Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GDDKiA wyłoniła wykonawcę drogi S16 na odcinku Borki Wielkie-Mrągowo

Firma Porr S.A. zaprojektuje i wybuduje drogę ekspresową S16 na odcinku Borki Wielkie-Mrągowo razem z obwodnicą Mrągowa w ciągu DK59. Planowo kierowcy mają skorzystać z nowego odcinka w 2023 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)
Kierowcy skorzystają z nowej trasy od 2023 roku.

- Droga ekspresowa S16 docelowo połączy Olsztyn z Białymstokiem. Dzisiaj rusza realizacja tej drogi na odcinku Borki Wielkie-Mrągowo. To kolejna umowa na realizację, którą podpisujemy w czasie epidemii. Koronawirus nie zatrzymał i nie zatrzyma polskich budów - skomentował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jego wypowiedź cytuje portal WNP.pl.

Na wybudowanie odcinka o długości ok. 16 km (ok. 13 km w ciągu S16) wykonawca będzie mieć 36 miesięcy. Do czasu robót nie będą wliczane okresy zimowe liczone od 15 grudnia do 15 marca. Porr S.A. zapewni również pięcioletnią gwarancję.

Jak podaje GDDKiA, trasa "przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej".

"Przewiduje się również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt, budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych (ekranów akustycznych) oraz wykonanie nasadzeń" - czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Otwarcie nieba nad Polską być może w połowie czerwca

Nowy wykonawca został wyłoniony w drugim przetargu; pierwszy został unieważniony w maju 2019 roku. Jak tłumaczy GDDKiA w komunikacie na stronie internetowej, "cena najkorzystniejszej oferty przewyższyła kwotę, którą planowaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia". Dyrekcja przewidywała, że budowa tego odcinka wyniesie niecałe 605 mln złotych, zaś najniższa oferta (należąca do Porr) wyniosła ok. 708,64 mln złotych.

"Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe" - wyjaśniła GDDKiA. Dyrekcja tłumaczy również, że budowa nowego odcinka skróci czas podróży pomiędzy Olsztynem a Ełkiem.

Realizacja budowy jest przewidywana lata 2020-2023.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

logicznyPrzez te maski nie mogę rozpoznać gdzie stoi Prezydent Polski ? ;)))

30-05-2020

teed16 km w 3 lata to chyba pisowski rekord świata

07-06-2020

ManiaAdryjan,długopis wypizesz a drogi jak niema tak nie będzie.do Ełku jest 100km.dziur i zakrętów

Rozwiń komentarze (9)