Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

Drzemka w pracy - korzyści, możliwości, prawo pracy

8
Podziel się

Przeciągnij komponentGdy w środku dnia poczujemy zmęczenie i senność, zwykle sięgamy po kolejną filiżankę kawy. Tymczasem większość naukowców jest zdania, że o wiele lepsze rezultaty dla naszego organizmu, ale też wydajności w pracy, przynosi kilkunastominutowa drzemka.

Drzemka w pracy - korzyści, możliwości, prawo pracy
Drzemka w pracy - korzyści, możliwości, prawo pracy
bDyViWRh

Jakie są korzyści wypływające z drzemki w pracy i na czym polega drzemka w pracy w Japonii czy Finlandii? Poznaj też różnego rodzaju ciekawostki na temat drzemki w pracy.

Drzemka w pracy - korzyści

Ponad 85 proc. ssaków sypia kilka razy na dobę. Tymczasem człowiek rezygnuje z drzemki w ciągu dnia i skupia się na odpoczynku w nocy. Warto jednak docenić ten krótki odpoczynek, bo jego korzystny wpływ na ludzki organizm jest nie do przecenienia!

Już kilkunastominutowa drzemka w pracy zwiększa wydajność o 30 proc., kreatywność o 40 proc. i podejmowanie słusznych decyzji o 50 proc. – wykazali naukowcy z NASA. Drzemka w pracy ma wiele zalet, a w wielu krajach uznawana jest za obowiązkową. Drzemka w pracy poprawia również koncentrację, wpływa korzystnie na koordynację ruchową i precyzję wykonywanych czynności oraz poprawia pamięć.

bDyViWRj

Co więcej, jak wykazuje wiele badań, kilkunastominutowa przerwa na sen w pracy czy na uczelni znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca, poprawia samopoczucie i podnosi libido.

Warto też dodać, że Światowy Dzień Drzemki przypada na 12 marca.

Drzemka w pracy – Japonia

Karoshi, czyli śmierć z przepracowania, to ogromny problem w Japonii. Statystyki wykazują, że dotyka on aż 10 tys. osób rocznie! Wynika to głównie z pracoholizmu.

W związku z tym japońskie firmy postanowiły przeciwdziałać zjawisku karoshi. Zachęcają pracowników, aby robili sobie przerwy na sen w pracy. Taka drzemka w ciągu dnia wydłuża liczbę godzin snu Japończyków, którzy – według najnowszych danych – śpią średnio 6 godzin i 35 minut na dobę. To 45 minut mniej niż średnia międzynarodowa.

bDyViWRp

Obowiązkowa drzemka w pracy ma przeciwdziałać karoshi, walczyć z pracoholizmem i ograniczyć problem z nagminną bezsennością. Co ciekawe, japońscy pracownicy, którzy robią sobie przerwy w pracy i stosują się do obowiązkowej drzemki, są nagradzania przez pracodawców!

Takie zasady wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne pracownika, ale przede wszystkim poprawiają efektywność, wydajność i kreatywność Japończyków, a to w realny sposób przekłada się na wyniki firmy.

Drzemka w pracy – Finlandia

Przerwę na sen w ciągu dnia w pracy doceniła także Finlandia. Kilka lat temu w Helsinkach rozpoczęto specjalny program szkolący pracowników z drzemki. Są firmy, które opłacają swoim pracownikom drzemkę w pracy, nazywając 30-minutową przerwę na sen w ciągu dnia jako „mini urlop od pracy”. Drzemkę doceniają też szkoły i różnego rodzaju instytucje. Decyzja Finlandii to wynik badań, z których jasno wynika, że osoby czują się po takiej przerwie znacznie lepiej i pracują bardziej efektywnie.

bDyViWRq
bDyViWRK
praca
poradniki
KOMENTARZE
(8)
Darek
miesiąc temu
Polski pracodawca nie tylko mentalnie jest zacofany.
Ania 02-P.
miesiąc temu
W ochronie mienia i osób portierzy niepełnosprawni z chorobami psychiatrycznym mogą pracować po 24 min stop. Np; od 7 rano do 22 :00 niby czuwanie a od22:00 do 7rano spanie. Tak jest w Olsztyńskiej Filharmonii.No chyba że w hotelu filharmonii nocuja grajki i do rana piją procenty.ale psychicznie chorzy portierzy i tak śpią. A kto zabroni choremu portierowi.
Fan
miesiąc temu
Komputery miały nas odciążyć mieliśmy zarabiać mimo krótszego pracy tyle samo i realizować się w innych dziedzinach. Czemu nie. Można się drzemnac. W sumie to taka sama ściema. Już widzę pracodawcę w akcji i to nie tylko w Polsce. Jakby pracownikowi dowalić?
bDyViWRL
Mordor
miesiąc temu
W Polsce pracodawcy wprowadzają takie rozwiązania, jakie były 25 lat temu w USA. W USA drzemki wprowadzono jakieś 5 lat temu, to u nas będą za 15 - 20 lat.
to oczywisete
miesiąc temu
Drzemka popołudniu jest oczywistością. Przy pracy umysłowej to powinien być standard. Jednakże ciężko to zrealizować, ale przy pracy biurowej 8h nie ma sensu nikt nie jest wtedy wydajny 6h wystarczy we wszelkich biurach, tam gdzie pracuje się głową i tylko głową. Taki pracownik zawsze będzie wydajniejszy praca 8-14.