Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Mniej rozpoczętych budów. "Bezpieczny kredyt nie poprawi sytuacji"

44
Podziel się:

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w czerwcu 2023 r. wzrosła o 1,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W skali jednego miesiąca wzrost wyniósł 7,6 proc. To wyniki zbliżone do przewidywań ekonomistów. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, jest o jedną trzecią niższa niż rok temu.

Mniej rozpoczętych budów. "Bezpieczny kredyt nie poprawi sytuacji"
(East News, ZOFIA BAZAK)

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rok do roku o 1,6 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 7,7 proc.

Poniżej wyniki produkcji budowlano-montażowej w maju i czerwcu (w proc.):

czerwiecczerwiecmajmaj
rdrmdmrdrmdm
BUDOWNICTWO1,57,6-0,712,2
Budowa budynków-5,75,6-12,22,8
Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej5,911,19,126,1
Roboty budowlane specjalistyczne3,84,40,95

"Bezpieczny kredyt" nie wystarczy

GUS poinformował też, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu spadła o 32,8 proc. rdr, a mdm spadła o 1,4 proc.

"Słabe wyniki budownictwa to nadal przede wszystkim efekt ciągle złej sytuacji w budowie budynków. Liczba mieszkań w budowie od połowy 2022 r. wyraźnie spada, ale nadal historycznie jest na wysokim poziomie" - zauważa Piotr Popławski z ING Banku Śląskiego w swoim komentarzu makroekonomicznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Popyt wystrzeli. Skutek może być jeden. "Rząd nie przewidział"

"Deweloperzy nadal spieszą się z realizacją bieżących projektów, przyczyniając się do nadpodaży, ale nie rozpoczynają nowych projektów" - dodaje. Wylicza, że w czerwcu w budowie było 808 tys. mieszkań, ale liczba rozpoczętych budów spadła o ponad 26 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. ukończono 2,5 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej.

Mieszkania znajdujące się obecnie w ofercie powinny pokryć popyt przez około rok. Dlatego uruchomiony przez rząd program "Bezpieczny kredyt 2 proc." najprawdopodobniej nie poprawi istotnie sytuacji budownictwa w tym roku, choć najprawdopodobniej przełoży się na ceny nieruchomości - dodał ekonomista.

Zaznaczył, że wsparciem dla wycen powinny być obniżki stóp procentowych, które - zdaniem ING - rozpoczną się we wrześniu. Relatywnie lepiej wygląda sytuacja w inwestycjach infrastrukturalnych. Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej zwiększyła się w czerwcu o 5,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

"Sytuację w budownictwie infrastrukturalnym determinuje kończenie projektów finansowanych ze "starego" budżetu UE. Uważamy, że ta kategoria pozostanie głównym motorem napędowym budownictwa w tym roku. Pozytywny wkład nadal powinny też wnosić prace związane ze wznoszeniem hal magazynowych czy centrów logistycznych" - ocenił Popławski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
jaa
12 miesięcy temu
Rząd buduje dla siebie mieszkania za darmo, więc nie ma problemu
Ksjfj
12 miesięcy temu
Tylko że ludzie już nie chcą mieszkań.
Papdzio
12 miesięcy temu
Rynek jest juz tak nasycony że nawet obnizki stóp czy darmowe kredyty nie pomogą. Ceny spadają z miesiąca na miesiąc, a to zły omen. W dodatku końca wojny nie widać. Lokowanie pieniędzy w Polsce to bardzo ryzykowny interes.
123
12 miesięcy temu
jaki problem ?! mieszkania są tylko kogo na nie stać? to już jest budowlana patologia ! niektóre mieszkania wyglądają jak dziuple. żeby za 28 mkw wołać prawie 600000 ? i nie mówię o warszawie
Rada boli
12 miesięcy temu
Jaki problem w Polsce jest 1mln pustostanow Jak Brak nie mieszkan beda sprzedawac Rzad Warszawce juz I’m pomoze
...
Następna strona