Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Górnicy szykują protest. Ogłoszono pogotowie strajkowe

301
Podziel się:

- Związki zawodowe regionu Śląska i Zagłębia ogłosiły pogotowie strajkowe. W rozmowach rządu ze stroną społeczną w sprawie restrukturyzacji górnictwa nie odnotowano ich zdaniem postępów, poinformował przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Górnicy szykują protest. Ogłoszono pogotowie strajkowe
Górnicy ogłaszają pogotowie strajkowe. (Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0 Wikidmedia, Klaumich49)

"Po ostatniej sesji rozmów z przedstawicielami rządu w sprawie transformacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego i energetyki nie dostrzegamy żadnego postępu" - powiedział Kolorz dziennikarzom w Katowicach.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy został reaktywowany, co oznacza ogłoszenie pogotowia strajkowego w regionie Śląsko-Dąbrowskim.

Związkowcy chcą, aby premier Mateusz Morawiecki przejął przewodnictwo rozmów ze stroną społeczną. Na rozpoczęcie negocjacji będą czekać do 21 września.

Zobacz także: Likwidacja kopalń. "To się po prostu nie opłaca"

"Jeżeli do tego czasu nie rozpoczną się rozmowy z udziałem pana premiera, wtedy wszystko wskazuje na to, że - tak ja bywało to w roku 2015 i wcześniej - rozpoczniemy na terenie Śląska i Zagłębia akcje strajkowo-protestacyjne" - zapowiedział Kolorz.

Na początku sierpnia rozpoczęły się trójstronne rozmowy mające na celu wypracowanie modelu restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego, w szczególności planu restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej.

10 września związkowcom został zaprezentowany Planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

Zdaniem związkowców, jego przyjęcie oznacza utratę setek tysięcy miejsc pracy, i to nie tylko w górnictwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(301)
leon
2 lata temu
Maja racje ze nie zgadzaja sie na obiecanki ,niech rzadzacy najpierw zapewnia miejsca pracy dla zwalnianych , a pozniej niech zamykaja kopalnie ,kazdy powinien miec prace
Adam
2 lata temu
Trzeba pis postraszyć bo zle zaczeli robić. Górnicy rolnicy urzedasy - strajkowac i jechać do warszawy
Proste
2 lata temu
Zwiąchole walczą o swoje ciepłe posadki a nie o kopalnie. Bez kopalni nie ma związków.
Lilo
2 lata temu
Przecież na budynkach związkowych były tylko plakaty Dudy. A po wyborach chcecie strajkować , jesteście śmieszni. Może kanapki wam prezydent przywiezie na strajk.
Jacek
2 lata temu
Piotruś Duda nie pomaga? Bo już się ustawił jak inni teraz mają Was......
...
Następna strona