Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Elżbieta Rafalska: Kobiety zbyt nieśmiało upominają się o swoje wynagrodzenia

- Polska ma jeden z najniższych wskaźników luki płacowej w UE - podkreśliła w rozmowie z PAP minister rodziny i pracy. Przyznała jednocześnie, że w sektorze prywatnym różnice wysokości płac nadal są bardzo duże.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Elżbieta Rafalska przyznaje, że luka płacowa jest najwyższa wśród osób w wieku 35-44 lata, gdy kobiety są obciążone opieką nad małymi dziećmi. (Fot: Jan Bielecki/East News)

Elżbieta Rafalska przypomina, że w Polsce obowiązuje zakaz dyskryminacji ze względu na płeć i wiek, co oznacza, że nie można z tego powodu różnicować wynagrodzeń poszczególnych pracowników.

Szefowa resortu rodziny i pracy wskazuje, że pod względem wyrównywania płac mężczyzn i kobiet Polska jest w czołówce europejskiej. Zgodnie z danymi Eurostatu w 2016 roku luka płacowa wyniosła u nas średnio 7,2 proc., podczas gdy średnia unijna to 16,2 proc. Niższy wskaźnik występuje tylko w Rumunii, Włoszech, Luksemburgu i Belgii.

Wideo: Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć"

Według minister rodziny spadek nierówności płacowych w Polsce to w dużej mierze efekt spadku poziomu bezrobocia wśród kobiet oraz wzrostu zatrudnienia kobiet pracujących na pełen etat.

- Płace są mniej różnicowane wówczas, gdy mamy do czynienia z niedoborem pracowników. Każde ręce do pracy są bezcenne, a kobiety są dobrymi, sumiennymi, rzetelnymi i kompetentnymi pracownikami - mówi Rafalska.

Z drugiej strony względna równość płac kobiet i mężczyzn w Polsce występuje tylko w sektorze publicznym, gdzie luka płacowa to zaledwie 2,8 proc. Tymczasem w sektorze prywatnym to aż 16,1 proc.

Dlaczego według minister wciąż jednak występują różnice płacowe między kobietami i mężczyznami? Rafalska wskazuje na długość stażu pracy wynikającą z ról społecznych, niższą samoocenę oraz na mniejsze oczekiwania finansowe kobiet.

- Kobiety też bardziej nieśmiało upominają się o swoje wynagrodzenia, może powinny stawiać pracodawcom bardziej twarde warunki i dopominać się o lepszą płacę - zastanawia się minister rodziny i pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: luka płacowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-01-2019

12345Gdyby wszystkie upominały się tak śmiało jak panie w NBP, to mężczyźni mogli by nie pracować i zajmować się wychowaniem dzieci

27-01-2019

Jaja jak beretyMężczyźni wciąż pracują o pięć lat dłużej niż kobiety chodź kobiety żyją dłużej od mężczyzn ;)

27-01-2019

kobietaTo ja pani Rafalskiej powiem jak to jest: Co usłyszała pracownica ,kiedy kadrowej powiedziała, że w świetle regulaminu - przy określonym zakresie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)