Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Fuzja Lotosu z Orlenem. Sąd oddalił powództwo w całości

6
Podziel się:

Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji i nie stwierdził nieważności uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen z Grupą Lotos. Wyrok jest prawomocny. Uchylenia uchwały domagali się akcjonariuszy byłej Grupy Lotos. Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo w całości.

Fuzja Lotosu z Orlenem. Sąd oddalił powództwo w całości
Sędziowie Małgorzata Stanek (L) i Krystyna Golinowska (P) na sali Sądu Okręgowego w Łodzi. wyrok w sprawie dot. unieważnienia lub uchylenia uchwały połączeniowej firm LOTOS i ORLEN (PAP, PAP/Łukasz Szeląg)

W środę przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi zakończyła się apelacja o stwierdzenie nieważności uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Grupy Lotos z 20 lipca 2022 r. w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, podwyższenia kapitału zakładowego Orlenu oraz zgody na proponowane zmiany Statutu PKN Orlen, wraz z roszczeniem ewentualnym o uchylenie tej uchwały.

Fuzja szkodliwa

Pozew przeciwko PKN Orlen złożyli dwaj mniejszościowi akcjonariusze byłej Grupy Lotos - Jan Trzciński i Bogdan Kamola, którzy podczas walnego zgromadzenia Lotosu zgłosili sprzeciw wobec podjęcia uchwały o fuzji z PKN Orlen.

W ich opinii fuzja była szkodliwa dla akcjonariuszy i nieracjonalna z punktu widzenia biznesowego. Przed sądem żądali przede wszystkim stwierdzenia nieważności uchwały o fuzji podjętej przez walne zgromadzenie gdańskiej spółki.

W wydanym w środę orzeczeniu sąd drugiej instancji oddalił apelację akcjonariuszy i tym samym podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi, który w czerwcu ub.r. oddalił w całości powództwo.

Sad oddalił powództwo

Sędzia Małgorzata Stanek zwróciła uwagę, że w toczącej się sprawie sąd nie badał kwestii odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych oraz nie oceniał działalności zarządu PKN Orlen.

Rozpatrywano natomiast formalno-prawne aspekty podjętej uchwały i sąd nie dopatrzył się przesłanek do stwierdzenia jej nieważności, ani uchylenia.

Dodała, że prokuratura na różnym etapie prowadzi kilka postępowań przygotowawczych dot. działalności PKN Orlen, w tym m.in. fuzji z Grupą Lotos, które w przypadku sporządzenia aktów oskarżenia, będą stanowić podstawę do przeprowadzenia odrębnych spraw karnych.

Wyrok jest prawomocny. Strony mogą wnieść skargę kasacją do Sądu Najwyższego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Tomasz
2 tyg. temu
Gang Olsena Donalda manipuluje przy gospodarce jak by tu Orlen polozyc na łopatki... rok 2013 Krawiec i straty w Orleni im sie marzą. Malo im że już sa u koryta to jeszcze chcą go rozwalic..no cóż normale zachowanie swiń.
Bob Giedron
2 tyg. temu
Oczywiście że rzekoma fuzja Lotosu z Orlenem była szkodliwa dla akcjonariuszy Lotosu i bezsensowna pod względem biznesowym, jednak gdy uchwała o połączeniu przeszła legalnie a większość miał skarb państwa to sąd nie mógł orzec inaczej i oddalił powództwo. Sasin z Obajtkiem rozwalili świetną firmę jaką był Lotos, czy za to odpowiedzą? Wątpię.
Wyborca
2 tyg. temu
Pocztę już uwalili i pewnie pójdzie POd młotek ale lotosu nie mogą przeboleć 😅😅😅
A co?
2 tyg. temu
Chcieli akcjonariusze Sowieckiego partnera strategicznego?
jaja
2 tyg. temu
hahahaahhaha