Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Grupa Kapitałowa PGE z ekologicznymi stacjami ładowania. To jedyna taka sieć w Polsce

Podziel się:

PGE Nowa Energia będzie pierwszym w Polsce operatorem stacji ładowania samochodów elektrycznych, który zapewni swoim klientom w pełni ekologiczne zasilanie. Gwarantuje to podpisana ze spółką PGE Energia Odnawialna umowa, na mocy której energia elektryczna w należących do Grupy Kapitałowej PGE stacjach będzie pochodzić w 100 proc. ze źródeł odnawialnych (OZE).

Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych po polskich drogach jeździ dziś 6330 samochodów o napędzie w pełni lub częściowo elektrycznym.
Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych po polskich drogach jeździ dziś 6330 samochodów o napędzie w pełni lub częściowo elektrycznym. (Materiały prasowe, Daimler)

Zgodnie z porozumieniem PGE Energia Odnawialna sprzedała PGE Nowej Energii gwarancję pochodzenia energii elektrycznej z OZE w wolumenie 370 MWh do wykorzystania w 2019 roku. Kolejne, zostaną udostępnione w następnych latach.

Gwarancja, która symbolicznie została przekazana podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, jest dla odbiorcy końcowego potwierdzeniem, że określona w dokumencie ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci została wytworzona ze źródeł odnawialnych. W połowie sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE, która umożliwiła spółkom energetycznym handel gwarancjami na terenie państw należących do Unii Europejskiej.

Zobacz także: Obejrzyj: Grupa PGE z ekologicznymi stacjami ładowania. To jedyna taka sieć w Polsce

Element transformacji energetycznej kraju

- Elektromobilność to ważny element transformacji polskiej energetyki. To już nie tylko stacje ładowania i samochody elektryczne, ale cały ekosystem, który sprawia, że transport staje się przyjazny środowisku. Ekologiczne są już zarówno pojazdy, jak i energia, która je zasila – powiedział Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

- Grupa PGE jest liderem transformacji energetycznej w Polsce i jako pierwsza oferuje możliwość doładowania samochodu elektrycznego w pełni „zieloną energią” na wszystkich swoich stacjach. Co ważne, zainicjowany właśnie projekt jest doskonałym przykład dobrej, wzajemnie uzupełniającej się współpracy spółek z Grupy Kapitałowej PGE i poszukiwania efektów synergii wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – dodał Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Kilka tysięcy elektryków

Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych po polskich drogach jeździ dziś 6330 samochodów o napędzie w pełni lub częściowo elektrycznym, dla których dostępne są 785 stacje ładowania. Część z nich należy do Grupy Kapitałowej PGE.

- Nasz udział w rozwoju polskiego sektora elektromobilności stale rośnie. Sukcesywnie stawiamy stacje ładowania w całej Polsce, również w małych i średnich miastach. Rozwijamy także usługi carsharingu, konsekwentnie uzupełniając flotę o samochody elektryczne. Chcemy, by rozwój elektromobilności był jednym z flagowych projektów PGE – zauważył Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Celem Grupy jest budowa do 2020 r. nawet kilkuset stacji zasilanych w całości energią odnawialną.

PGE Energia Odnawialna jest na to gotowa. – Już dziś możemy oferować gwarancje pochodzenia na prawie 2 TWh, a zgodnie ze strategią Grupy Kapitałowej mamy ambicje, by w 2030 roku do aut elektrycznych jeżdżących po polskich drogach trafiło nawet 14 TWh energii pochodzącej ze źródeł OZE – stwierdził Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Odnawialna.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

14 miast w sieci

Zakupione gwarancje wypełniają zapotrzebowanie na energię na stacjach PGE w Polsce co najmniej do końca tego roku. Kolejne będziemy nabywać w miarę zwiększania wolumenu energii wykorzystywanej przez naszych klientów – mówił Kazimierz Więcek, członek zarządu PGE Nowa Energia.

Obecnie spółka dysponuje 52 punktami ładowania w 14 miastach w Polsce. Kierowcy korzystają z nich ok. 1,5 tys. razy miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.