Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Gospodarka w debacie prezydenckiej 2020. Wprowadzenie euro, likwidacja CIT i Menelowe+

253 reakcje
34
45
127
Podziel się

- Aby przyjąć euro, Polacy muszą zarabiać europejskie pensje - powiedział podczas debaty w TVP Andrzej Duda. Rafał Trzaskowski tłumaczył, aby skupić się na inwestycjach w samorządach, a Stanisław Żółtek odniósł się do polityki społecznej: - 500+, 5000+, a może Menelowe+? - ironizował.

Debata prezydencka RP.
Debata prezydencka RP. (PAP)
bCPwdujV

W czwartej rundzie debaty w TVP kandydaci przedstawiali swoje gospodarcze propozycje dla Polski. Pytanie brzmiało: euro czy złoty i kiedy Polska powinna przyjąć wspólną walutę. - Jesteśmy członkiem Unii i zgodziliśmy się na traktaty, które przewidują przyjęcie waluty. Terminy nie zostały jednak ustalone. I dobrze, bo złoty jest silny. Powinniśmy dyskutować o przyjęciu euro, gdy Polacy zaczną zarabiać na dobrym poziomie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Rafał Trzakowski odpowiadał: - Ani Polska ani Unia nie jest do tego gotowa. Dziś trzeba się skupić na inwestycjach. Nie gigantomani, jak CPK, ani inwestycjach samorządowych, które zbudują miejsca pracy.

- Te pytania są oderwane od rzeczywistości - mówił z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz. W polskich domach mówi się o spadku produkcji i sprzedaży. Dziś trzeba wprowadzić dobrowolny ZUS i pozwolić przedsiębiorcom oddychać. Doceńmy przedsiębiorców przez wyższą kwotę wolną od podatku. O euro nikt dziś nie mówi.

bCPwdujX

- Pieniądze nie pochodzą z banku, ale z pracy ludzi. Polski złoty, polska armia, polski język. Dla nas to podstawa wolności i obrona naszej suwerenności. Polska powinna być silna w Unii. Proponuję liniowy VAT, likwidację CIT i tańsze państwo. Wtedy będą niższe podatki. Dziś państwo przypomina bizancjum - to słowa Marka Jakubiaka.

Stanisław Żółtek krytykował wspólną walutę i kpił z programów społecznych: - Precz z tym euro. Polska traci na obecności w Unii. To biurokracja, ale też wydłubanie pieniędzy. Opłata za węgiel to horror. Rząd kupuje głosy wyborów pieniędzmi: 500+, 5000+, bon turystyczne. Może jeszcze Menelowe+?

- Euro trzeba przyjąć, ale mnie martwi to, czemu nie powstały mieszkania społeczne. Gdzie edukacja na miarę XXI wieku? Gdzie poważna rozmowa o zielonej transformacji i ochronie górników? To są zadania dla prezydenta - odpowiadał Szymon Hołownia.

- Powinniśmy o tym zdecydować w referendum. Mnie zależy na tym, aby płace urosły. Dziś rządzą spekulanci. Ludzie pracy nic z tego nie mają - argumentował Waldemar Witkowski

bCPwdukd

Natomiast Robert Biedroń grzmiał: - Jeśli Polską będzie rządził Andrzej Duda i PiS to prędzej wprowadzimy ruble. PO i PiS kłócą się i nie interesują się pozyskaniem pieniędzy z Unii. Przyszłość dla Polski to nowy Plan Marshalla, które zapewni pieniądze na budowę mieszkań na wynajem czy fotowoltaikę.

Debata w TVP

W TVP odbyła się debata przed wyborami prezydenckimi. Wzieło w niej udział jedenastu kandydatów. Wśród nich obecny prezydent Andrzej Duda, a także wielu działaczy, którzy od dawna funkcjonują na polskiej scenie politycznej: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Robert Biedroń (Lewica) czy Marek Jakubiak (kandydat Federacji dla Rzeczypospolitej).

Obecni byli też politycy, którzy dopiero w czerwcu utworzyli swoje komitety wyborcze i zebrali podpisy poparcia: Rafał Trzaskowski (KO) i Waldemar Witkowski (kandydat Unii Pracy). Do debaty przystąpili także Szymon Hołownia (kandydat niezwiązany z żadnym ugrupowaniem), Paweł Tanajno (bezpartyjny), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy) oraz Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa).

