Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
JCK
|

Firma ostrzega przed braniem L4 i grozi zwolnieniem. "Będziemy zmuszeni podjąć kroki"

66
Podziel się

Firmy próbują zwalniać chorujących pracowników – pisze "Gazeta Wyborcza". Poczta Polska lojalnie ostrzega i wysyła do pracowników pismo w tej sprawie. Jesteś na L4? "Będziemy musieli podjąć kroki". Czy prawo na to pozwala?

Firma ostrzega przed braniem L4 i grozi zwolnieniem. "Będziemy zmuszeni podjąć kroki"
Poczta Polska ostrzega swoich pracowników (money.pl, Rafal Parczewski)
bDSadRrF

Jak się okazuje, prawo w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza takie zwalnianie. Reguluje to artykuł 53 kodeksu pracy. Jak czytamy, można wręczyć wypowiedzenie osobie, u której upłynął okres zwolnienia lekarskiego i znajduje się na świadczeniu rehabilitacyjnym.

Poczta Polska ostrzega

"Gazeta Wyborcza" podaje przykład Poczty Polskiej. Firma lojalnie ostrzega swoich pracowników.

Jak czytamy w piśmie do pracowników, cytowanym przez "Gazetę": z uwagi na fakt, że u Pani/Pana poziom częstej absencji chorobowej jest na wysokim poziomie, informujemy, iż w przypadku utrzymania się w dalszym ciągu takiego stanu rzeczy, będziemy zmuszeni podjąć kroki zmierzające do rozwiązania z Panią/Panem umowy o pracę. Pisma zostały rozesłane w lutym.

bDSadRrH
Zobacz także: 300 mkw. i rachunki za 30 zł miesięcznie. "Pomysł na dom" energooszczędny

Swój sprzeciw zgłosiły Związki Zawodowe. W ich ocenie, po otrzymaniu takiego pisma wielu pracowników będzie obawiało się iść na zwolnienie. Z kolei "jeśli przyjdą do pracy z objawami infekcji, stworzą nie tylko zagrożenie dla współpracowników, ale też dla klientów" – zaznaczył Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

"Wyborcza" podaje też przykład pracownika firmy Solaris. Związek zawodowy dostał tam pismo o zamiarze zwolnienia jednego z pracowników. Mężczyzna miał wypadek w maju zeszłego roku, a teraz pobiera świadczenie rehabilitacyjne, które ma dostawać do końca kwietnia.

bDSadRrN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSadRsi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
112
miesiąc temu
u nas prawo pisowskie pozwala na wszystko - bez prawie
L...
miesiąc temu
Do wszystkiego należy podejść z rozwagą i rozpoznaniem sytuacji pracownika! Poza tym ,jeśli jest na długotrwałym zwolnieniu lub zasiłku rehabilitacyjnym nie firma mu płaci tylko ZUS
Pocztowiec
miesiąc temu
Poczta to takie samo dno jak to państwo Pisowskie, niech zwalniają....
bDSadRsj
Komentator
miesiąc temu
Polskie prawo pracy zezwala na wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym bez winy pracownika osobom przebywającym na zwolnieniu lekarskim powyżej 6 miesięcy + chyba właśnie na tym świadczeniu rehabilitacyjnym przez chyba 3 miesiące. Więc nie jest to nowość i nie dotyczy każdego zwolnienia.
ello
miesiąc temu
Przypomnę, że za Platformy standardem były umowy śmieciowe, na których w ogóle nie było możliwości zwolnienia lekarskiego, a rozwiązanie takiej umowy było na pstryknięcie palcem. I który system lepszy???
...
Następna strona