Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Duże zmiany w fotowoltaice. Nowy sposób rozliczeń już działa

90
Podziel się:

Od 1 kwietnia w życie wchodzą zmiany dotyczące rozliczania nowych prosumentów. Net-billing zastąpi dotychczas funkcjonujący system opustów. Resort klimatu i środowiska tłumaczył, że zmiany w końcu musiały nastąpić.

Duże zmiany w fotowoltaice. Nowy sposób rozliczeń już działa
Od 1 kwietnia obowiązuje nowy system rozliczeń prosumentów (Adobe Stock, anatoliy_gleb)

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii od 1 kwietnia zmieniają się zasady dla wchodzących na rynek prosumentów.

Ci, którzy stali się prosumentami do 31 marca lub przesłali zgłoszenie do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego, rozliczani będą na starych zasadach — czyli net meteringu wykorzystującego system opustów — jeszcze przez 15 lat.

Stary system polega na rozliczeniu prosumentów produkujących energię w instalacjach do 10 kWp w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach ten stosunek wynosi 1 do 0,7. Rozliczanie następuje w okresach rocznych. Prosumenci nie płacą też opłat dystrybucyjnych zmiennych za użytkowanie sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Duże zmiany w fotowoltaice. Nowy sposób rozliczeń

Od początku kwietnia nowi prosumenci wejdą automatycznie do nowego systemu net-billingu. Do 30 czerwca będą rozliczani jednak na starych zasadach, a od 1 lipca będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci po cenie hurtowej, zaś za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy. Po 2024 r. cena hurtowa ma być zmienna i ustalana co godzinę, natomiast wcześniej będzie ona ustalana w oparciu o ceny miesięczne. Rozliczanie będzie się odbywać w okresie 12 miesięcy.

W ramach nowego systemu pieniądze ze sprzedaży nadwyżek energii będą trafiać do tzw. depozytu prosumenckiego. Z depozytu będzie można płacić za energię pobieraną z sieci. Jeśli depozyt nie zostanie wykorzystany na ten cel w całości, to prosument dostanie z powrotem 20 proc. zgromadzonych na nim środków.

Po co zmiany w fotowoltaice?

Resort klimatu i środowiska tłumaczył, że zmiany w systemie rozliczeń prosumentów musiały nastąpić. Opust oraz program "Mój prąd" miały być impulsem do rozkręcenia fotowoltaiki w Polsce.

Ministerstwo wyjaśniało, że dynamika przyrostu prosumentów była tak duża, że problemy zaczynała mieć sieć, która po pierwsze musi odebrać wytworzony z mikroinstalacji prąd, a po drugie zwrócić go prosumentowi. Sieć w starym systemie rozliczeń działa bowiem jak wirtualny magazyn, z którego w każdym momencie można pobrać energię praktycznie nie ponosząc kosztów - najczęściej kiedy produkcja z instalacji PV nie pokrywa lokalnego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Resort przekonywał, że nowy system ma zachęcać do większej autokonsumpcji energii przez prosumentów. Chodziło też o to, by instalacje nie były przewymiarowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(90)
+++
12 miesięcy temu
Przecież pieniądze z emisji CO2 miały iść na modernizację sieci elektroenergetycznej a nie do budżetu.
***** ***
2 lata temu
PiS robi wszystko aby prąd w Polsce był drogi i z węgla. Nic nie myślą o przyszłości tylko chcą utrzymać górników w kopalniach. W 2006 roku to górnicy przegonili Kaczyńskiego dlatego tak teraz szkodzi OZE by tylko górnicy nie wyszli na ulicę.
ala
2 lata temu
Ludzie, czytajcie komentarze ze zrozumieniem!!!!
doktor NO
2 lata temu
te hordy, które tak popieracie, trzeba nakarmić, więc o co chodzi ??????
Kisoń
2 lata temu
Odwrót rosyjskich wojsk z pod Kijowa i już zaczyna działać V-ta kolumna
...
Następna strona