Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
20.11.2020 13:01

Hotele i gastronomia na krawędzi. Działalność ponad połowy firm jest zagrożona

W listopadzie pogorszyła się koniunktura we wszystkich głównych obszarach gospodarki. Najgorsze nastroje panują w gastronomii i hotelarstwie. Tam blisko 20 proc. firm uważa, że przy obecnych restrykcjach może nie przetrwać dłużej niż miesiąc. Deklarują zwolnienie w tym miesiącu niemal co piątego pracownika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP | GUS)
Listopad przyniósł wyraźne pogorszenie koniunktury gospodarczej. (Fot: EPA)

Nastroje konsumentów się załamały. Odsetek Polaków bojących się utraty pracy przez COVID-19 jest najwyższy od kwietnia - wynikało z czwartkowych danych GUS. Dzień później poznaliśmy analogiczne wyniki ankiet przeprowadzanych wśród firm. Tu też sytuacja jest trudna.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w głównych obszarach gospodarki kształtuje się na niższym poziomie niż w miesiącu poprzednim. Jako jedyne, pozytywnie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji informacja i komunikacja.

W przypadku przemysłu wartość wskaźnika spadła do -20,5 pkt. (poprzednio -9,7 pkt.). Jeszcze gorzej jest w budownictwie (-26,2 pkt.). Niemal taki sam wynik notuje handel detaliczny.

Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Zdecydowanie największe problemy zgłasza jednak branża gastronomiczna oraz szeroko rozumiane hotelarstwo (wszelkie zakwaterowanie). Tu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest na poziomie -61 pkt.

źródło: GUS

Wskaźniki mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość ujemna oznacza przewagę liczebną firm nastawionych pesymistycznie nad tymi nastawionymi optymistycznie.

W najbardziej dotkniętej do tej pory gastronomii i hotelarstwie 93,5 proc. ankietowanych przez GUS firm stwierdziło, że pandemia będzie miała dla nich w listopadzie bardzo poważne konsekwencje. W tym prawie 55 proc. ocenia, że ich działalność jest zagrożona.

Tak skrajnych opinii w przypadku przedstawicieli handlu detalicznego, których lockdown także mocno dotknął, nie ma. Obawy tego typu ma około 15 proc. badanych.

Przedstawiciele branży gastronomicznej i hotelarskiej szacują, że w tym miesiącu ich sprzedaż może być około 63 proc. niższa (średnia wskazań wszystkich ankietowanych firm).

Większość z nich (37,5 proc.) ocenia, że firma w takich warunkach mogłaby działać jeszcze 2-3 miesiące. Niecała jedna trzecia firm wierzy, że mogłaby tak dotrwać do pół roku. A dla co piątej ten miesiąc już może być trudno przetrwać.

Zagrożonych jest wiele miejsc pracy. Z deklaracji firm badanych przez GUS wynika, że w tym miesiącu zatrudnienie w gastronomii i hotelarstwie może stracić prawie 20 proc. pracowników.

źródło: GUS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, gus, koniunktura, gastronomia, hotele, ankiety, zwolnienia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2020

amg65Chcieliscie PIS i Kaczyńskiego to macie !

20-11-2020

JurekNo tak.! Pomóżcie artystą z disco polo i muzykom folklorystycznym no i zaściankowym a nie firmom co są korzyści dla skarbu państwa..

20-11-2020

Katarzynahotelarstwo jest j pogrązone!!! kwatery prywatne i inne miejsca noclegowe są puste lub mają Gości za bardzo niskie stawki. Za co oplaty, życie itd a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (125)