Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Gdzie jest burza? IMGW ostrzega przed burzami i gradem w ośmiu województwach. Czym jest "Alert RCB"?

1
Podziel się:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w środę komunikat ostrzegający przed burzami i gradem na południu Polski. Podpowiadamy, jak sprawdzić, gdzie jest burza, oraz co to jest "Alert RCB".

Gdzie jest burza? Ostrzeżenie IMGW. Czym jest "Alert RCB"?
Gdzie jest burza? Ostrzeżenie IMGW. Czym jest "Alert RCB"? (Fotolia)

- Synoptycy IMGW wydali w środę ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Ostrzegamy przed burzami, miejscami z gradem (do 4 cm), suma opadów do 30 mm (punktowo niewykluczone 50-60mm), porywy wiatru do 80 km/h - czytamy w komunikacie Instytutu.

Ostrzeżenie IMGW dotyczy ośmiu województw - podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego. Obowiązuje ono do godziny 22.30. Jak wskazują prognozy, lokalnie na południu kraju spadnie również grad.

Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest ostrożność oraz potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Szczegółowe prognozy "gdzie jest burza" znajdziemy w serwisie pogodowym IMGW-PIB pod adresem pogodynka.pl/prognozaburz.

Zobacz także: Zobacz: 3 mity dotyczące burz

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia. Czym jest "Alert RCB"?

Do zadań Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) należy dokonywanie pełnej analizy zagrożeń, w oparciu o dane uzyskiwane ze wszystkich możliwych "ośrodków kryzysowych" funkcjonujących w ramach administracji publicznej oraz od partnerów międzynarodowych.

RCB opracowuje także optymalne rozwiązania pojawiających się sytuacji kryzysowych, a także koordynowanie przepływu informacji o zagrożeniach.

"Alert RCB" jest natomiast nowym SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. "Nie jest on elementem aplikacji RSO i żeby go otrzymywać, nie trzeba instalować żadnej dodatkowej aplikacji czy programu.

Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
pogody
5 lata temu
Chiny przemysłową kontrolę tymczasem.Nikt już nie pamięta jak chmurka miesiąc nad Kłodzkiem polewała.