Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Dziewczynka odziedziczyła dług po dziadku. Interwencja RPO

240
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich stanął w obronie dziewczynki, która odziedziczyła po dziadku spore długi. Zdaniem RPO doszło tu do rażącego naruszenia praw dziecka przez sąd, który zakwestionował odrzucenie spadku.

Dziewczynka zderzyła się z machiną państwa. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
Dziewczynka zderzyła się z machiną państwa. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje (money.pl)

Historię dziewczynki można przeczytać na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Ze względu na dobro dziecka nie podano tam żadnych szczegółów - ani imienia, ani nazwiska, ani wieku, ani nawet miejsca zamieszkania.

Sprawa ma swój początek w 2016 roku, gdy zmarł dziadek dziewczynki. Spadek po nim był jednak obciążony długami. Córki mężczyzny odrzuciły spadek, a następnie wystąpiły do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu swoich małoletnich dzieci.

Wszystkie formalności zostały dochowane i matka złożyła w imieniu swoich dzieci oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Zobacz także: Obejrzyj: Długi osób nieletnich. "To ułamek promila"

Problem w tym, że sąd zakwestionował datę złożenia dokumentu i stwierdził, że upłynął dopuszczalny termin na odrzucenie spadku. Nie zważał przy tym na fakt, że kobieta musiała czekać na decyzję sądu rodzinnego. Nie mogła bowiem odrzucić spadku w imieniu córki bez jego zgody.

Sąd rodzinny zgodę wydał dopiero po upływie terminu na odrzucenie spadku. W efekcie dziewczynka odziedziczyła spore długi.

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w tej sprawie skargę nadzwyczajną. "W pierwszej kolejności RPO postawił zarzut naruszenia konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, a także zasady bezpieczeństwa prawnego - wywodzonych z art. 2 Konstytucji" - czytamy na stronie internetowej instytucji.

Nie ma żadnych wątpliwości, że termin został przekroczony. Co na to RPO? "Niedotrzymanie tego terminu nastąpiło zatem z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy" - twierdzi Rzecznik.

I wnioskuje do Sądu Najwyższego o uchylenie postanowienia Sądu Rejonowego i wydanie decyzji w przedmiotowej sprawie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(240)
ja
4 lata temu
Dług mozna odziedziczyć ale emeryturę ktora np została to juz nie 🤣 nawet jest problem w tym kraju z odszkodowaniem 😁
Oburzony
4 lata temu
Moja córka jeszcze bedac w brzuchu matki odziedziczyła 100 tyś długu po siostrze teściowej to jest chore ona nawet nie wie kto to jest
HDS
4 lata temu
Dlaczego mają dziedziczyć to jest po prostu chore banki sobie kupiły w Polsce ustawy i rządzą naszym krajem a sądy bierni im przyklaskują chory kraj ,a dlaczego nikt nie pyta narodu wprowadzając kolejny gówniany przepis banki chcą zarabiać a ryzyko przenoszą nawet na dzieci czy wnuki ,po trupach do celu to ich dewiza
Jack
4 lata temu
.... następnie dług wróci do gminy....i zapłaci społeczeństwo!!!! nic w przyrodzie nie GINIE !!!!
nick
4 lata temu
o czym wy mówicie? Dziecko nie dziedziczy długów - w sensie bezpośrednim. Dziecko dziedziczy spadek z tzw dobrodziejstwem inwentarza - czyli jeśli sa długi to dziecko je dziedziczy ale tylko do wysokosci spadku. Odziedziczyło no zabytkowe meble za 10 tys, a dług opiewał na 20 tys, więc dziecko swój spadek przeznacza na dług - ale nie ma pokrywania długu z własnego majątku
...
Następna strona