Notowania

Długi alimentacyjne. Diety kierowców w połowie mogą zostać zajęte

Zdaniem resortu rodziny i pracy nawet trzy czwarte wypłaty kierowców stanowią przychody z diet i ryczałtów za noclegi, podczas gdy umowa o pracę zawarta jest na poziomie najniższego wynagrodzenia. To z kolei pozwala "ukryć" część dochodu dłużnika alimentacyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Pracodawcy mają obowiązek przekazywać odpowiednie kwoty na pokrycie długu pracownika, inaczej narażą się na wysokie kary. (Fot: Marcin Bielecki)

Przepisy umożliwiające ściąganie należności alimentacyjnych z płac kierowców funkcjonują od miesiąca. Mimo tego wielu przewoźników ma wątpliwości co do tych rozwiązań – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z prawem, połowę diety za dobę podróży zagranicznej kierowców może zająć komornik na rzecz długów alimentacyjnych. Pracodawcy mają obowiązek przekazywać odpowiednie kwoty, inaczej narażą się na wysokie kary.

Dieta może być jednak obciążana tylko w związku z alimentami, nigdy natomiast w przypadku innych długów pracownika - zaznacza dziennik.

Jak skutecznie ściągać alimenty?

Dla pracodawcy może oznaczać to kłopoty nie tylko administracyjne, ale i prawne. Zdaniem prawników pytanych przez "DGP", jeśli pracodawca wypłaci zajętą część diety swojemu pracownikowi, może być zobowiązany do ponownej jej wypłacenia na rzecz wierzycieli pracownika.

W ten sposób, jak tłumaczy dziennik, przy kilku takich pracownikach, po 3 latach może być stratny na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście ma prawo odebrać te pieniądze od pracownika, ale problem zacznie się gdy ten już nie będzie u niego pracował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2019

reverstak skarbowka musi zadbac o przychody do kasy nie nażartego panstwa . musi wystarczayc na wyplaty dla blondi i innych pasozytow . za to nienawidze … Czytaj całość

12-02-2019

TyyuiKto placi diety , ci urzednicy sa oderwani od rzeczywistosci , kierowca tira zarabia 1650 zl netto jezdzi ma nowy samochod wybudowal dom i co roku … Czytaj całość

12-02-2019

Kierowca tir.Ale cymbaly przecież w polsce nie placa diet tylko procenty za frachty lub kilometry.

Rozwiń komentarze (94)