Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Idea Bank ze zwiększonym nadzorem. KNF wyznacza kuratora

65
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego na środowym posiedzeniu jednogłośnie zdecydowała o ustanowieniu w Idea Banku kuratora. Został nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny, posiadający wszelkie niezbędne kompetencje w tym zakresie.

Idea Bank z kuratorem
Idea Bank z kuratorem (East News)

Ustanowienie kuratora jest elementem wsparcia przez Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny organów banku w działaniach nakierowanych na poprawę i ustabilizowanie sytuacji w Idea Banku.

Celem jego ustanowienia jest wsparcie banku w działaniach mających na celu doprowadzenie do poprawy jego sytuacji ekonomiczno-finansowej. Jak wskazuje komisja, "w szczególności przez opracowanie oraz realizację wiarygodnego planu naprawy będącego alternatywą dla scenariusza inwestorskiego zakładającego szybkie dokapitalizowanie banku, a także zapewnienie efektywnego przepływu informacji między Idea Bankiem a Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego".

Ustanowiony kurator nie jest organem banku, a jego działalność nie ogranicza uprawnień statutowych. Może on jednak brać udział we wszystkich posiedzeniach organów Idea Banku.

Zobacz także: Zobacz: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Jak zapewnia KNF, ustanowienie kuratora pozostanie bez wpływu na świadczenie przez Idea Bank usług na rzecz jego klientów.

Przypomnijmy, raport roczny Idea Banku pokazał niemal 2 mld zł straty, co analitycy PKO BP nazwali ryzykiem dla całego sektora bankowego. Z danych opublikowanych 30 kwietnia br. wynika, że Idea Bank w rok stracił więcej, niż zarobił we wszystkich latach swojego istnienia. Dodatkowo współczynnik wypłacalności banku w ciągu roku spadł z 12,9 proc. do 4,1 proc.

Zarząd w sprawozdaniu załączonym do wyników przyznał, że skonsolidowana strata na poziomie niemal 1,9 mld zł to efekt "najtrudniejszego roku w dotychczasowej historii". Idea musiała bowiem utworzyć szereg rezerw i odpisów. Największa to 407 mln zł na zagrożone kredyty. Do tego 191 mln zł na zwrot prowizji od ubezpieczeń powiązanych z kredytami.

Po 14 listopada ub.r., gdy wybuchła afera KNF z Idea Banku wypłynęło 1,2 mld zł, bo klienci panicznie wycofywali lokaty. NBP uspokoił sytuację, wspierając bank kwotą 1,05 mld zł kredytu refinansowego. Kredyt został spłacony 14 stycznia 2019 r.

Na koniec roku bank miał do dyspozycji jeszcze ponad miliard złotych płynnych środków finansowych, ale najwyraźniej poszły one właśnie na spłatę kredytu w NBP. Analitycy PKO BP ocenili, że raport Idea Banku niesie ze sobą ryzyko dla całego sektora.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
lolek
4 lata temu
kiedy UBywatel Leszk C pojdzie do podla za GB ?
gorey
4 lata temu
co u szefa KNF czzy odpooczywa na Lazurowym Wybrzeżu? Niee słychąc już o gościu. tak jak skończyła się sprawa dewelopera ze Srebrnej i lapówkarza od 50 tys. już cisza. Za dropsa to nas zamnką, lekarza, że przyjął prezent za 500 zł aresztowany, a łapówkarz czuje się świetnie. mam nadzieję, że już niedługo znjd mu lokum w dobrym zestawie osobowym.
kaczka
4 lata temu
początek nacjonalizacji a przepraszam repolonizacji to lepiej brzmi wg pis a jednak oznacza to samo.
zibi
4 lata temu
Wstawią Chrzanowskiego
Harmonia cudz...
4 lata temu
Ha ha , a czarnecki gdzie ? Dał nogę , niewinny ucieka?
...
Następna strona