Obejrzyj: Wybory 2020 r. Politolog Barłomiej Biskup ocenia straty, jakie poniósł Andrzej Duda przez Łukasza Szumowskiego

bCPwduke

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCPwduky
127
34
45
2
11
6
28
KOMENTARZE
(127)
Hahahaaaaa
2 miesiące temu
Brawo Żółtek, menelowe + :-D
Alojzy
2 miesiące temu
Brakuje mi kilku pytań w debacie np. czy Polska powinna rozpocząć przygotowania do misji na Marsa i kiedy ? Czy Bolek był fajniejszy od Lolka czy odwrotnie ? Czy Półki i Polacy powinni się opalać czy nie ?
emeryt2016
2 miesiące temu
Niektórzy kandydaci mówią dość do rzeczy ale kto wymyślił te pytania, przecież to są pytania szczegółowe mało ważne. Ważne pytania wogóle nie padły. Szkoda tego czasu na odpowiedzi. Ale i tak kandydaci dopowiedzieli swoje proponowane programy. Żałosne pytania i tyle.
bCPwdukz
VVV
2 miesiące temu
Kto układał te pytania, same nie istotne na dzień dzisiejszy i najbliższą przyszłość.
Brrrr zimno
2 miesiące temu
Tendencyjnie dobrana tematyka i pytania przez TVPiS pod pana Dudę. Ekonomia zeszła na daleki plan. Brak pytań o stan budżetu państwa,zadłużenie kraju i jego wzrost w trakcie rządów PiS , realizacji obietnic ekonomicznych Dudy. Frankowicze ,kwotay wolnej od podatku, mieszkań na wynajem , sytuacji finansowej emerytów po obniżeniu wieku emerytalnego , inflacji i roli rządu w jej skali. A to tak naprawdę interesuje Polaków a nie kto z kim śpi i czy jego dzieci idą do komuni.
Najnowsze komentarze (127)
TYGRYS
2 miesiące temu
głupiutki jas fasola
Paolo
2 miesiące temu
Krzysztof Bosak jest konsekwentnie pomijany w reżimowych mediach, w komentarzach, w tym w wp i tvp. Boicie się go?
iga
2 miesiące temu
nie ma nic dziwnego, że 3 pytania na 5 przygotowało sztab dudy, ALE żeby sam PAD się tak pogrążył i wypadł kiepsko? Cóż. Tak miało byc
fg
2 miesiące temu
menelowee+ jedyne co pis wprowadzil w zycie
ada
2 miesiące temu
wreszczie ktos to otwarcie powiedział - tvpis - telewizja dla tych mniej inteligentnych
Finansista
2 miesiące temu
Brawo Biedron ruble ruble wprowadza
ZK590
2 miesiące temu
Panie Hołownia: DLACZEGO ma być program czyli pieniądze podatników dla ochrony górników ? Dla. mnie nie było żądnego programu ani ochrony, nikt mnie nie pytał za co kupię chleb dla dzieci.
IS
2 miesiące temu
DUDA WYGRA I TAK
bCPwdukr
IS
2 miesiące temu
DUDA WYGRA I TAK
bidorero
2 miesiące temu
Prawda jest taka, że PiS-owi potrzebna jest złotówka tylko po to by móc ją dodrukowywać bez ograniczeń i dewaluować. Za to ludzie nie są ekonomistami i nie wiedzą czy przejście na euro jest dobre czy nie i jakie niesie szanse i ryzyka. Im się mówi nie wspólna waluta, tylko likwidacja naszej "złotówki", która jest taka fajna i ma ładną polską nazwę. Granie na sentymecie i straszenie wysokimi cenami to jedyny argument jaki trafia do ludzi.
TVMAN
2 miesiące temu
TYGRYSEK Z ZSL= OSIOŁEK!!!
niedopatrzeni...
2 miesiące temu
Brakowało mi poruszenia sprawy praw do Księżyca. Twardowski był tam pierwszy.
Rainer
2 miesiące temu
No po tej debacie jedno jest dla mnie pewne, Lewica w tym stuleciu po władzę w Polsce nie sięgnie
taka prawda
2 miesiące temu
Ale tu cuchnie pis-iorem. Normalnie najazd śmierdzących trolli za pieniądze podatników.
...
Następna strona