Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Handel zagraniczny. Eksportujemy więcej niż importujemy

6
Podziel się:

Polska po pięciu miesiącach tego roku miała nadwyżkę w handlu zagranicznym. Eksport o prawie miliard złotych przewyższył import. Ciągle zdecydowanie najważniejszym partnerem w handlu są dla nas Niemcy.

GUS podsumował statystyki handlu zagranicznego.
GUS podsumował statystyki handlu zagranicznego. (East News, TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)

Od stycznia do maja za granicę wysłaliśmy towary o wartości 416,7 mld zł. W tym samym czasie import wyniósł 415,8 mld zł - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Bilans w handlu jest dodatni - wyniósł prawie miliard złotych. To dobra informacja z perspektywy statystyk wzrostu gospodarczego. W tym samym czasie ubiegłego roku bilans był ujemny i to w wysokości prawie 6 mld zł.

W skali roku eksport wzrósł o 9,6 proc., a import zwiększył się o 7,7 proc.

Zobacz także: Eksport w Polsce. Kto go napędza?

Największy udział w polskim eksporcie mają kraje rozwinięte, w tym UE na poziomie nieco ponad 80 proc. Znacznie mniej importujemy w ramach Unii - 66,4 proc. Najmniejsze znaczenie ma handel z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Odpowiadają za niecałe 6 proc. całości eksportu i prawie 8 proc. importu.

Przez pięć pierwszych miesięcy tego roku wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów, a importu - z Chin, ze Stanów Zjednoczonych, z Hiszpanii, Niemiec, Francji, Holandii, Czech, Włoch oraz Belgii.

Kluczowym partnerem Polski pozostają Niemcy. Wysłaliśmy im towary za 114,5 mld zł, podczas gdy drugim na liście Czechom za zaledwie 25,5 mld zł. Od naszych zachodnich sąsiadów sprowadziliśmy towary za 92,8 mld zł, gdzie drugie na liście Chiny mogą się pochwalić wartością 49,2 mld zł.

Wśród statystyk GUS dotyczących TOP10 największych krajów, do których eksportujemy towary, uwagę zwracają Stany Zjednoczone, które zaliczyły zdecydowanie największy wzrost - o ponad 20 proc. w skali roku. Z wynikiem na poziomie 12,5 mld zł plasują się na siódmej pozycji.

Takiej dynamiki wzrostu nie ma żaden z naszych partnerów, od których sprowadzamy towary. Najbardziej poprawiły statystyki Chiny (o 16,4 proc.) i Stany Zjednoczone (o 14,8 proc.). Spadek odnotowała tylko Rosja - o prawie 4 proc. Mimo tego ciągle zajmuje trzecie miejsce (importowaliśmy towary za 25,4 mld zł), wyprzedzając Włochy (20,1 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Asd
3 lata temu
A co niektórzy politycy z takim uporem pracują nad tym aby jak najbardziej popsuć stosunki z Niemcami.
Politycy aby ...
3 lata temu
Konkurencja w imporcie jezeli jest to DOBRZE. inaczej bendze bieda I przeplaczanie
ccd
3 lata temu
komunikat rzondu: eksportujemy więcej (leków) niż importujemy( leków) ot i cała tajemnica braków w aptekach
Mariusz
3 lata temu
Czas isc za Trampem i powiedziec Chinom nie. Albo my zwiekszamy eksport do Chin albo blokujemy ich produkty
876543
3 lata temu
niezle, graty!!