Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KB
|

Górnictwo. Rząd proponuje dobrowolne odejścia i roczne odprawy. Związkowcy są na "nie"

13
Podziel się

Górnicze związki zawodowe odrzuciły projekt umowy społecznej przedstawiony im przez resort aktywów państwowych. Zapowiadają przygotowanie własnej umowy do najbliższego piątku. Rozmowy mają być wznowione 25 stycznia.

Górnictwo. Rząd proponuje dobrowolne odejścia i roczne odprawy. Związkowcy są na "nie"
Ornontowice. Kopalnia Budryk (PAP, Andrzej Grygiel)
bDHVKBWt

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń spotkał się w środę z górniczymi centralami związkowymi oraz szefami spółek węglowych. Tematem rozmowy była umowa społeczna, która będzie kompasem na drodze do likwidacji kopalń węgla energetycznego w Polsce.

Proces wygaszania kopalń ma się zakończyć do 2049 r. Do tego czasu górnictwo w Polsce będzie przez państwo dotowane. Jednak zgodę na taką pomoc musi wyrazić Komisja Europejska.

Górnicy, którzy zdecydują się na dobrowolne odejścia, otrzymają odprawy. A tym, którym brakuje do emerytury cztery lata, dostaną przez ten okres 80 proc. wynagrodzenia.

bDHVKBWv
Zobacz także: Efektywność energetyczna może napędzić zielony rozwój i stworzyć nowe miejsca pracy

- Ci, którzy będą musieli albo chcieli opuścić górnictwo i szukać swojej drogi zawodowej np. w energetyce, która będzie inwestowała w odnawialne źródła energii, albo w innych sektorach przemysłu, otrzymają odprawy. Chcemy takie odprawy zaproponować i dla pracowników pod ziemią, i dla pracowników przeróbki – poinformował Soboń.

Pytany o wysokość górniczych odpraw, wiceminister zaznaczył, że trwają rozmowy społeczne w tej sprawie. Jednak propozycja rządu jest taka, by była to jednorazowa lub comiesięczna wypłata w wysokości np. do dwunastokrotności wynagrodzenia.

bDHVKBWB

- To jest absolutnie realna z punktu widzenia budżetu i myślę, że racjonalna z punktu widzenia górników, propozycja - podkreślił wiceszef MAP.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, zgodnie z wrześniowym porozumieniem, rządowy projekt gwarantuje pracę do emerytury górnikom dołowym i pracownikom zakładów przeróbki węgla, zatrudnionym tam 25 września ub. roku.

Przewiduje on też pakiet świadczeń socjalnych dla odchodzących z pracy górników i przeróbkarzy m.in. urlopy przedemerytalne, jednorazowe odprawy pieniężne i przekwalifikowania.

bDHVKBWC

Ponadto w umowie jest też mowa o systemie dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, z uwzględnieniem mechanizmów mających zapewnić efektywność tego procesu – chodzi o operacyjne i kosztowe mierniki dla każdej kopalni, sposób wyliczenia dopłat oraz kontrolę i weryfikację wykorzystania wsparcia.

Związkowcy odrzucili propozycje przedstawione przez wiceministra Sobonia i zapowiedzieli, że do najbliższego piątku przygotują swój projekt umowy społecznej. Rozmowy z rządem mają być wznowione 25 stycznia.

13 kopalń węgla energetycznego, których będzie dotyczyć umowa społeczna, zatrudnia obecnie ok. 56,5 tys. pracowników na terenie 43 gmin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHVKBWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Jezuś
miesiąc temu
Proponuje żeby spółki górnicze przeszły w ręce pracowników. Niech się rządzą , oczywiście w budżecie który wypracują.
ATEISTA
miesiąc temu
Grupa zawodowa która za PRLu miała wszystko, kartę górnika a za tym sklepy dobrze zapatrzone tylko dla nich, talony na samochody a te po państwowej cenie ! Oni nadal uważają się za lepszych i że wszystko im się należy, otóż nie są lepsi, żyją na koszt reszty społeczeństwa ! Z naszych podatków wpompowano już w nierentowne kopalnie dziesiątki mld zł które zostały po prostu przejedzone !
poll
miesiąc temu
Zatrudnionym tam do 25 września br. czyli nawet tym jeszcze nie zatrudnionym. Więc zacznie się upychanie pociotków do pracy przed tym terminem, bez względu na umiejętności i kwalifikacje. Skąd my to znamy?
bDHVKBWX
ZK590
miesiąc temu
Kolejna restrukturyzacja na koszt podatnika? Czy ta grupa zawodowa nie ma umiaru, nie ma zahamować, nie ma wstydu? Mnie jak zwolnili z pracy to firma zalegała mi 6 miesięczne wynagrodzenie. Walczyłem w urzędach o sprawiedliwość przez 10 lat.
emeryt
miesiąc temu
oni tak żyja na nasz koszt ja księża, a tu zonk i trzeba sie przebranżowić,potrzeba listonoszy ,kurierów a nie tak na krzywika