Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Grupa Żywiec sprzedaje cieszyński browar. Znalazł się nabywca

16
Podziel się:

Na cieszynian padł blady strach: chcą zamknąć Browar Zamkowy, który produkuje piwo nieprzerwanie od 170 lat! Na szczęście znalazł się nabywca – i to dobrze na Śląsku Cieszyńskim znany.

Grupa Żywiec sprzedaje cieszyński browar. Znalazł się nabywca
Browar Zamkowy to nie tylko piwo, ale po prostu kawał historii przemysłu na Śląsku Cieszyńskim

Ta decyzja przygnębiła władze Cieszyna oraz wielu mieszkańców, którzy nie potrafią wyobrazić sobie miasta bez mającego 170 lat tradycji Browaru Zamkowego. Jesienią Grupa Żywiec ogłosiła, że zamierza zamknąć go do końca marca 2021 r., jeśli do tego czasu nie znajdzie się nabywca chętny na jego przejęcie.

Mowa nie o byle jakim browarze, lecz o najstarszym w Polsce, którego produkcja mieści się w dawnej rezydencji Habsburgów, gdzie nadal warzy się piwo metodą tradycyjną w otwartych kadziach.

Na szczęście browar nie tylko w Cieszynie zostaje, ale też będzie prowadzony przez ludzi "stąd", dla których będzie czymś więcej niż tylko kolejną marką w biznesowym portfolio. Informuje o tym "Portal Spożywczy".

W poniedziałek Grupa Żywiec poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego zamiaru sprzedaż Browaru Zamkowego Cieszyn na rzecz Felix Investments Sp. z o.o. jest to firma reprezentująca rodzinę Państwa Leda, czyli grupy przedsiębiorców ze Śląska Cieszyńskiego. Strony deklarują wolę zawarcia umowy nabycia udziałów jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Palikot i Wojewódzki produkują piwo. "Za dwa tygodnie pokażemy butelkę i próbną partię"

- Bardzo nam zależało na tym, aby Browar Zamkowy Cieszyn zyskał inwestora, który będzie chciał zachować nie tylko dotychczasową działalność browaru i jego pracowników, ale także jego wyjątkowy charakter. Cieszę się, że nabywcą browaru będzie firma rodzinna, która działa na terenie Śląska Cieszyńskiego. To partner który podziela nasz szacunek do tradycji, a dotychczasowymi projektami udowadnia, że potrafi rozwijać takie historyczne miejsca, nadając im nowe przeznaczenie – powiedział Francois-Xavier Mahot, prezes Grupy Żywiec S.A.

 Rodzina Ledów zna się na piwowarstwie

Państwo Leda to grupa przedsiębiorców, którzy działają na Śląsku Cieszyńskim, lecz również w innych rejonach południowej Polski. W ubiegłym roku pozyskali zakłady mięsne w Bielsku-Białej, w których skutecznie wprowadzili model produkcji wyrobów mięsnych metodami całkowicie tradycyjnymi. Na Dolnym Śląsku od prawie 20 lat przywracają do życia zabytkowy pałac z XVIII wieku w Jedlinie-Zdrój, w którym obecnie znajduje się muzeum, hotel, hostel, sale balowe, a od 2014 roku także browar. Piwo warzone w Browarze Jedlinka jest regularnie wyróżniane nagrodami oraz doceniane przez konsumentów.

"Zainteresowania biznesowe" rodziny Leda ogniskują się wokół gastronomii, hotelarstwa oraz piwowarstwa, więc zakup cieszyńskiego browaru doskonale wpisze się na tę listę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Amator piwa.
3 lata temu
Kiedyś Żywiec był moim ulubionym piwem. Po mariażu z Heinekenem niestety jakość systematycznie spadała.Ostatnie dobre produkty Żywca pochodziły właśnie z Browaru Zamkowego Cieszyn.Porter Bałtycki czy Mastne to piwa z klasą.Teraz Żywca nie można już nazywać browarem,bo to co produkują nie nadaje się do picia ,szkoda pięknej historii i tradycji !
Tomwak
3 lata temu
Ale czemu teraz wszyscy płaczą jak browary zamykają, trzeba było tradycyjnie po pracy kupować po jednym piwku. Ale całe szczęście powstało dużo polskiego kraftu chociażby Pinta, robią dobre piwa ale raczej pod generację młodych. Taka kolej rzeczy.
Jacek
3 lata temu
Wszystkie te kolorowe odmiany Ż do pięt cieszyńskim piwom nie dorastają. Od tych kolorów to na prawdę chce się ż.... Mastne, Duble IPA, Porter i Brackie to ma nadal smak piwa a nie smaki korpo...
BS
3 lata temu
morawiecki celowo doprowadza do upadłości Polskie firmy, zakłady pracy
KSU
3 lata temu
Kupujmy polskie tradycyjne browary a nie korpo