Notowania

F-35 będą sfinansowane spoza budżetu MON. Prezydencki minister zapewnia

Andrzej Dera stwierdził, że na samoloty F-35 znajdą się pieniądze spoza budżetu resortu obrony narodowej. - Koszty zostaną pokryte z oddzielnej puli - powiedział prezydencki minister w Polsat News.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Andrzej Dera o finansowaniu F-35: "poza budżetem MON"

Jak dodał Dera, koszty inwestycji w infrastrukturę militarną dla wojsk USA, stałego kontyngentu armii amerykańskiej w Polsce oraz zakupu myśliwców piątej generacji "trzeba ponieść, żeby potem nie było za późno".

Innego zdania jest opozycja. - Prezydent do USA pojechał na zakupy, a pół Polski się teraz śmieje. Ile będą kosztowały myśliwce F-35, ile będzie kosztowało tysiąc Amerykanów? - pytała retorycznie w Polsat News Urszula Pasławska z PSL. Wtórował jej Robert Kropiwnicki z PO. - Tryumfalizm głoszony przez rząd jest tragiczny. Bo to się tak kończy później, że my za to wszystko będziemy musieli zapłacić grube miliardy. A te F-35 to koszt około 50 miliardów zł z serwisowaniem, szkoleniem i tak dalej - powiedział.

- Wydawałoby się, że kwestie bezpieczeństwa powinny być poza sporem politycznym. Powinniśmy się cieszyć, że dzięki tej wizycie w sposób znaczący wzmacniamy nasze bezpieczeństwo - odpierał ataki Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta.

Obejrzyj: F-35 w akcji

Dera dodał, że myśliwce F-35 to odrębny projekt, a Polska wchodzi w najnowszą generację samolotów, a nie "postradzieckich", które już odchodzą ze służby. Wyjaśnił też, że należności za te maszyny będą dopiero dokładniej szacowane, określony będzie także sposób ich finansowania. Zasugerował także, że potrwa to długo i nie stanie się teraz. Według niego "takie są plany", aby zapłacić za maszyny i związane z ich zakupem inne inwestycje z pieniędzy pochodzących spoza budżetu resortu obrony.

W środę prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem zadeklarował gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35 Lightning II. Za jedną maszynę bez uzbrojenia i pomocy technicznej trzeba zapłacić ok. 89,2 mln dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: armia, f-35, mon, andrzej dera, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2019

KkI tak zapłacą wszyscy podatnicy

16-06-2019

Marianek z Poldasiaczyli kto to będzie finansował ?

16-06-2019

będzie źleCzyli wkrótce beneficjenci 500+ zobaczą F-35 na niebie zamiast 500 zł w kieszeni . Dobra zmiana się samounicestwia i ciągnie za sobą cały kraj .

Rozwiń komentarze (119)