Notowania

finanse
15.05.2019 18:58

Idea Bank ze zwiększonym nadzorem. KNF wyznacza kuratora

Komisja Nadzoru Finansowego na środowym posiedzeniu jednogłośnie zdecydowała o ustanowieniu w Idea Banku kuratora. Został nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny, posiadający wszelkie niezbędne kompetencje w tym zakresie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Idea Bank z kuratorem

Ustanowienie kuratora jest elementem wsparcia przez Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny organów banku w działaniach nakierowanych na poprawę i ustabilizowanie sytuacji w Idea Banku.

Celem jego ustanowienia jest wsparcie banku w działaniach mających na celu doprowadzenie do poprawy jego sytuacji ekonomiczno-finansowej. Jak wskazuje komisja, "w szczególności przez opracowanie oraz realizację wiarygodnego planu naprawy będącego alternatywą dla scenariusza inwestorskiego zakładającego szybkie dokapitalizowanie banku, a także zapewnienie efektywnego przepływu informacji między Idea Bankiem a Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego".

Ustanowiony kurator nie jest organem banku, a jego działalność nie ogranicza uprawnień statutowych. Może on jednak brać udział we wszystkich posiedzeniach organów Idea Banku.

Zobacz: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Jak zapewnia KNF, ustanowienie kuratora pozostanie bez wpływu na świadczenie przez Idea Bank usług na rzecz jego klientów.

Przypomnijmy, raport roczny Idea Banku pokazał niemal 2 mld zł straty, co analitycy PKO BP nazwali ryzykiem dla całego sektora bankowego. Z danych opublikowanych 30 kwietnia br. wynika, że Idea Bank w rok stracił więcej, niż zarobił we wszystkich latach swojego istnienia. Dodatkowo współczynnik wypłacalności banku w ciągu roku spadł z 12,9 proc. do 4,1 proc.

Zarząd w sprawozdaniu załączonym do wyników przyznał, że skonsolidowana strata na poziomie niemal 1,9 mld zł to efekt "najtrudniejszego roku w dotychczasowej historii". Idea musiała bowiem utworzyć szereg rezerw i odpisów. Największa to 407 mln zł na zagrożone kredyty. Do tego 191 mln zł na zwrot prowizji od ubezpieczeń powiązanych z kredytami.

Po 14 listopada ub.r., gdy wybuchła afera KNF z Idea Banku wypłynęło 1,2 mld zł, bo klienci panicznie wycofywali lokaty. NBP uspokoił sytuację, wspierając bank kwotą 1,05 mld zł kredytu refinansowego. Kredyt został spłacony 14 stycznia 2019 r.

Na koniec roku bank miał do dyspozycji jeszcze ponad miliard złotych płynnych środków finansowych, ale najwyraźniej poszły one właśnie na spłatę kredytu w NBP. Analitycy PKO BP ocenili, że raport Idea Banku niesie ze sobą ryzyko dla całego sektora.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2019

123Kurator KNFu w banku zasłużonego bankiera? Co ten PIS wyrabia? Udało się innym w amber gold, to ma się nie udać czarneckiemu w idea banku?

15-05-2019

PicBank za złotówkę w nowej formie...

15-05-2019

i sie nie bojea ja tam otwieram konto

Rozwiń komentarze (65)