Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Galerie handlowe toną w długach. Ponad 200 mln zł zaległości

11
Podziel się:

Najemcy nieruchomości komercyjnych mają problem z terminowymi płatnościami. Ich zadłużenie wzrosło od marca 2020 r. o 24 proc. i wynosi ponad 207 mln złotych.

Galerie handlowe toną w długach. Ponad 200 mln zł zaległości
Najemcy nieruchomości handlowych toną w długach. (WP, Mateusz Madejski)

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, firmy wynajmujące i dzierżawiące nieruchomości innym firmom mają łącznie 130 mln zł.

To najbardziej zadłużona grupa w całym sektorze firm zajmujących się obsługą rynku nieruchomości.

- To właśnie ta grupa musiała mierzyć się w pandemii z największymi i długotrwałymi trudnościami. Ich dług wobec wierzycieli w tym czasie zwiększył się aż o 22 proc. Wielu najemców, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji, rozwiązało lub negocjowało swoje umowy - mówi Adam Łącki, prezes KRD.

Zobacz także: Wyższe podatki dla duchownych? Episkopat ostro krytykuje Polski Ład. „Ludzie tego nie wybaczą”

- Jednak nie zawsze było to możliwe. Nie mając jak zarobić, nie byli w stanie zapłacić wynajmującemu, a ten z kolei bez dochodów z najmu sam wpadał w kłopoty finansowe. To efekt pandemii, który obserwujemy także w innych sektorach gospodarki, gdy problemy jednej branży odbijają się na kolejnych i tworzy się łańcuch zatorów płatniczych - dodaje.

Do Krajowego Rejestru Długów wpisane są łącznie 3263 firmy zajmujące się obsługą, wynajmem i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami wykorzystywanymi do celów komercyjnych. Dług całego sektora przekracza 207 mln złotych.

W większości są to zaległości wobec banków, dostawców energii i ciepła oraz wtórnych wierzycieli.

Wśród firm zajmujących się obrotem nieruchomościami największe długi zaciągnęli przedsiębiorcy z Mazowsza (71,7 mln zł), przy czym największym "skupiskiem" długów jest w tym przypadku Warszawa. Kolejne województwa to śląskie (40,8 mln zł) i łódzkie z długiem w wysokości 26,6 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
XYZ
2 lata temu
Cudowne rządy. Powolutku następuje zapaść gospodarcza.
Grzegorz
3 lata temu
Długi to nie efekt pandemii, tylko idiotycznych decyzji rządu. Zamknęli połowę gospodarki na 1,5 roku, to teraz są efekty
robert
3 lata temu
w takiej sytuacji lepiej unikać dłużników, dlatego wolę korzystać z erifu i wszystkim polecam
ehhh
3 lata temu
Wolne niedziele zabijają. Pracujący w niedziele mieli zawsze wolne w tygodniu i lepiej płatną niedzielę więc też tracą. Zamiast robić ustawy zabraniające handlu w niedziele wystarczy zrobić ustawę zabraniającą jakiegokolwiek zatrudniania pracownika w dwie niedziele w miesiącu przy 4 niedzielonym miesiącu i nakazującą wypłacania 100% dodatku niedzielnego.
m-53
3 lata temu
200 mln to duże pieniądze ale w skali kraju, 40 mln obywateli, śmiech na sali. To 5 zeta na obywatela, 40 groszy miesięcznie. Pytam - ile zysku miesięcznie zostawia obywatel w tzw. galerii.