Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JCK
|

Firma ostrzega przed braniem L4 i grozi zwolnieniem. "Będziemy zmuszeni podjąć kroki"

66
Podziel się:

Firmy próbują zwalniać chorujących pracowników – pisze "Gazeta Wyborcza". Poczta Polska lojalnie ostrzega i wysyła do pracowników pismo w tej sprawie. Jesteś na L4? "Będziemy musieli podjąć kroki". Czy prawo na to pozwala?

Firma ostrzega przed braniem L4 i grozi zwolnieniem. "Będziemy zmuszeni podjąć kroki"
Poczta Polska ostrzega swoich pracowników (money.pl, Rafal Parczewski)
bECtComZ

Jak się okazuje, prawo w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza takie zwalnianie. Reguluje to artykuł 53 kodeksu pracy. Jak czytamy, można wręczyć wypowiedzenie osobie, u której upłynął okres zwolnienia lekarskiego i znajduje się na świadczeniu rehabilitacyjnym.

Poczta Polska ostrzega

"Gazeta Wyborcza" podaje przykład Poczty Polskiej. Firma lojalnie ostrzega swoich pracowników.

Jak czytamy w piśmie do pracowników, cytowanym przez "Gazetę": z uwagi na fakt, że u Pani/Pana poziom częstej absencji chorobowej jest na wysokim poziomie, informujemy, iż w przypadku utrzymania się w dalszym ciągu takiego stanu rzeczy, będziemy zmuszeni podjąć kroki zmierzające do rozwiązania z Panią/Panem umowy o pracę. Pisma zostały rozesłane w lutym.

bECtConb
Zobacz także: 300 mkw. i rachunki za 30 zł miesięcznie. "Pomysł na dom" energooszczędny

Swój sprzeciw zgłosiły Związki Zawodowe. W ich ocenie, po otrzymaniu takiego pisma wielu pracowników będzie obawiało się iść na zwolnienie. Z kolei "jeśli przyjdą do pracy z objawami infekcji, stworzą nie tylko zagrożenie dla współpracowników, ale też dla klientów" – zaznaczył Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

"Wyborcza" podaje też przykład pracownika firmy Solaris. Związek zawodowy dostał tam pismo o zamiarze zwolnienia jednego z pracowników. Mężczyzna miał wypadek w maju zeszłego roku, a teraz pobiera świadczenie rehabilitacyjne, które ma dostawać do końca kwietnia.

bECtConh
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECtConC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Rrrr
7 miesięcy temu
Masz CoVIDa idź odwiedź dyrektora , albo działacza związkowego, chorzy macie chodzić do pracy SANEPID powinien nałożyć na autora 30 tyś kary
Młody Bóg
7 miesięcy temu
Jestem elektrykiem w spółdzielni. Od 10 lat regularnie co roku mam 30-40 dni L4. Nikt się nawet na mnie krzywo nie spojrzy bo wiedzą że za 4500 zł brutto elektryka nie znajdą.
Jorgk
7 miesięcy temu
Rozumiem ze PP ma za dużo ludzi chętnych do pracy....
bECtConD
hmm..
7 miesięcy temu
art. 53 KP czasem jest jedynym ratunkiem wobec pracowników-pasożytów. Jeden z naszych pracowników, po otrzymaniu umowy na 2 lata przebywał w pracy przez 2 tygodnie. L4, rehabilitacyjne, ciąża, a po końcu umowy - macierzyński. Koszt pracodawcy, to tylko 52 dni urlopu, kilkanaście tysięcy złotych. Koszty ZUS, czyli nasz koszt, +100k PLN. Pani miała przepuklinę, której nie chciała operować... Ps. wyroki sądów mówią jasno, częste i długie nieobecności mogą być powodem zwolnienia.
jaja
7 miesięcy temu
poczta to "obóz" pracy i "starych komuchów" oraz niedołęgów politycznych upchnietych przez wszystkie partie!!
...
Następna strona