Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|
aktualizacja

Jak wymyślić mocne hasło internetowe? Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa wskazuje 6 najczęstszych błędów

3
Podziel się:

Chociaż internet od dawna nie jest już nowinką technologiczną, a media często nagłaśniają przypadki ataków i włamań hakerskich czy wyłudzeń danych, ludzie wciąż popełniają podstawowe błędy w zabezpieczeniu swoich kont w sieci. John Shier, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, wskazuje najczęstsze z nich.

Jak wymyślić mocne hasło internetowe? Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa wskazuje 6 najczęstszych błędów
Pomimo zwiększonej ilości cyberataków ludzie wciąż nie stosują się do najbardziej podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa w internecie (Adobe Stock, roobcio)

John Shier jest doradcą ds. cyberbezpieczeństwa z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. W artykule opublikowanym na łamach serwisu CNBC Make It wskazuje najczęstsze błędy popełniane w zakresie tworzenia haseł internetowych.

- Jako doradca ds. bezpieczeństwa w internecie ciągle słyszę historie o ludziach, którym skradziono dane osobowe, ponieważ popełnili tak prosty błąd, jakim jest używanie tego samego hasła do logowań na wielu stronach internetowych - pisze Shier w swoim artykule.

Pomimo zwiększonej ilości cyberataków ludzie wciąż nie stosują się do najbardziej podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa w internecie. Oto sześć najbardziej typowych błędów, które - według Johna Shiera - pojawiają się przy tworzeniu haseł internetowych.

1. Używanie jednego hasła do wielu kont

Choć jest to niewątpliwie wygodne rozwiązanie, używanie jednego hasła do wielu kont może sprawić, że łatwo staniemy się ofiarą kradzieży danych osobowych. Także wprowadzenie do obecnego hasła niewielkich zmian, takich jak dodatkowa cyfra czy symbol, nie spowoduje, że nasze bezpieczeństwo znacznie się zwiększy.

2. Używanie unikalnych haseł wyłącznie do kont "wysokiego ryzyka"

Wielu użytkowników decyduje się na tworzenie unikalnych haseł wyłącznie do kont, które ich zdaniem zawierają dane wrażliwe lub do których prawdopodobieństwo włamania się jest największe. Jednak nawet podstawowe informacje, które podajemy na innych kontach, takie jak adres e-mail czy też numer telefonu, stanowią - w połączeniu z danymi skradzionymi z innych portali - pożywkę dla hakerów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zuckerberg przeprosił wszystkich użytkowników. "Jest mi naprawdę przykro"

3. Niekorzystanie z menedżerów haseł

Istnieją aplikacje tworzące unikalne jednorazowe hasła, które mogą być automatycznie stosowane podczas logowania do kont, do których są przypisane. Programy te potrafią rozpoznać linki phishingowe i odstąpić od automatycznego uzupełniania haseł internetowych. To czyni logowanie do kont jeszcze bardziej bezpiecznym.

4. Tworzenie prostych haseł zawierających informacje osobiste

Najlepsze hasła nie muszą być szczególnie skomplikowane - wskazuje Shier. Najważniejszą zasadą haseł zapewniających wysoką ochronę jest niepodawanie w nich informacji, które mogą zostać łatwo odszyfrowane przez osoby trzecie, takich jak imię i nazwisko czy data urodzenia. Silnym hasłem może być na przykład tekst ulubionej piosenki.

5. Niekorzystanie z uwierzytelniania wielopoziomowego

Nawet najbardziej skomplikowane hasła mogą zostać złamane - przypomina ekspert. Weryfikacja logowania poprzez podanie dodatkowej informacji w postaci jednorazowego kodu lub frazy, przesyłanych np. przez SMS, wyświetlanych na ekranie innego urządzenia, zapewnia dodatkową ochronę. Jest to zalecany krok, który warto wykonać, ponieważ tworzy on kolejną przeszkodę dla cyberprzestępców.

6. Zakładanie, że cyberataki nas nie dotyczą

Każdy użytkownik internetu powinien liczyć się z możliwością stania się potencjalnym celem cyberprzestępców. Ekspert przypomina, że nigdy nie należy sądzić, że jest się bezpiecznym w sieci. Kluczowym elementem dbania o swoje cyberbezpieczeństwo w zakresie haseł internetowych jest ich częsta zmiana i korzystanie z nowych technologii uwierzytelniania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Miki
2 lata temu
Oraz DŁUGIE hasła. Chu ze znaczkami. DŁUGIE.
Piotr
2 lata temu
Jeszcze dodam. Manager haseł. Zainstaluj aplikację, ktora pewnie codziennie łączy się w tle z dostawcą, żeby zaktualizować wersję ( a w miedzyczasie przesłać zebrane hasla). Wygeneruje hasła, ktorych nie zapamietasz bez zapisania na kartce. A jeśli nawet nie wysyła haseł, to jest idealnym obiektem do złamania. A już automatyczne wstawianie haseł po rozpiznaniu strony woła o pomstę do nieba.
Piotr
2 lata temu
Jedyne sensowne zdanie to o haśle ze słów piosenki. Reszta to takie sobie