Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Egipt zarobi 400 mln dol. rocznie więcej. Podano termin zakończenia poszerzania Kanału Sueskiego

10
Podziel się:

Prowadzone od dwóch lat prace nad poszerzeniem Kanału Sueskiego zostaną zakończone sierpnia 2023 r. - poinformował Osama Mounir Rabie, prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA). Decyzja o modernizacji kanału zapadła po wypadku kontenerowca Ever Given, który zablokował jeden z najważniejszych szlaków handlowych na świecie.

Egipt zarobi 400 mln dol. rocznie więcej. Podano termin zakończenia poszerzania Kanału Sueskiego
Blokada kanału przez kontenerowiec Ever Given przyspieszyła decyzję o poszerzeniu przeprawy. (East News, AFP)

W marcu 2020 r. pływający pod panamską banderą, a obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine Corp. kontenerowiec Ever Given utknął na mieliźnie w jednonitkowym odcinku południowej części Kanału Sueskiego. Przez sześć dni żegluga przez jedną z najważniejszych tras morskich na świecie była zablokowana, co spowodowało poważne zakłócenia w globalnym transporcie.

U wejść do kanału utknęły 422 statki z 26 mln ton ładunku. Według SCA (Suez Canal Authority) każdego dnia podczas blokady kanału Egipt tracił 12-15 mln dolarów.

SCA początkowo domagał się 916 mln dolarów odszkodowania, ostatecznie obniżył swoje oczekiwania do 550 mln dolarów. Ta suma miała pokryć straty związane z opłatami tranzytowymi i zniszczeniem szlaku wodnego.

Zobacz także: Kontenerowiec uwięziony w Kanale Sueskim

Modernizacja Kanału Sueskiego

Dla uniknięcia tego typu sytuacji w przyszłości Zarząd Kanału Sueskiego postanowił przyspieszyć prace nad budową drugiej nitki w części południowej kanału i poszerzyć niektóre odcinki pierwszej.

Zarząd SCA spodziewa się, że nakłady na przebudowę kanału częściowo się zwrócą dzięki zaplanowanemu na luty wzrostowi opłat tranzytowych za skorzystanie z tej trasy. Wpływy do skarbu państwa wzrosną rocznie o 400 mln dol. - przekonywał w styczniu b.r. Rabie.

Zgodnie z decyzją władz egipskich, które kontrolują SCA, 6-procentowa podwyżka opłat za tranzyt nie będzie dotyczyć statków wycieczkowych i gazowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Yola
4 miesiące temu
Dziś niemieccy dziennikarze są bardziej obiektywni we. reparacji niż nasi z PO. Nasi są przeciw.
Manfred
4 miesiące temu
Żadne rządy wcześnie nie budowali polski jak ten dziś. Tusk skupiał się na bzdurach typu boiska szkolne bo to ich firmy robili byle jak . Dziś jest już PO tych budowlach bezsensownych.
Okradany prze...
4 miesiące temu
Woo 0.4mld dolarów. A FED co miesiac drukuje 120mld dolarów 300 razy więcej, a rocznie q 2021 4000 RAZY WIECEJ
mkk
4 miesiące temu
Za taką kasę chce i się babrać w błocie? U nas tyle dodrukowuje się w jeden dzień!
psychiatra Ma...
4 miesiące temu
Ten kanał jest niczym w porównaniu z dziełem PISu. Przekop mierzei wiślanej, im. Wielkiego Jarosława, zrewolucjonizuje światowy transport morski.