Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
LOS
|
aktualizacja

Drogowcy odblokowują ostatni pas na A1. Ale na pełnię szczęścia trzeba poczekać

26
Podziel się:

Wykonawca autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem udostępnia kierowcom ostatni pas na budowanej trasie. Tym samym znikają największe utrudnienia na tzw. drogowym kręgosłupie Polski. Ale kierowcy i tak muszą się jeszcze na kilka miesięcy uzbroić w cierpliwość. Noga z gazu.

Drogowcy odblokowują ostatni pas na A1. Ale na pełnię szczęścia trzeba poczekać
Budowa autostrady A1 Piotrków Trybunalski - Kamieńsk, stan na 6 grudnia 2022 r. (GDDKiA, Wykonawca)

W środę (21 grudnia) Mirbud Skierniewice udostępni trzeci pas jezdni A1 w kierunku Gdańska, między Piotrkowem a Kamieńskiem w Łódzkiem. Oznacza to, że na całym, niemal stukilometrowym odcinku od Tuszyna do Częstochowy otwarte będą dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

Kierowcy powinni jednak zachować szczególną uwagę jadąc - wciąż - budowanym odcinkiem Autostrady Bursztynowej. Na jezdni nagle mogą się pojawić drogowcy, by usunąć słupki. Do końca nie wiadomo jeszcze, o której to nastąpi.

- Wykonawca ma na to czas do godz. 23.59. Wszystko zależy od warunków pogodowych - mówi money.pl Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przedstawiciel jednocześnie zwraca się do zmotoryzowanych z apelem o ostrożność. Nie tylko w środę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełom w branży motoryzacyjnej. Będzie praca. "Sektor produkcji silników elektrycznych buduje się"

Noga za gazu na nowej autostradzie A1

Drogowcy, zgodnie z obietnicą, przed świętami oddają ostatnie fragmenty budowanej autostradzie A1. Nie oznacza to jednak, że wszystkie prace za wykonawcą. Zostały mu roboty wykończeniowe, czyli - jak informuje Zalewski - np. ogrodzenie trasy, wypełnienie ekranów akustycznych, oraz stworzenie wszystkich dróg serwisowych.

- Udostępnienie całej szerokości jezdni nie oznacza, że będzie można rozwijać na tym odcinku prędkość 140 km/h. W dalszym ciągu poruszamy się bowiem po placu budowy i do jej zakończenia będzie tam obowiązywało ograniczenie do 100 km/h - zaznacza Zalewski.

Rzecznik GDDKiA oddział Łódź dodaje, że w każdym momencie na drodze może się pojawić robotnik lub sprzęt drogowy. Maksymalna prędkością autostradową po nowej A1 kierowcy będą mogli pojechać wiosną 2023 r.

Bliski koniec wielkich utrudnień na Autostradzie Bursztynowej

Pierwotny termin oddania A1 na odcinku Piotrków - Kamieńsk minął we wrześniu, ale wykonawca wystąpił o jego przesunięcie ze względu na opóźnienia wynikające z pandemii COVID-19. Chodzi nie tylko o zerwane łańcuchy dostaw, ale też o wydłużony czas uzyskiwania wszystkich pozwoleń budowlanych.

Autostrada między Piotrkowem a Kamieńskiem to ostatni fragment A1, który czeka na ostateczne zakończenie budowy. Pozostałe części od Tuszyna do Częstochowy oddano w ubiegłych latach. GDDKiA musiała powtarzać przetarg, przez co roboty zaczęły rok po innych odcinkach w Łódzkiem.

Cała inwestycja, czyli budowa A1 między Tuszynem a Częstochową, pochłonie ok. 3,5 mld zł, z czego ok. 1,7 mld zł to unijne dofinansowanie. Prace od kilku lat powodują ogromne utrudnienia, bo autostrada powstaje pod ruchem, w śladzie istniejącej drogi, m.in. słynnej "gierkówki".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
trol
rok temu
A gdzie stacje ładowanie tych elektrycznych badziewi?. Przejedzie toto 200 km z prędkością 80 km/h, oczywiście bez radia i klimatyzacji, bo byłoby 130 i gdzie się załaduje? W Media Markcie nakupi baterii? A po ilu dniach dojedzie ze Śląska nad morze? Po trzech? A gdzie toto przenocuje? W krzakach na MOPie?
więcjak
rok temu
Wszystko pięknie ale czy zwykłego śmiertelnika będzie stać na przejazd tym cudo ze Ślaska prosto nad morze, nie licząc ceny paliwa?. Już były publikowane takie teksty o opłatach za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. O darmowej A4 na całej długości też coś było.
Ttt
rok temu
Psują ziemie na drogi, komunikacja autobusow to po co?
to cieszy
rok temu
z roku na rok coraz lepiej. Dzisiaj oddali do użytku 40 km Trasy Kaszubskiej + 18 km obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego. Dużo jeżdżę po Polsce i każdy kilometr nowej drogi, każda nowa obwodnica cieszą. To pełni szczęścia jeszcze daleko ale jesteśmy na dobrej drodze.
Olo99
rok temu
Za czasów PO tę kasę by przepili a resztę rozkradli
...
Następna strona