Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Julian Grabowski
|
aktualizacja
Materiał powstał przy współpracy z Hyundai

Hyundai IONIQ 5. Pierwszy krok do światowej rewolucji

Podziel się:

Koreańska marka zaskakuje klientów i branżowych ekspertów. Debiut nowych samochodów elektrycznych i liczne zapowiedzi rewolucji w transporcie i elektromobilności to znak, że Hyundai wyrasta na lidera światowych zmian w motoryzacji.

Hyundai IONIQ 5. Pierwszy krok do światowej rewolucji
(materiały partnera)

Świat motoryzacji przechodzi gwałtowną zmianę. I nie mówimy tu o ewolucji, ale niemal o wywróceniu dotychczasowego porządku "do góry kołami". To szansa dla producentów, którzy pracują nad najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami z dziedziny elektryfikacji samochodów, ale nie tylko, ponieważ w perspektywie kilku, kilkunastu lat rozwinie się cała branża transportu – także wykorzystując środki masowej komunikacji, robotykę czy tak zwaną mobilność powietrzną. I tu, gdy myślimy o przyszłości motoryzacji, widać wyraźnie, że jednym z liderów całej branży może okazać się Hyundai.

Koreańska firma już teraz oferuje klientom nowoczesne samochody elektryczne, ciągle wdraża i testuje pojazdy z napędem wykorzystującym ogniwa paliwowe, a przede wszystkim pracuje wspólnie z innowacyjnymi start-upami nad przyszłymi rozwiązaniami ułatwiającymi mobilność ludziom na całym świecie. To wpisuje się w filozofię, którą Hyundai nazywa "Postępem dla ludzkości" i jest częścią akcji promocyjnej "Let’s Hyundai power your world".

Zobacz także: Hyundai | Let Hyundai power your world

Hyundai IONIQ 5 – kamień milowy w historii

Patrząc na parametry samochodów elektrycznych marki Hyundai – o których więcej za chwilę – aż trudno uwierzyć, że to dopiero początek planów Hyundaia. Jednak to właśnie pojazdy z napędem elektrycznym są dzisiaj najbardziej namacalnym i powszechnym przykładem technologii usprawniającej mobilność. Chociaż nad nowoczesnymi samochodami elektrycznymi pracuje dziś każda firma motoryzacyjna, to jednak Hyundai IONIQ 5 jest tym, co naprawdę wyróżnia go na rynku.

Trzeba zacząć od płyty podłogowej E-GMP, bo to kręgosłup i fundament nowoczesnego samochodu z napędem elektrycznym. To konstrukcja modułowa stworzona od podstaw dla takich właśnie aut, dzięki temu można było w niej zamontować aż 800-woltową instalację elektryczną, co przekłada się na duży zasięg i niższe zużycie energii elektrycznej.

Najważniejsze są jednak takie elementy jak obecność w samochodzie funkcji bardzo szybkiego ładowania – dzięki takiemu rozwiązaniu Hyundai IONIQ 5 może korzystać z ładowarek o mocy nawet 350 kW, co pozwala naładować auto do 80 proc. w 18 minut! Zasięg elektryka to nawet 507 km, co oznacza, że można przejechać całą Polskę z jedną przerwą na kawę i jedno ładowanie.

Oczywiście nie ma innowacji bez bezpieczeństwa, a przerw w tak długiej podróży polecamy zrobić znacznie więcej – nawet jeśli nie potrzebujemy ładowarki.

We wspomnianym segmencie bezpieczeństwa IONIQ 5 też jest liderem. Przykład? Autonomiczna technologia bezpieczeństwa poziomu 2 kontroluje prędkość i odległość oraz pomaga przy zmianach pasów ruchu, a całość uzupełnia monitor martwego pola (BVM). To doskonałe przykłady na to, że innowacyjna technologia to nie tylko kolorowy ekran w samochodzie, który zastąpił dotychczasowy kokpit.

