Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Deweloperzy wstrzymują się z budową mieszkań. Oto powód obaw

17
Podziel się:

Styczeń był kolejnym miesiącem, w którym deweloperzy otrzymali więcej pozwoleń na budowę mieszkań, niż rozpoczęli inwestycji - wskazują w swojej analizie eksperci HRE Investments. W ich ocenie wstrzemięźliwość deweloperów wynika m.in. z formalnie niezakończonego cyklu podwyżek stóp procentowych.

Deweloperzy wstrzymują się z budową mieszkań. Oto powód obaw
Deweloperzy są wstrzemięźliwi w budowie mieszkań - wskazują eksperci HRE Investments (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2023 r. wzrosła o 2,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 55,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny we wtorek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za 40 tys. zł kupili drewniany dom w Bieszczadach i przewieźli go pod Gdańsk. Teraz to dom za prawie milion

Deweloperzy boją się podwyżek stóp procentowych

Jak przekazali eksperci HRE Investments w komentarzu do danych GUS, w pierwszym miesiącu 2023 r. do użytkowania oddano niemal 10,5 tys. nowych mieszkań, czyli o ponad 16 proc. więcej niż przed rokiem. Porównując dane do grudnia ubiegłego roku, można zauważyć spadek, który jednak - jak wskazali - jest "normalnym zjawiskiem", gdyż firmy budujące mieszkania skupiają się, by formalnie zakończyć budowy przed końcem roku.

Specjaliści zwrócili zarazem uwagę, że styczniowe dane GUS są kolejnymi z rzędu, które pokazują, że deweloperzy uzyskują więcej pozwoleń na budowę, niż ich rozpoczynają. Jak zauważyli, na początku tego roku deweloperzy dostali 10,2 tys. pozwoleń, ale rozpoczęli budowę 5,8 tys. nowych mieszkań, co stanowi prawie 21-proc. spadek rok do roku. Według ekspertów wstrzemięźliwość deweloperów wynika m.in. z formalnie niezakończonego przez RPP cyklu podwyżek stóp procentowych oraz niezachęcającego oprocentowania kredytów.

Ożywienie sektora na horyzoncie

W komentarzu dodano, że z uwagi na utrzymujące się na stałym poziomie od pięciu miesięcy stopy procentowe koszt kredytów mieszkaniowych zmalał, a zdolność kredytowa wzrosła od lipca 2022 r. o 20 proc.

Według ekspertów HRE Investments, z uwagi na decyzję KNF o zezwoleniu bankom na ułatwienie dostępu do kredytów mieszkaniowych w przypadku produktów z okresowo stałym oprocentowaniem, zdolność kredytowa może pójść w górę ponownie o około 20 proc. W połączeniu z zapowiedzianym rządowym programem mieszkaniowym, który zakłada m.in. kredyty o stałym oprocentowaniu 2 proc., może być to bodźcem do ożywienia sektora mieszkaniowego - podsumowali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
robolbezrobot...
rok temu
czy ktoś wie jak z 700 mld zł zrobić 770 ? ja wiem obniżę złotego o 10 % i już druk rusza dla kolegów a reszta nie zauważy - minęło 6 miechów a tu dzięki straszeniu i polityce picu szok inflacja 60% a oni tłumaczą że 18%i wszystko się sypie więc wymyślają Putininflację dobre jak można zrzucić winę i nie kompetencje na innych
obi1
rok temu
za pis nikogo już nie stać na mieszkanie , jeszcze 8 lat temu wystarczyło jechać do roboty do niemiec i po 3 latach pracy kupiłeś mieszkanie .
grs
rok temu
Rząd wspiera tę bańkę na rynku nieruch.…regulacje dla deweloperów, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
robolbezrobot...
rok temu
rusza program altanka + podziękujmy za klasyczne podejście speców z picu i sposób jak niszczą nasze interesy od robotnika do dewelopera na rzecz wiadomo kogo poi silni my słabi oni
Fuj
rok temu
We Wrocławiu ceny miały spadać a dalej rosną tyle że wolniej. Za klite w starym bloku trzeba zapłacić 500 tys