Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Elżbieta Rafalska: Kobiety zbyt nieśmiało upominają się o swoje wynagrodzenia

16
Podziel się:

- Polska ma jeden z najniższych wskaźników luki płacowej w UE - podkreśliła w rozmowie z PAP minister rodziny i pracy. Przyznała jednocześnie, że w sektorze prywatnym różnice wysokości płac nadal są bardzo duże.

Elżbieta Rafalska przyznaje, że luka płacowa jest najwyższa wśród osób w wieku 35-44 lata, gdy kobiety są obciążone opieką nad małymi dziećmi.
Elżbieta Rafalska przyznaje, że luka płacowa jest najwyższa wśród osób w wieku 35-44 lata, gdy kobiety są obciążone opieką nad małymi dziećmi. (East News, Jan Bielecki/East News)

Elżbieta Rafalska przypomina, że w Polsce obowiązuje zakaz dyskryminacji ze względu na płeć i wiek, co oznacza, że nie można z tego powodu różnicować wynagrodzeń poszczególnych pracowników.

Szefowa resortu rodziny i pracy wskazuje, że pod względem wyrównywania płac mężczyzn i kobiet Polska jest w czołówce europejskiej. Zgodnie z danymi Eurostatu w 2016 roku luka płacowa wyniosła u nas średnio 7,2 proc., podczas gdy średnia unijna to 16,2 proc. Niższy wskaźnik występuje tylko w Rumunii, Włoszech, Luksemburgu i Belgii.

Zobacz także: Wideo: Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć"

Według minister rodziny spadek nierówności płacowych w Polsce to w dużej mierze efekt spadku poziomu bezrobocia wśród kobiet oraz wzrostu zatrudnienia kobiet pracujących na pełen etat.

- Płace są mniej różnicowane wówczas, gdy mamy do czynienia z niedoborem pracowników. Każde ręce do pracy są bezcenne, a kobiety są dobrymi, sumiennymi, rzetelnymi i kompetentnymi pracownikami - mówi Rafalska.

Z drugiej strony względna równość płac kobiet i mężczyzn w Polsce występuje tylko w sektorze publicznym, gdzie luka płacowa to zaledwie 2,8 proc. Tymczasem w sektorze prywatnym to aż 16,1 proc.

Dlaczego według minister wciąż jednak występują różnice płacowe między kobietami i mężczyznami? Rafalska wskazuje na długość stażu pracy wynikającą z ról społecznych, niższą samoocenę oraz na mniejsze oczekiwania finansowe kobiet.

- Kobiety też bardziej nieśmiało upominają się o swoje wynagrodzenia, może powinny stawiać pracodawcom bardziej twarde warunki i dopominać się o lepszą płacę - zastanawia się minister rodziny i pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
???
5 lata temu
Hm faktycznie wystarczy w końcu przyznać sobie wysoką premię i powiedzieć mi się należy.
baba
5 lata temu
a co z obiecanymi emeryturami 35/40
azaz
5 lata temu
Niestety mi też pracodawca prywaciarz powiedział zarabiasz mniej bo jesteś kobietą i nie musisz dźwigać, nie patrzył na to że pracowałam więcej a i dźwigałam towar również. na szczęście ten etap mam za sobą.
Kefir
5 lata temu
Póki mężczyźni nie zaczną rodzić to będą takie dysproporcje w sektorze prywatnym.
Prawda
5 lata temu
Obniżce podatki !!!! Podnieście kwotę WOLNĄ A OD podatku bo będzie tu Wenezuela niedługo . Wszystko drożeje , a rozdawnictwo kwitnie