Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Dziewczynka odziedziczyła dług po dziadku. Interwencja RPO

240
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich stanął w obronie dziewczynki, która odziedziczyła po dziadku spore długi. Zdaniem RPO doszło tu do rażącego naruszenia praw dziecka przez sąd, który zakwestionował odrzucenie spadku.

Dziewczynka zderzyła się z machiną państwa. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
Dziewczynka zderzyła się z machiną państwa. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje (money.pl)
bECLtIPV

Historię dziewczynki można przeczytać na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Ze względu na dobro dziecka nie podano tam żadnych szczegółów - ani imienia, ani nazwiska, ani wieku, ani nawet miejsca zamieszkania.

Sprawa ma swój początek w 2016 roku, gdy zmarł dziadek dziewczynki. Spadek po nim był jednak obciążony długami. Córki mężczyzny odrzuciły spadek, a następnie wystąpiły do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu swoich małoletnich dzieci.

Wszystkie formalności zostały dochowane i matka złożyła w imieniu swoich dzieci oświadczenie o odrzuceniu spadku.

bECLtIPX
Zobacz także: Obejrzyj: Długi osób nieletnich. "To ułamek promila"

Problem w tym, że sąd zakwestionował datę złożenia dokumentu i stwierdził, że upłynął dopuszczalny termin na odrzucenie spadku. Nie zważał przy tym na fakt, że kobieta musiała czekać na decyzję sądu rodzinnego. Nie mogła bowiem odrzucić spadku w imieniu córki bez jego zgody.

Sąd rodzinny zgodę wydał dopiero po upływie terminu na odrzucenie spadku. W efekcie dziewczynka odziedziczyła spore długi.

bECLtIQd

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w tej sprawie skargę nadzwyczajną. "W pierwszej kolejności RPO postawił zarzut naruszenia konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, a także zasady bezpieczeństwa prawnego - wywodzonych z art. 2 Konstytucji" - czytamy na stronie internetowej instytucji.

Nie ma żadnych wątpliwości, że termin został przekroczony. Co na to RPO? "Niedotrzymanie tego terminu nastąpiło zatem z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy" - twierdzi Rzecznik.

I wnioskuje do Sądu Najwyższego o uchylenie postanowienia Sądu Rejonowego i wydanie decyzji w przedmiotowej sprawie.

bECLtIQe

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECLtIQy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(240)
ja
rok temu
Dług mozna odziedziczyć ale emeryturę ktora np została to juz nie 🤣 nawet jest problem w tym kraju z odszkodowaniem 😁
Oburzony
rok temu
Moja córka jeszcze bedac w brzuchu matki odziedziczyła 100 tyś długu po siostrze teściowej to jest chore ona nawet nie wie kto to jest
HDS
rok temu
Dlaczego mają dziedziczyć to jest po prostu chore banki sobie kupiły w Polsce ustawy i rządzą naszym krajem a sądy bierni im przyklaskują chory kraj ,a dlaczego nikt nie pyta narodu wprowadzając kolejny gówniany przepis banki chcą zarabiać a ryzyko przenoszą nawet na dzieci czy wnuki ,po trupach do celu to ich dewiza
bECLtIQz
Jack
rok temu
.... następnie dług wróci do gminy....i zapłaci społeczeństwo!!!! nic w przyrodzie nie GINIE !!!!
nick
rok temu
o czym wy mówicie? Dziecko nie dziedziczy długów - w sensie bezpośrednim. Dziecko dziedziczy spadek z tzw dobrodziejstwem inwentarza - czyli jeśli sa długi to dziecko je dziedziczy ale tylko do wysokosci spadku. Odziedziczyło no zabytkowe meble za 10 tys, a dług opiewał na 20 tys, więc dziecko swój spadek przeznacza na dług - ale nie ma pokrywania długu z własnego majątku
...
Następna strona