Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Drzemka w pracy - korzyści, możliwości, prawo pracy

8
Podziel się:

Przeciągnij komponentGdy w środku dnia poczujemy zmęczenie i senność, zwykle sięgamy po kolejną filiżankę kawy. Tymczasem większość naukowców jest zdania, że o wiele lepsze rezultaty dla naszego organizmu, ale też wydajności w pracy, przynosi kilkunastominutowa drzemka.

Drzemka w pracy - korzyści, możliwości, prawo pracy
Drzemka w pracy - korzyści, możliwości, prawo pracy

Jakie są korzyści wypływające z drzemki w pracy i na czym polega drzemka w pracy w Japonii czy Finlandii? Poznaj też różnego rodzaju ciekawostki na temat drzemki w pracy.

Drzemka w pracy - korzyści

Ponad 85 proc. ssaków sypia kilka razy na dobę. Tymczasem człowiek rezygnuje z drzemki w ciągu dnia i skupia się na odpoczynku w nocy. Warto jednak docenić ten krótki odpoczynek, bo jego korzystny wpływ na ludzki organizm jest nie do przecenienia!

Już kilkunastominutowa drzemka w pracy zwiększa wydajność o 30 proc., kreatywność o 40 proc. i podejmowanie słusznych decyzji o 50 proc. – wykazali naukowcy z NASA. Drzemka w pracy ma wiele zalet, a w wielu krajach uznawana jest za obowiązkową. Drzemka w pracy poprawia również koncentrację, wpływa korzystnie na koordynację ruchową i precyzję wykonywanych czynności oraz poprawia pamięć.

Co więcej, jak wykazuje wiele badań, kilkunastominutowa przerwa na sen w pracy czy na uczelni znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca, poprawia samopoczucie i podnosi libido.

Warto też dodać, że Światowy Dzień Drzemki przypada na 12 marca.

Drzemka w pracy – Japonia

Karoshi, czyli śmierć z przepracowania, to ogromny problem w Japonii. Statystyki wykazują, że dotyka on aż 10 tys. osób rocznie! Wynika to głównie z pracoholizmu.

W związku z tym japońskie firmy postanowiły przeciwdziałać zjawisku karoshi. Zachęcają pracowników, aby robili sobie przerwy na sen w pracy. Taka drzemka w ciągu dnia wydłuża liczbę godzin snu Japończyków, którzy – według najnowszych danych – śpią średnio 6 godzin i 35 minut na dobę. To 45 minut mniej niż średnia międzynarodowa.

Obowiązkowa drzemka w pracy ma przeciwdziałać karoshi, walczyć z pracoholizmem i ograniczyć problem z nagminną bezsennością. Co ciekawe, japońscy pracownicy, którzy robią sobie przerwy w pracy i stosują się do obowiązkowej drzemki, są nagradzania przez pracodawców!

Takie zasady wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne pracownika, ale przede wszystkim poprawiają efektywność, wydajność i kreatywność Japończyków, a to w realny sposób przekłada się na wyniki firmy.

Drzemka w pracy – Finlandia

Przerwę na sen w ciągu dnia w pracy doceniła także Finlandia. Kilka lat temu w Helsinkach rozpoczęto specjalny program szkolący pracowników z drzemki. Są firmy, które opłacają swoim pracownikom drzemkę w pracy, nazywając 30-minutową przerwę na sen w ciągu dnia jako „mini urlop od pracy”. Drzemkę doceniają też szkoły i różnego rodzaju instytucje. Decyzja Finlandii to wynik badań, z których jasno wynika, że osoby czują się po takiej przerwie znacznie lepiej i pracują bardziej efektywnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Kasia
3 lata temu
Jeśli ktoś ma płacone to będzie spał. Jeśli ktoś musi zapłacić za czynsz za miejsce pracy i reszte kosztow to nie zaśnie bo mu szkoda czasu na przysypianie. Za niego nikt nie zapłaci. Chyba ze Ci „naukowcy”, którzy wymyślają takie bzdury. 8h pracy to chyba nie az taki wysiłek ze trzeba spać. Może odłożyć na 30 minut telefony w czasie pracy i skupić się na pracy a już efektywność będzie zwiekszona.
Xxx
3 lata temu
Jako szef grupy około 20 ludzi pozwalam na drzemkę oklo 30 min i wiem , że to pozytywnie działa na wydajność. Jest to praca zmianowa o szczególnym znaczeniu. Przez ponad 30 lat stosując tą metodę jesteśmy najlepsi w efektywnosci pracy. Nie mogę napisać jaka to firma bo będę miał nieprzyjemności. I nie mówię o tym moim szefom. Głupio to brzmi, ale takie są realia.
Fan
3 lata temu
Komputery miały nas odciążyć mieliśmy zarabiać mimo krótszego pracy tyle samo i realizować się w innych dziedzinach. Czemu nie. Można się drzemnac. W sumie to taka sama ściema. Już widzę pracodawcę w akcji i to nie tylko w Polsce. Jakby pracownikowi dowalić?
Mordor
3 lata temu
W Polsce pracodawcy wprowadzają takie rozwiązania, jakie były 25 lat temu w USA. W USA drzemki wprowadzono jakieś 5 lat temu, to u nas będą za 15 - 20 lat.
Kolega
3 lata temu
Pewnego wieczoru zadzwoniłem na obiekt Iveco Olsztynie celem informacji odebrał stróż była godzina 00:30 jak mi dał popalić to straciłem włosy.ten stróż ublizal mi że w ńocy nie budzi się stróża.tak pilnują niepełnosprawni stróże.