Związkowcy domagają się "natychmiastowych rozmów o przyszłości zakładów energetyki węglowej GK Enea: Bogdanki, elektrowni Kozienice i Połaniec w obliczu zagrożeń Zielonego Ładu i transformacji energetycznej".
Górnicy jadą do Warszawy. Będą protestować
Górnicy chcą również rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym kraju oraz warunkach pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Fiasko negocjacji płacowych, brak woli zarządów naszych spółek do rozmów oraz brak dialogu społecznego o planach ministerstwa na przyszłe funkcjonowanie naszych firm, zmusza nas do podjęcia zdecydowanych kroków i głośnego zamanifestowania, że jesteśmy gotowi bronić z pełną determinacją naszych zakładów pracy, miejsc pracy, godziwej płacy i przyszłości naszych regionów" - piszą w mediach społecznościowych organizatorzy protestu.
Manifestacja ma się rozpocząć o godz. 11.00 przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie.
Bogdanka nazywana jest "najlepszą polską kopalnią". Serwis wnp.pl określił ją nawet mianem "Eldorado górnictwa".
Protest górników. Ministerstwo komentuje
- Formalnie minister aktywów nie jest odpowiedzialny za kwestie energetyczne, wtorkowy protest związków branży górniczej ma uzasadnienie na gruncie etycznym - ocenił wiceszef MAP Jacek Bartmiński.
Wiceminister aktywów państwowych uważa, że górnicy mają prawo protestować. - Nie ma takiego prawa, które zabroniłoby protestować ludziom przed zmianami, strachem czy obawom o to, że nie będą mieli co włożyć do garnka. Więc te protesty mają uzasadnienie na gruncie etycznym - powiedział we wtorek w PR24.
- To jest protest, który nie powinien się odbywać z różnych powodów - powiedział wiceminister.
- Formalnie dlatego, że minister aktywów nie jest odpowiedzialny za kwestie energetyczne - po to zostało powołane Ministerstwo Przemysłu - dodał. Jak zaznaczył, w ramach polityki europejskiej, ale nie tylko, odchodzimy od wydobywania i spalania węgla kamiennego w celu ochrony środowiska.
Spór o pieniądze dla PiS. Oto kulisy decyzji PKW
Bogdanka z rekordem
Bogdanka w 2023 r. osiągnęła rekordowy zysk netto w wysokości 687,1 mln zł. W styczniu poinformowano, że zakłada się wydobycie ok. 9 mln ton węgla handlowego.
Produkcja węgla handlowego wyniosła w 2023 r. 7,05 mln ton, przy sprzedaży na poziomie 6,7 mln ton. Oznacza to, że w minionym roku Bogdanka zrealizowała swój roczny cel produkcyjny ogłoszony 25 lipca 2023 r.
LW Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni. Według informacji Bogdanki w piątkowym NWZ Enea miała 95 proc. głosów.