Notowania

Dorsza w Bałtyku jest za mało. Bruksela wprowadza zakaz połowów

Do końca roku będzie obowiązywał wprowadzony we wtorek przez Komisję Europejską zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Za kilka miesięcy Bruksela oceni skutki wprowadzonego zakazu. (Fot: Witold Ziomek)

Powód wprowadzenia zakazu jest prosty. Chodzi o ratowanie będącego w złym stanie stada dorsza atlantyckiego w tej części Bałtyku.

"Musimy pilnie podjąć działania na rzecz odbudowania tego stada w interesie zarówno ryb, jak i rybaków. Oznacza to szybkie reagowanie na bezpośrednie zagrożenie za pomocą środków nadzwyczajnych podejmowanych przez Komisję. Oznacza to również zarządzanie stadem - i siedliskiem, w którym ono żyje - w sposób właściwy w perspektywie długoterminowej" - skomentowała komisarz ds. środowiska, polityki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.

Wprowadzony przez KE zakaz obejmuje wszystkie statki rybackie i ma zastosowane na tych obszarach Morza Bałtyckiego, gdzie występuje największa część tego stada, "z wyjątkiem pewnych określonych odstępstw". Część państw UE już ograniczyła połowy tego gatunku w tym rejonie akwenu, jednak z uwagi na to, że nie wszystkie to zrobiły, KE zdecydowała się interweniować.

Obejrzyj: Chude dorsze. Ministerstwo robi, co może, żeby ryb było więcej

KE zapowiada, że po upływie kilku miesięcy wraz z państwami członkowskimi ponownie przeanalizuje potrzebę "podjęcia działań w dłuższej perspektywie czasowej". Decyzja ma zostać podjęta na spotkaniu Rady UE.

- Działania KE ws. dorsza są niewystarczające i nie przyniosą żadnych rezultatów - ocenił w rozmowie z PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, ze resort jest za całkowitym ograniczeniem połowów na Bałtyku dla wszystkich gatunków, nie tylko dorsza.

Dorsz atlantycki we wschodniej części Morza Bałtyckiego jest jedną z najcenniejszych ryb stanowiących źródło utrzymania wielu rybaków. Ponad 7 tys. statków rybackich ze wszystkich ośmiu państw członkowskich UE poławiało dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego, a dla 182 statków z Litwy i Polski połowy dorsza stanowiły ponad 50 proc. ich całkowitych połowów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: połów ryb, wiadomości, gospodarka, dorsz, unia europejska, bałtyk
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2019

roroA połowy na paszę wszystkiego co wpadnie w sieci to ile dusza zapragnie... co za obłuda

23-07-2019

RybakZakaz powinien dotyczyć całego akwenu i to na 5 lat w przeciwnym razie to nic nie da.

23-07-2019

chlopek roztropeka po zachodniej beda dalej grabic ? aaa tak bo po zachodniej jest dania, norwegia no i niemcy :) i nagle wszystko robi sie jasniejsze :)

Rozwiń komentarze (88)