Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Domowe magazyny energii wchodzą na rynek

131
Podziel się:

Energetycy wiążą się z magazynami energii ogromne nadzieje. Ale być może wkrótce nawet one będą niepotrzebne - bo magazynami będą nasze domy.

Magazyny energii są przyszłością? Tak uważają eksperci.
Magazyny energii są przyszłością? Tak uważają eksperci. (Fotolia)

Największym wyzwaniem dla odnawialnych źródeł jest magazynowanie energii, która jest wytwarzana w okresie sprzyjającym produkcji. Gdy świeci słońce, instalacje fotowoltaiczne produkują nadwyżkę energii. Podobnie jest w przypadku elektrowni wiatrowych, których wydajność zależna jest od warunków atmosferycznych. Dlatego produkcja energii z OZE związana jest nierozłącznie z silnymi wahaniami, które są jednocześnie głównym powodem krytyki tego źródła energii. Jedna z możliwych technologii, która mogłyby pomóc w wyrównywaniu dystrybucji energii z OZE, to innowacyjne i inteligentne magazyny energii.

Niemiecka firma Sonnen wraz ze swoim partnerem technologicznym, firmą Tiko Energy Solutions, uzyskała już od operatora niemieckiej sieci TenneT wstępną akceptację na instalowanie pierwotnej mocy sterowania w domowych urządzeniach magazynujących. Do realizacji tego inteligentnego rozwiązania nie potrzeba dodatkowej technologii, bo klienci firmy Sonnen dysponują w swoich domach bateriami o pojemności 5 i 15 kWh, które są powiązane z ich instalacjami fotowoltaicznymi.

Program jest też wspierany dotacjami do domowych magazynów. W sierpniu 2019 roku firma Sonnen zainstalowała już tę technologię w 40 tys. gospodarstw domowych z łączną pojemnością baterii rzędu 400 MhW. Metoda zarządzania i magazynowania energii firmy Sonnen to prosty pomysł wymiany energii między gospodarstwami domowymi, dzięki czemu możliwe jest zbilansowanie i koordynowanie potrzeb i zużycia energii. Klienci wymieniają się wirtualnie energią, której nie potrzebują w swoich domach. Nadwyżka energii elektrycznej indywidualnego klienta nie płynie anonimowo do sieci energetycznej, lecz do wirtualnej puli energii słonecznej.

Zobacz także: Zobacz także: Energia z odpadów. PGE rozbuduje ważną inwestycję w Rzeszowie

Dzięki temu wszyscy członkowie społeczności mogą w razie potrzeby otrzymać dodatkową energię. Firma Sonnen przedstawia swoim potencjalnych klientom porównanie z konwencjonalną konsumpcją energii. Wychodzi z założenia, że przeciętne gospodarstwo domowe w Niemczech wydaje na prąd 45 000 euro (170 000 zł) przez 20 lat. Przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej zapotrzebowanie na dodatkowy prąd z konwencjonalnej sieci szacowane jest na przeciętnie 65% zużycia, co jest równowartością 34 000 euro (130 000 zł). W przypadku systemu fotowoltaicznego oraz dostosowanej do niego baterii gospodarstwo domowe może zaspokoić 65% swoich potrzeb i dokupić konwencjonalny prąd o wartości 15 750 euro (70 000 zł). Jeśli klient zgodzi się na uczestniczenie w wirtualnym magazynie energii, jego opłaty za prąd wynosić będą 19,99 euro (do 7600 kWh/a) lub 29,99 euro (od 7600 kWh/a) miesięcznie co oznacza że w ciągu 20 lat wydadzą 4797,60 albo 7197,60 euro (21 000/29 000 zł) na energię elektryczną.

Tymczasem w Austrii trwają prace nad technologią, która przydomowe magazyny energii uczyni zbędnymi, bo magazynem będzie...sam dom.

Aleksandra Fedorska, WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(131)
WYRÓŻNIONE
Interpolar
5 lata temu
Redaktorze czy Ty wiesz cokolwiek o energii elektrycznej , czy tylko potrafisz jako tako tłumaczyć z obcego na nasz
Aryman
5 lata temu
Wirtualna energia z wirtualnego magazynu zasili wirtualną żarówkę, która rozbłyśnie wirtualnym światłem. Nastanie wirtualna jasność.
Antek
5 lata temu
Z moim sąsiadem Marianem podczas letnich burz łapiemy na łące pioruny kuliste, trzeba mieć grubą reklamówkę i gumowce na nogach a wcześniej wypić po 2 sety żeby mieć gibkie ruchy. Na zimę wekujemy pioruny w zalewie z oleju transformatorowego w dębowej beczce z wyjściem na wierzchu na dwa kable żeby było jak podłączyć do instalacji.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (131)
gość
4 lata temu
Jak rozumiem w Niemczech to firma energetyczna finansuje przydomowy magazyn energii. W Polsce prezes Tauronu wpadł na pomysł, aby prosument sam sobie kupił akumulatory i instalacje bez nich nie były przyłączane do siec ze wsparciem rządowym.
fuykko
5 lata temu
Teoria !!! I błędy. Nie ma wirtualnej energii !
antar
5 lata temu
..."Jeśli klient zgodzi się na uczestniczenie w wirtualnym magazynie energii, ...." ignorancie redaktorze - coś takiego nie istnieje. Nie można wirtualnym prądem z wirtualnego magazynu energii zasilać realnych urządzeń. Czy pan nie widzi tej bzdury?
Liczcie
5 lata temu
Czyli niemieckie gospodarstwo domowe wydaje średnio 700 zł na miesiąc na prąd?? Z żadnej elektrowni prąd nie jest taki drogi nawet w Polsce gdzie prąd jest obłożony podatkami od emisji .Macie dane wzięte z księżyca.
Miodny
5 lata temu
Był taki wynalazca Polski który wymyślił silnik na paliwo organiczne coś związane z wodorem że można było do niego wrzucić obierki owoc itp. Na prezentacji w Niemczech powiedział że gdy braknie odpadków to cytuje,,mogę wrzucić nawet kota’’i też pojedzie no i leży sobie teraz patent w kazamatach
...
Następna strona