Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Gazprom produkuje na potęgę. Tyle gazu nie było od 13 lat

62
Podziel się:

Gazprom wyprodukuje w tym roku o ponad 62 mld m sześc. więcej gazu niż rok wcześniej. Roczna produkcja wyniesie 515 mld m sześc. gazu, najwięcej od trzynastu lat. Jeśli spojrzymy na liczby, okaże się, że w tym roku wielkość zużycia gazu na świecie wzrosła o 150 mld m sześc., a Gazprom zaspokoił to dodatkowe zapotrzebowanie w jednej trzeciej.

Gazprom produkuje na potęgę. Tyle gazu nie było od 13 lat
Gazprom wyprodukował najwięcej gazu od 13 lat (East News, Arkadiusz Ziółek)

Gazprom zwiększa produkcję

Choć rosyjski koncern już teraz działa na pełnych obrotach, aby odpowiadać na zapotrzebowanie rynków firma musi dysponować zasobami przekraczającymi roczną produkcję. Dlatego konieczne jest zwiększanie wydobycia. Aleksiej Miler, szef Gazpromu, podkreśla przy tym, że największym wyzwaniem będzie przejście suchą nogą przez okres jesienno-zimowy.

Z roku na rok widzimy, że nie jest łatwiej. Przede wszystkim wynika to z faktu, że rosną potrzeby, rośnie popyt - powiedział. Ale szczyty zapotrzebowania pojawiają się już nie tylko zimą, popyt rósł bardzo mocno również latem. Aby odpowiadać na zapotrzebowanie rynków firma musi dysponować zasobami przekraczającymi roczną produkcję. Dlatego konieczne jest zwiększanie wydobycia - tłumaczy dalej.

W jego ocenie prawdziwą szansą dla koncernu będzie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Instalacja skróci dystans, jakim gaz będzie płynął do Europy, ale również zmniejszy koszt przesyłu gazu. Miler dodał przy okazji, że Gazprom nadal rozwija gazociąg "Siła Syberii" transportujący gaz z Jakucji do Chin. Rozwiązanie umożliwia między innymi gazyfikację dużych obszarów Rosji.

Zobacz także: Łukaszenka i Putin zakręcą kurek? Prezes URE o konflikcie na granicy

Najdroższy gaz na świecie

Przypomnijmy, że w bieżącym tygodniu Ukraina złożyła skargę cenową na Gazprom do Komisji Europejskiej. Powód? Najwyższe opłaty za gaz na świecie. Gazprom drugi dzień z rzędu wstrzymał tranzyt swojego surowca rurociągiem jamalskim przez terytorium Polski do Niemiec. W reakcji rynkowe ceny gazu w Europie biły rekordy wszech czasów.

We wtorek po wstrzymaniu tranzytu gazu przez Polskę na holenderskim parkiecie TTF, największej giełdzie gazu w Europie, ceny tego surowca wzrosły aż o 27 proc. i pierwszy raz w historii wyniosły 187,5 euro za 1 MWh gazu, co stanowiło równowartość prawie 2,2 tys. dol. za 1 tys. m sześc. W ciągu trzech dni rynkowa cena energii elektrycznej w Polsce podskoczyła więc o niemal 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
zbiniaszynio
2 lata temu
skojeru roletre, zniewolony klient nie będzie dobry
czes wick
2 lata temu
Wina, nasza wina, nasza wielka wina, że do władzy nad naszym krajem wybraliśmy potomków chłopów pańszczyźnianych, którzy tak nieudolnie starają się zastąpić starą polską wymordowaną inteligencję.
Piotr
2 lata temu
Gazprom jest tylko marnym pośrednikiem w dystrybucji daru natury, i czerpie z tego gigantyczne zyski.
AndrewNew
2 lata temu
Ja nie wiem co oni wszyscy chcą od Putina. On chce dobrze dla wszystkich, a głupcy ciągle go błotem obrzucają i jeszcze do jakiejś wojny dążą. Dranie.
Lalka
2 lata temu
Pamiętam, jak Rosjanie chcieli budować przez Polskę nową nitkę gazociągu to był krzyk, że przy okazji dołożą jakieś światłowody szpiegowskie i my się na to nie zgadzamy. No to wybudowali ns2. I o co teraz chodzi? Nasi mądrale nie sądzili, że zbudują naprawdę rurę na dnie morza. I teraz mają to co mają na własne życzenie a my za to płacimy i słuchamy głupiego jazgotu. Wszyscy są winni tylko nie mądrale i psiego rządu.
...
Następna strona