Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Fotowoltaika może się jeszcze bardziej opłacać. Prosumenci zyskają. Nawet ci w blokach

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
149
Podziel się:

Inwestycja np. w panele fotowoltaiczne ma się zwracać jeszcze szybciej niż do tej pory. Obecnie jest to, w zależności od wielkości instalacji, od 5 do 10 lat. Po zmianach ma być jeszcze lepiej. Wreszcie też mieszkańcy bloków będą mogli skorzystać z zielonej energii.

Fotowoltaika może się jeszcze bardziej opłacać. Prosumenci zyskają. Nawet ci w blokach
Projekt zostanie przekazany do dalszego etapu procesu legislacyjnego po wypracowaniu przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jego ostatecznej wersji. (FORUM)

Rząd przygotowuje propozycje znacznego poszerzania modelu prosumenckiego - poinformowało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak czytamy w dokumencie, w obliczu planowanego dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym energetyki prosumenckiej, na poziomie międzyresortowym analizowana jest propozycja zmian legislacyjnych w zakresie systemu prosumenckiego.

Zakłada ona daleko idącą modyfikację i poszerzenie dotychczasowego modelu prosumenckiego, a także wprowadzenie zmian w obowiązujących regulacjach, wobec których zidentyfikowane zostały wątpliwości interpretacyjne przez uczestników rynku.

Gdzie jest najważniejsza zmiana, nowe rozwiązania mają umożliwić przede wszystkim korzystanie z energetyki prosumenckiej grupom odbiorców energii nie mającym dotychczas takiej możliwości.

Zobacz także: Koronawirus. Jak będą wyglądać baseny po ponownym otwarciu? Zapytaliśmy eksperta

Łatwiej ma być eksploatować instalacji OZE w blokach. Drugim najważniejszym komponentem projektu jest modyfikacja dotychczasowego modelu mechanizmu rozliczeń prosumentów.

Projekt zostanie przekazany do dalszego etapu procesu legislacyjnego po wypracowaniu przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jego ostatecznej wersji.

W ubiegłym roku rząd zadeklarował kontynuację programu prosumenckiego "Mój Prąd" w 2021 r. Jak informowano, jego nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów.

Program "Mój Prąd" stanowi instrument przeznaczony wsparciu rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Mogą oni uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 5 tys. zł na instalację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
Michał
3 lata temu
Moim zdaniem fotowoltaika to przyszłość jeżeli chodzi o zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego w prąd. U mnie od projektu zajęła się tym Adapia Energy i jestem bardzo zadowolony z efektu - nie ukrywam, że głownie finansowego. Odliczając dotację do instalacji, to kwota jaką załatwili mi ono w kredycie nazwijmy to ekologicznym, bo za eko były bardzo niskie odsetki, to rata kredytu jest niższa niż to co płaciłbym normalnie w rachunku do energetyki, a po jego spłacie, to już zostaje czysty zysk
Myśleć
3 lata temu
Dla prywatnych użytkowników będzie jak na zachodzie,buuuum wielki,wszyscy zakładają bo sąsiad też ma a po kilku latach już nikt bo każdy się pokapował że nabija kasę firmom sprzedającym i państwu bo nie dość że płaci grosze to jeszcze dostaje miliardy z UE za odnawialną energię. Taki z tego pożytek dla prywatnego
Jok56
3 lata temu
Kto da gwarancję że będą odbierać nadwyżki i oddawać w razie potrzeby jak większość ludzi zamontuje to nie będą mieli możliwości w lecie przyjąć tej energii czyli licząc koszty montażu i opłaty stałe w średnim gospodarstwie domowym zwruci to się za 30 lat
Rafik
3 lata temu
A moze bedzie zwrot 100% nie wiecej jak 5000 to jest to samo
Facet
3 lata temu
Niech skrócą czas jaki mają zakłady energetyczne na włączenie nowych odbiorców. Brat czeka już kilka miesięcy. Wydał ponad 200 tys i się patrzy na panele zamiast na produkować prąd
...
Następna strona