów Unia Europejska imploduje od srodka, przemysl sie zwinie, koszty nowych pomysłów nas dojadą. Z jednej strony obywatele unijni są dociskani coraz to nowymi przepisami a z drugiej chinski sprzedawca moze sprzedawac w UE nie respektując żadnych przepisów. Kto wygra w tej walce ? Przez natłok nowych przepisów i kosztów z nimi związanymi podajemy się na tacy Putinowi i Korei oraz Chinom Kontynentalnym. Bez Unijnego taniego przemysłu jesteśmy skazani na porażkę gospodarczą na aranie swiatowej oraz na porażkę na potencjalnym polu bitwy...
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Tylkoże:
7 miesięcy temu
Ekologiczne pompy ciepła, zasilane prądem , a prąd z węgla!!! Bo w zimie raczej z OZE cieniutko, a elektrownia jądrowa to piosenka za 15 lat . Leczyć się, leczyć się , bo może być za późno.
Marcin
7 miesięcy temu
Pompa tak ale gruntowa. Na zdjeciach zawsze pokazuja powietrzne ktore sa o niebo drozsze w uzytkowaniu. A tak na marginesie kazdy powinem miec wybor jak ogrzewac
grzejnik
7 miesięcy temu
ale wiecie, że zamiast wydawać 50-80tys. na przydomową grzałkę elektryczną można wstawić do domu kocioł grzewczy elektryczny za 3-4tys. złotych i efekt "eko" będzie taki sam?
...
Następna strona