Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Donald Tusk straszy rosyjską elektrownią atomową. Rząd odpowiada money.pl: mówi nieprawdę

947
Podziel się:

Szef PO pyta, czy rząd chce podpisać umowę na energię z rosyjskiej elektrowni atomowej w Kaliningradzie. Tomasz Matynia z Centrum Informacyjnego Rządu zapewnia money.pl, że żadnych ustaleń nie ma. Co nie znaczy jednak, że rozmów nie było. - Morawiecki i Sasin nie powiedzieli od razu "nie" - mówi Robert Tomaszewski z Polityki Insight.

Donald Tusk straszy rosyjską elektrownią atomową. Rząd odpowiada money.pl: mówi nieprawdę
Donald Tusk straszy rosyjską elektrownią atomową. Rząd odpowiada money.pl (PAP)
bFePQuuZ

– Do premiera Morawieckiego i prezesa Kaczyńskiego: czy jest prawdą, że uzgodnili ze stroną rosyjską, premierem Węgier i polskimi inwestorami, że Polska nie tylko akceptuje powstanie rosyjskiej elektrowni jądrowej, ale podpisze też wieloletni kontrakt na dostawy energii z niej? - pytał we wtorek Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami Gołdapi. Elektrownia miałaby powstać ok. 100 km od tego miasta.

- Dzisiaj słyszymy, że taka wstępna decyzja zapadła - mówił szef PO, dodając, że byłaby ona "dramatycznie zła".

Chodziło mu o zarzucony w 2013 roku projekt Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej, która miała powstać w Obwodzie Kaliningradzkim. Ostatnio pojawiły się informacje, że inwestycję chciałby kontynuować Zygmunt Solorz-Żak, jeden z najbogatszych Polaków, we współpracy z Rosjanami i Węgrami.

bFePQuvb
Zobacz także: Tusk kąśliwie o odsunięciu Gowina. "Kaczyński nie wybacza"

"Tusk mówi nieprawdę"

Czy rzeczywiście "decyzja zapadła", a strona polska da zielone światło inwestycji i będzie chciała, by spod rosyjskiego Kaliningradu płynął do nas prąd?

- Polski rząd realizuje własną strategię dotyczącą budowy elektrowni atomowej w Polsce. Nie przewiduje ona inwestowania w aktywa zagraniczne - przekonuje w rozmowie z money.pl Tomasz Matynia z Centrum Informacyjnego Rządu.

bFePQuvh

- Donald Tusk, sugerujący, że są jakiekolwiek ustalenia polskiego rządu odnośnie tej elektrowni, mówi nieprawdę - zapewnia.

Nie jest jednak tak, że sprawa jest wyssana z palca. Jeszcze w lipcu rzecznik Solorza-Żaka Tomasz Matwiejczuk przyznawał, że kontrolowana przez miliardera spółka ZE PAK rozważa "potencjalne zaangażowanie kapitałowe w budowaną już w tym okręgu elektrownię jądrową". Partnerem w tej inwestycji miał być węgierski państwowy koncern energetyczny MVW.

Spotkania z Morawieckim i Sasinem?

- Wiemy, że Węgrzy namawiali nas do budowy mostu energetycznego, który by nas połączył z Bałtycką Elektrownią Jądrową. Solorz zwrócił się do Polskich Sieci Elektroenergetycznych o podjęcie wstępnego dialogu technicznego w tej sprawie. W maju dostał jednak odmowę - mówi money.pl Robert Tomaszewski, analityk Polityki Insight.

bFePQuvi

Ekspert podkreśla jednak, że rozmowy w tej sprawie były, i to na bardzo wysokim poziomie. - Solorz rozmawiał o tym z premierem Morawieckim i wicepremierem Sasinem. I co zaskakujące, miliarder początkowo nie usłyszał "nie" - mówi Tomaszewski.

Jak jednak zaznacza ekspert, teraz projekt budowy wspólnej elektrowni z Rosją i Węgrami wydaje się "nierealny politycznie".

Czy jednak w ogóle był możliwy? W końcu PiS od dawna ma na sztandarach niezależność energetyczną od Rosji. Czy więc możliwe jest to, że w którymś momencie polskie władze jednak dopuściły taki projekt?

bFePQuvj

- Lobbowali za tym Węgrzy, a Polsce bardzo zależy na relacjach z premierem Orbánem. To wiemy na pewno. Wszystko inne to spekulacje. Może polski rząd tylko blefował? A może, skłócony ze wszystkimi sojusznikami, chciał faktycznie za wszelką cenę utrzymać sojusz z Węgrami? - zastawania się nasz rozmówca z kręgów dyplomatycznych, który chce zachować anonimowość.

Pozostaje też pytanie, czy sam Solorz uwierzył, że projekt może dostać od polskich władz zielone światło. - Sporo na to wskazuje, choć wydawać by się mogło, że polsko-rosyjska elektrownia jądrowa to pomysł zupełnie szalony. Z drugiej strony, Solorz to wytrawny gracz. Może tymi doniesieniami chciał po prostu coś utargować? - mówi dyplomata.

Robert Tomaszewski z kolei zauważa, że w niedalekiej przyszłości mogą się pojawiać różne zaskakujące pomysły, bo z energią będziemy mieć coraz więcej problemów. - Według szacunków samego Ministerstwa Klimatu deficyt mocy już w 2030 roku może wynieść w pesymistycznym scenariuszu nawet 10 GW - mówi analityk Polityki Insight. To tyle, co dwie elektrownie w Bełchatowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFePQuvC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(947)
Bialy20
5 miesięcy temu
Donek przez 8 lat MIEJSCA pod polską atomówkę nie potrafił wybrać! Ale kasę kroił nieziemską! Sam pomysł by kupować energię z Kaliningradu niezły! Bo Polsce UE NIE POZWOLI na własną atomówkę! NS2 MUSI się zwrócić!
Góral
5 miesięcy temu
Nigdy Tuska, tak jak i Kaczora nie szanowałem. Obaj krętacze dbający tylko o interes własnej grupy eksploatującej Polskę.
senior emeryt
5 miesięcy temu
d.tusk to realizuje politykę berlina od lat. elektrownie atomowe rosyjskie są ciągle unowocześniane,bo wzorują się na pomysłach z usa i państw zachodnich a i są tańsze ,a w eksploatacji i czyściejsze od węglowych. d.t . to polityk a nie ekspert i jest wrogiem narodowym polaków.najbardziej denerwuje berlin pomysł polaków instalacja e. atomowej na pomorzu,bo w wypadku zagarnięcia siłą tych terenów w przyszłości przez niemców problemem będzie ta elektrownia.nie ma co się oglądać na niemców robić swoje i tylko budować a skorumpowanych ekologów karać wysokimi grzywnami za "protesty",demonstracje i przypinanie się do drzew.
bFePQuvD
emeryt61
5 miesięcy temu
Tuskowi prawdopodobnie rozum wylata razem z włosami, boję się o niego.
Anty tfusk
5 miesięcy temu
Donald Tusk w ogóle straszy! 😁
...
Następna strona