Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lekarze
11.08.2020 12:03

Fundusz państwowy zamiast zaostrzenia kar dla lekarzy. Resort analizuje rozwiązanie

Za błędy medyczne zapłaci państwo - taki pomysł rozważa Ministerstwo Zdrowia. Byłaby to pożądana przez środowisko lekarskie zmiana, gdyż w takim wypadku lekarze nie obawialiby się zgłoszenia nieprawidłowości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Fundusz Lekarski miałby wesprzeć poszkodowanych przez błędy lekarskie.

Jego członkowie domagali się od rządzących, by pozwolili im leczyć lepiej. "Dajcie nam szanse godnie pracować bez presji niejasnego i szkodliwego prawa!" - domagali się manifestujący.

Okazuje się, że w Ministerstwo Zdrowia analizowany jest pomysł ważny dla medyków. Jak informuje "Rzeczpospolita", w resorcie trwają prace nad specjalnym funduszem, z którego wypłacane byłoby zadośćuczynienie pacjentowi w przypadku błędu medycznego.

Nad odpowiednimi zapisami pracuje rzecznik praw pacjenta (RPP). Gdyby weszły one w życie, to zniknęłoby orzekanie o czyjejkolwiek winie. Zamiast niego pacjent otrzymywałby środki z funduszu.

Zobacz też: Emerytura i dodatki dla opozycjonistów. "Wiele im zawdzięczamy"

- Rzecznikowi zależy na stworzeniu efektywnego modelu odszkodowawczego odpowiedzialności cywilnej. Rozwiązania muszą stanowić dla pacjentów rzeczywistą alternatywę w stosunku do sądownictwa powszechnego - mówi Jakub Gołąb z Biura RPP w rozmowie z "Rz". Dodaje, że RPP wystąpi w tej sprawie do resortów zdrowia i sprawiedliwości we wrześniu.

Natomiast wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w rozmowie z dziennikiem wyraził poparcie dla szykowanych zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lekarze, fundusz, medycyna, błąd medyczny, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2020

popto niby dlaczego za błedy lekarzy mamy płacic my ? kazdy powinien odpowiadać sam za swoje czyny

11-08-2020

jf,,j,dj,dj,mdh,Niech sobie wykupią ubezpieczenie lub nie robią tzw. "błędów lekarskich"...PROSTE!!! Dlaczego MY WSZYSCY mamy za nich płacić......ja też chcę, … Czytaj całość

11-08-2020

DarsziProponuje taki sam frundusz wprowadzic dla kasjerow w bankach i innych punktach uslugowy, bo WSZEDZIE TAM pracownik splaca sam jak sie pomyli, czyli … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)