Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Frontex wycofuje się z Węgier, bo te złamały prawo

790
Podziel się:

Frontex, czyli unijna agencja z siedzibą w Warszawie, która dba o bezpieczeństwo granic w krajach Wspólnoty, zawiesza działalność na Węgrzech. To reakcja na wyrok TSUE, który stwierdził, że Węgry złamały unijne prawo imigracyjne.

Frontex wycofuje się z Węgier, bo te złamały prawo
Węgry bez ochrony Fronteksu. Za złamania unijnego prawa (Getty Images, Thierry Monasse, Getty Images)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Węgry złamały unijne prawo imigracyjne. W związku z tym, jak czytamy w "The New York Times", Frontex wycofała wszystkich swoich pracowników z tego kraju. Wrócą dopiero, gdy Budapeszt zastosuje się do unijnego prawa.

Węgry zignorowały orzeczenie TSUE i nie chcą dostosować się do praktyk azylowych. Przypomnijmy, w grudniu 2020 roku TSUE orzekł, że Węgry łamią prawo unijne, bo ograniczają uchodźcom prawo do ubiegania się o azyl. Co więcej, siłą deportują ich do Serbii. Jednak Budapeszt odrzuca wprowadzenie narzucanych przez UE zmian.

Dlatego też Frontex zawiesiła działalność w tym kraju. To pierwszy przypadek, gdy agencja opuszcza jakiekolwiek państwo członkowskie.

Zobacz także: Lockdown. Pomoc dla firm. Gdańsk zwolni częściowo z koncesji na alkohol

"Frontex zawiesiła wszystkie swoje działania operacyjne w terenie na Węgrzech" - podała agencja w oświadczeniu dla "The New York Times".

"Nasze wspólne wysiłki na rzecz ochrony granic zewnętrznych UE mogą przynieść sukces tylko wtedy, gdy zapewnimy, że nasza współpraca i działania są w pełni zgodne z prawem UE" - dodano w oświadczeniu.

Frontex z problemami

Frontex to Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, swoją siedzibę ma w Warszawie. Agencja ostatnio też nie ma najlepszej prasy, jest krytykowana za to, co sama zarzuca Węgrom.

Agencja od lat może liczyć na spore wsparcie finansowe z Brukseli. Jednak teraz stanęła w obliczu wewnętrznego kryzysu, po tym, jak na jaw wychodzą informacje wsparte szeregiem dowodów, że Frontex była współwinna łamania praw człowieka na dużą skalę w Grecji.

Unijna agencja ds. zwalczania nadużyć finansowych już bada sprawę. Agencji zarzuca się nękanie, niewłaściwą alokację funduszy oraz niewłaściwe prowadzenie działalności, które doprowadziło do ​​exodusu sporej liczby pracowników.

Trwa również wewnętrzne dochodzenie w agencji, które ma wyjaśnić udziału Frontexu w przymusowej relokacji do Turcji osób ubiegających się o azyl w Grecji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(790)
Wtedy
3 lata temu
Czyli bezprawie wyszło z Węgier. A wychodząc wrzeszczy o bezprawiu.
Aryman
3 lata temu
Siedzibę mają w Warszawie ? ; czy może w zarządzie politycy PO , SLD i PSL oraz tzw . " Warszawki " ? Ha ! to wszystko jasne , że afera z kasą i nieprawidłowości w finansach ...
Węgrowie?
3 lata temu
Węgry mistrzem Polski
Sofal
3 lata temu
Duda obiecał,że nie będzie podatków od Smartfonów?Czy temu panu jeszcze ktoś wierzy?
doqpob
3 lata temu
No dobra, czy z tym wiążą się jakieś sankcje, kary finansowe, ograniczenia dla Węgrów? Jak na razie to widzę tylko plusy - nie trzeba ich utrzymywać (Frontex), można dalej nie przyjmować uchodźców i nie płacić na ich utrzymanie, nie mieć problemów społecznych.
...
Następna strona