Niespotykana rewolucja transportowa

No właśnie – rewolucja, a słowo to oznacza większe zmiany niż elektryfikacja napędów. Dlatego Hyundai pracuje nad wieloma różnymi formami nowoczesnego transportu. Po pierwsze – samochody autonomiczne.

Już dziś auta Hyundaia mają systemy pozwalające na częściowo autonomiczną jazdę, a Hyundai już testuje Robotaxi na ulicach Seulu – to bazująca na modelu IONIQ 5 elektryczna taksówka, poruszająca się bez kierowcy (4. Poziom autonomiczności).

Kolejnym krokiem będzie robotyzacja. I nie chodzi tu jedynie o produkty słynnej firmy Boston Dynamics, jak robot Spot, która jest dziś zależna od Hyundaia, ale także o innowacyjne prototypy przyszłych rozwiązań. Wśród nich są chociażby Trailer Drone, czyli autonomiczne pojazdy służące do transportu kontenerów, co ma z czasem zastąpić samochody ciężarowe, a także rozwiązania znane jako PBV. Ten tajemniczy skrót opisuje pojazd naziemny specjalnego przeznaczenia. Ma on kształt deskorolki, z regulacją rozmiaru od 4 do 6 metrów. Funkcja w pełni autonomicznej jazdy umożliwi różne zastosowania, od spersonalizowanej przestrzeni po publiczny transport wahadłowy.  PBV łączy się również z hubem, który służy jako punkt przesiadkowy ziemia-powietrze.

Chociaż brzmi to jak science fiction, to jedynie potwierdza, że w laboratoriach Hyundaia pracuje się dziś nad prawdziwe innowacyjnymi rozwiązaniami, które zrewolucjonizują świat transportu.

W dodatku nie tylko lądowego, ponieważ wraz z marką Rolls-Royce firma pracuje nad stworzeniem pojazdów, które w komfortowy warunkach pozwolą na podróżowanie w powietrzu między miastami. A idąc dalej – Hyundai wraz z Kią pracuje też nad stworzeniem innowacyjnych łazików kosmicznych, które mogą zostać wykorzystane do eksploracji Księżyca. Jak widać, plany koreańskiej marki wybiegają daleko poza dzisiejsze myślenie o mobilności.

Korzystajmy z tego, co już zostało stworzone

Na koniec warto wspomnieć, że w ramach osiągnięcia "Postępu dla ludzkości" Hyundai nie tylko pracuje nad poprawieniem naszej mobilności i zwiększeniem możliwości eksplorowania świata, ale również nad poprawą jakości środowiska naturalnego i wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii. Wiadomo, że duży wpływ na to będzie miało stworzenie nowych samochodów elektrycznych czy pojazdów ciężarowych zasilanych wodorem.

Warto też wspomnieć o innej akcji Koreańczyków, tzn. akcji czyszczenia mórz z porzuconych sieci rybackich – w ramach współpracy z organizacją Healthy Seas. Hyundai wspiera dbanie o środowisko naturalne, a wyłowione sieci… przetwarza na materiał z recyklingu, wykorzystywany w tapicerce swoich samochodów!

Firmy działa również na rzecz osób, które mają utrudniony dostęp do sieci elektrycznej. Dzisiaj wykorzystuje się tam szkodliwe agregaty prądotwórcze, ale wkrótce sytuacje tą mogą poprawić magazyny energii elektrycznej.

Najlepszym przykładem pracy nad takim rozwiązaniem jest opracowanie technologii V2L, czyli dwukierunkowego przesyłu energii w samochodach elektrycznych. Już dziś sprawia to, że do Hyundaia IONIQ 5 można podłączyć różne urządzenia elektryczne nawet tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania.

Co najciekawsze, to jedynie część działań marki Hyundai w kierunku poprawy jakości życia, zwiększenia mobilności i osiągnięcia szeroko pojętego "Postępu dla ludzkości". To jednak bardzo dobre przykłady na potwierdzenie tezy, że to właśnie Hyundai staje się na naszych oczach jednym z liderów innowacji w świecie samochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiał powstał przy współpracy z Hyundai

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera