Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Emerytury stażowe. "Solidarność" przygotowuje projekt ustawy

116
Podziel się:

Utworzony został komitet inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych; w lipcu chcemy zacząć zbierać podpisy pod projektem ustawy dotyczącej tych emerytur - poinformował we wtorek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Emerytury stażowe. "Solidarność" przygotowuje projekt ustawy
Przewodniczący "Solidarności" przedstwia projekt ustawy o emeryturach stażowych. (Getty Images, Artur Widak, NurPhoto)

"Solidarność" przedstawiła obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Związkowcy chcą zebrać jak najwięcej podpisów.

Jak tłumaczy przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda, projekt jest efektem tego, że obóz rządowy "nie do końca wsłuchuje się w głos obywateli, albo nie dosłyszy na jedno ucho", ponieważ od jakiegoś czasu mówi się o emeryturach stażowych, a do tej pory ze strony władz nie było w tej sprawie żadnego ruchu.

- Dlatego bierzemy demokrację w swoje ręce. Korzystamy z tego narzędzia, jakim jest demokracja bezpośrednia, i zaczynamy zbierać podpisy. A jesteśmy skuteczni - powiedział we wtorek Duda.

Zobacz także: Koniec umów śmieciowych? Polski Ład da nowe narzędzia Inspekcji Pracy do ich eliminowania

Przypomniał też, że "Solidarność" podpisała programowe porozumienie z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Niestety sprawa przeciąga się już drugą kadencję. Uważamy, że trzeba wspomóc działania prezydenta - zwrócił uwagę Piotr Duda.

We wtorek centrale związkowe, w tym "Solidarność" wydały oświadczenie, w którym komentują zerwanie przez rząd negocjacji z w sprawie Umowy Społecznej.

"Zerwanie" miało związek ze skierowaniem 19 maja na ścieżkę legislacyjną projektu noweli Kodeksu pracy ws. uregulowania pracy zdalnej.

Jak podkreślają przedstawiciele związków zawodowych, rząd pomimo świadomości odrębnych stanowisk, jakie prezentują związkowcy na siłę forsuje swoje uregulowania.

OPZZ, NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków Zawodowych zarzucają rządowi brak chęci do współpracy, oraz bezprecedensowe tworzenie pola do konfliktu. W wyniku decyzji rządu o zerwaniu negocjacji ze związkami zawodowymi zorganizowano konferencję, podczas której przypomniano najważniejsze postulaty związkowców.

"Strona rządowa mając świadomość generalnych rozbieżności stanowisk co do wyżej wskazanych propozycji oraz braku uzgodnień w pozostałych obszarach usiłuje siłą wprowadzić własne uregulowania nie bacząc na strony dialogu tworząc jednocześnie bezprecedensowe pole konfliktu" - zaznaczono w oświadczeniu organizacji związkowych.

Uregulowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy, to zdaniem resortu zapewnienie zarówno pracownikom, jak i pracodawcom możliwości korzystania z tego rozwiązania w sposób stały. Ponadto, jak zaznaczali wielokrotnie przedstawiciele ministerstwa, wpisanie pracy zdalnej do kodeksu pozwoli na ochronę pracowników i zapewnienie im bezpiecznych warunków podczas jej wykonywania.

Główne regulacje zawarte w projekcie dotyczą m.in. wprowadzenia definicji pracy zdalnej. Zapis dodany do kodeksu ma otrzymać brzmienie: "Praca zdalna będzie to praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość". Jak wskazuje MRPiT, umożliwi to, w zależności od potrzeb, pracę całkowicie zdalną, ale także hybrydową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Bankówa
rok temu
Jak widzę pięćdziesięcioletniego emeryta z emeryturą MSWiA powyżej pięć tysięcy na rękę (a widzę dość często bo pracuję w banku) to mnie szlak trafia. Nigdy w życiu nie dostałam na wypłatę tyle, chodź pracuję ciężko ponad 30 lat.
robotnik
rok temu
jak was nie stać na emerytury stażowe nie gadajcie głupot ja chyba na swoją emeryturę odłożyłem w składkach emerytalno rentowych przepracowałem ponad 40 lat i chcę przejść na obiecaną przez dudów emeryturę zwłaszcza że pracując ciężko przez tyle lat zmarnowane mam zdrowie cholerka jasna
budowlaniec
rok temu
46rok w budownictwie pozbycie mnie emerytury w warunkach szczegolnych zbierac podpisy na postawienie tuska przed trybunal w hadze za ludobojstwo na narod, ie polskim cofajac wstecz art184reformy emerytalnej
TADEK
rok temu
Nie wierze w te obiecanki kolejne. Dlaczego zbieranie podpisow od lipca a nie od zaraz.Ile mamy czekac jeszcze -sprawe walkujecie szosty rok.SkaNDAL .mUNDUROWI MIMO ZE NIE PLACA SKLADEK TO NIKT SIE NIE ZASTANAWIA NAD MICH EMERYTURAMI I ICH NIE OBALA, SKORO MY NIE MOZEMY ICH MIEC TYLKO WRECZ ZEBRAC O NIE TO KONIEC Z EMERYTURAMI STAZOWYMI DLA WSZYSTKICH MUNDUROWQYCH , POLICJI ITD., BOWIEM OBOWIAZUJE NAS JEDNA KONSTYTUCJA W TYM KRAJU.
g29
rok temu
Jak to po raz drugi Duda został zrobiony na DUDKA po raz kolejny przez Dudę, ale cóż nikt nie da Dudzie tyle co drugi Duda może mu obiecać ! Czyli gość po raz drugi wykorzystał związki do celu wygrania wyborów, a teraz śmieje się ze wszystkich (nie mam pana płaszcza , i co mi pan zrobi?) w kułak. Po prostu jest to człowiek bez honoru i bez moralnego kręgosłupa.
...
Następna strona