Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Gaz ziemny teraz w zasięgu każdej firmy

Podziel się:

Przez ostatnie dziesiątki lat gaz ziemny pozostawał jedynie w sferze marzeń dla przedsiębiorców zlokalizowanych w wielu rejonach Polski. Sytuacja ta zaczęła zmieniać się diametralnie, gdy pojawiła się możliwość transportowania błękitnego paliwa autocysternami w postaci ciekłej, co pozwala dostarczać go w dowolne miejsce. W ten oto sposób to wyjątkowe źródło energii stało się ogólnie dostępne, a przedsiębiorcy zyskali niezależność energetyczną.

Gaz ziemny teraz w zasięgu każdej firmy
(Materiały prasowe)

Gaz ziemny, który jeździ autocysternami

Dzięki skropleniu, gaz ziemny może być transportowany drogą morską oraz lądową i w ten sposób dociera do przedsiębiorstw, gdzie jest wykorzystywany w celach grzewczych i technologicznych. Przy obiektach przemysłowych montowane są zbiorniki i urządzenia, które umożliwiają przywrócenie lotnej postaci błękitnego paliwa. Takie rozwiązanie zostało zastosowane między innymi w zakładzie recyklingu szkła w Gliwicach, należącym do firmy Remondis Glass Recycling Polska. Wybudowana przez spółkę Novatek Polska stacja regazyfikacji składa się ze zbiornika poziomego o pojemności 20 m3 oraz parownic o przepustowości 150 m3/h i stanowi niezależne źródło zasilania nowo powstałego zakładu, który pomimo lokalizacji w centrum miasta nie mógł być podłączony do tradycyjnego gazociągu.

Gaz ziemny skroplony to także idealne źródło energii do ogrzewania hal. Tego typu obiekty wykorzystujące ekologiczne rozwiązania buduje między innymi spółka Panattoni Europe. Jedna z takich inwestycji zlokalizowana została niedaleko Legnicy. Hala o powierzchni 60 tys. m2 ogrzewana jest gazem ziemnym, dzięki instalacji składającej się ze zbiornika kriogenicznego o pojemości 60 m3 oraz parownic o przepustowości 600 m3/h. Spółka Novatek Polska dowozi LNG autocysternami kriogenicznymi z częstotliwością zależną od bieżącego zużycia, które jest zdalnie monitorowane.

Warto też podkreślić, że LNG jest szczególnie korzystnym źródłem energii dla przedsiębiorstw borykających się z problemem zmiennego w ciągu roku zapotrzebowania na gaz, w efekcie czego ponoszą one ogromne koszty nawet wtedy, gdy zużycie paliwa jest na minimalnym poziomie. Rozwiązanie to jest bowiem doskonałym antidotum na to zjawisko, bowiem umożliwia elastyczne budowanie ceny, mniej zależne od stałych opłat. Jest również idealne dla firm, które z uwagi na charakter prowadzonej działalności potrzebują zapasowego źródła energii na czas awarii lub przerw w dostawach gazu, którym z powodzeniem może być udostępniona przez Novatek zbiornikowa stacja regazyfikacji. Dodatkowe korzyści daje przedsiębiorcom możliwość odzyskiwania energii chłodu zawartej w LNG, co może mieć duże znaczenie w takich branżach jak np. mleczarska.

Koszty budowy i czas trwania inwestycji

Przebieg procesu inwestycyjnego w przypadku budowy stacji regazyfikacji wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy i uzależniony jest w głównej mierze od terminów oczekiwania na odpowiednie decyzje i pozwolenia wydawane przez organy administracyjne. Usługi firmy Novatek Polska obejmują kompleksową realizację inwestycji – od prac projektowych, uzyskania stosownych pozwoleń, realizację budowy, po otrzymanie zgody na użytkowanie obiektu. Doradztwo i opracowania koncepcji obejmują rozwiązania techniczne, ekonomiczne i finansowe, a specjaliści spółki służą radą i pomocą na każdym etapie współpracy z klientami. Ponadto Novatek finansuje koszt zakupu i montażu urządzeń, a także zajmuje się dozorem technicznym stacji oraz zapewnia stałe dostawy gazu o wysokiej jakości, którego poziom w zbiornikach jest zdalnie monitorowany. Spółka bazuje na swym wieloletnim doświadczeniu w logistyce i obsłudze klientów biznesowych jak i indywidualnych.

Bezpieczeństwo i gwarancja dostaw LNG

Zapotrzebowanie na gaz ziemny wykorzystywany w ciepłownictwie, przemyśle czy jako paliwo w transporcie, będzie z pewnością gwałtownie rosnąć. Należy więc z należytą starannością zabezpieczyć łańcuch produkcji i dostaw LNG, aby klienci, którzy już zdecydowali się na takie rozwiązanie lub zrobią to w przyszłości, mieli zapewniony stały dostęp do błękitnego paliwa. Takie szerokie możliwości w zakresie zaspokojenia wzrastającego popytu posiada spółka Novatek, która dysponuje bogatymi złożami gazu i z myślą o naszym rodzimym rynku oraz innych krajach nadbałtyckich wraz z partnerem uruchomiła w obwodzie leningradzkim zakład Cryogas-Vysotsk. Jest to fabryka skraplania wraz z terminalem eksportowym na brzegu Zatoki Fińskiej, którego większościowym udziałowcem jest spółka Novatek. Ponadto rozpoczęto projektowanie i budowę średniej skali terminalu przeładunkowego LNG o wydajności około 300 000 ton rocznie w porcie w Rostocku w Niemczech. Powyższe atuty firmy Novatek w połączeniu z możliwościami finansowania inwestycji oraz własną flotą autocystern, a także doświadczony zespół inżynierów i specjalistów w zakresie logistyki i obsługi klienta to unikalny na naszym rynku zestaw decydujący o przewadze konkurencyjnej. A to przekłada się na gwarancję ciągłości dostaw gazu ziemnego o najwyższej jakości, nawet przy gwałtownie wzrastającym popycie, który jest prognozowany na najbliższe lata przez wielu analityków.

Ekologia, czyli czysty zysk

Rozpowszechnienie dostępu do błękitnego paliwa to realna szansa na zminimalizowanie zjawiska smogu w Polsce. Ponadto zyskują także przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się oprzeć swój biznes na skroplonym gazie ziemnym. Mogą oni bowiem bez problemu spełnić nawet najbardziej rygorystyczne normy proekologiczne oraz antysmogowe i obniżyć tzw. opłaty środowiskowe. Bezpieczeństwo oraz czystość użytkowania, w połączeniu z dostosowaniem się do nowych uchwał samorządowych w zakresie stosowania ekologicznych paliw sprawia, iż przedsiębiorcy, zwłaszcza podejmujący nowe inicjatywy biznesowe, coraz częściej stawiają na błękitne paliwo. Podkreślić należy fakt, że beneficjentami są wówczas nie tylko właściciele firm, ale również wszyscy mieszkańcy i środowisko.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany