Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Facebook w opałach. Europejscy wydawcy chcą, by Bruksela zmusiła serwis do płacenia za publikowanie ich artykułów

31
Podziel się:

Spór między Facebookiem a prasą przybiera na sile. Czy UE jest w stanie zmusić największy na świecie serwis społecznościowy do płacenia za treści, tworzone przez media? Australijczycy już mają ustawę, w ślad za nimi idzie Kanada.

Facebook w opałach. Europejscy wydawcy chcą, by Bruksela zmusiła serwis do płacenia za publikowanie ich artykułów
Mark Zuckerberg zaczyna przegrywać w starciu z wydawcami. (YouTube)

Wydawcy z UE chcą, by Bruksela wprowadziła nowe przepisy nakazujące Facebookowi płacić za ich treści. Projekt wzorowany jest po części na australijskiej ustawie, która przewiduje takie opłaty dla FB i Googla.

Co się stanie jeżeli dwaj giganci internetu nie będą chcieli przystać na ten układ? Przypomnijmy, że w Australii Facebook zablokował treści newsowe dla użytkowników platformy, co wywołało oburzenie.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady. "Ubolewam że tak późno"

Facebook tłumaczy jednak, o czym pisaliśmy już w WP, że powodem jest opracowywana obecnie w parlamencie Australii ustawa przewidująca wprowadzenie opłat za rozpowszechnianie tych treści.

Eksperci nie przewidują jednak powtórki z antypodów. Jeżeli rzeczywiście Google i Facebook nie zgodzą się płacić mediom, to UE - zdaniem wydawców prasowych - powinna doprowadzić do arbitrażu, którego wynik będzie wiążący dla obydwu platform.

W grudniu Komisja Europejska przedstawiła projekt nowych przepisów regulujących rynek cyfrowy, zgodnie z którym amerykańskie firmy technologiczne będą zagrożone grzywną w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu, mogą też zostać podzielone jeśli nie będą respektować regulacji UE.

Wydawcy prasowi chcą, by w tym projekcie ustawy zawrzeć klauzulę dotyczącą opłat za treści medialne wykorzystywane przez Google'a i Facebooka - pisze Bloomberg.

Propozycja KE to jak dotąd najpoważniejsza próba uregulowania na rynku unijnym działalności gigantów technologicznych, takich jak Amazon, Apple, Facebook i Google.

Warto też dodać, że mimo kłopotów Australijczycy w środę uchwalili ustawę. Na razie zrobiła to Izba Reprezentantów (odpowiednik naszego Sejmu). Teraz projekt trafi do izby wyższej. W ślad za Australią chce już ruszyć Kanada.

Giganci rynku cyfrowego, bronią się ile sił. Argumentują, że ustawa nie odzwierciedla specyfiki internetu i "niesprawiedliwie penalizuje" ich platformy.

Australijski urząd ds. regulacji konkurencji oświadczył, że opracował projekt ustawy, aby "wyrównać warunki rozgrywki" między gigantami cyfrowymi i wydawcami tradycyjnych mediów w podziale zysków.

W UE pionierem w kwestii regulowania działalności amerykańskich gigantów internetowych jest Francja.

W ubiegły piątek po miesiącach sporów o prawa autorskie, Google zobowiązał się do zapłacenia francuskiej prasie około 63 mln euro. Organizacje dziennikarskie krytykują jednak brak solidarnej postawy mediów wobec amerykańskiego giganta cyfrowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Miki
3 lata temu
I dobrze
Śmiechu godne
3 lata temu
yeet, wspaniałe relacje 😉, 2000 znajomych z tego 3 osoby widział w realu
nick
3 lata temu
Internauci oburzeni :-)
Ronny6
3 lata temu
W internecie wrze :-)
TY ..
3 lata temu
Izraelczyk .. ___ Czy wiesz kto to powiedział .. " Nie będę przepraszał że zarabiam " ... za ile byś sprzedał trenera reprezentacji USA w piłce nożnej ..
...
Następna strona