Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Gigantyczny wzrost produkcji w Polsce. "Aż oczy bolą"

60
Podziel się:

W styczniu 2022 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 19,2 w porównaniu ze styczniem roku poprzedniego - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wynik lepszy od prognoz, które wahały się w okolicach 14-14,5 proc. Tym samym przemysł utrzymał dynamikę z końca ubiegłego roku. Jednak gospodarka nie lubi aż takiego impetu. mBank przestrzega, że druga część roku może nie być wcale tak obiecująca.

Gigantyczny wzrost produkcji w Polsce. "Aż oczy bolą"
Produkcja przemysłowa w ostatnich miesiącach utrzymuje tendencje wzrostowe - wynika z danych GUS (Pixabay, pixabay)

Produkcja przemysłowa wzrosła 19,2 rok do roku - wynika z opublikowanych w piątek danych GUS-u. To oznacza, że przemysł nie zwalnia tempa i utrzymuje tempo wzrostu z końcówki 2021 r. W grudniu przemysł urósł o 16,7 proc. rok do roku.

"Dynamika produkcji w styczniu była wspierana nie tylko pozytywnym efektem większej liczby dni roboczych, lecz również przez złagodzenie ograniczeń podażowych, co pomogło odblokować aktywność w motoryzacji" - pisali w swoim porannym komentarzu ekonomiści PKO BP.

Produkcja przemysłowa w styczniu 2022 r.

Jak wyjaśnia GUS, w styczniu wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 33 spośród 34 działów przemysłu. Według wstępnych danych, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in.:

  • w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 40,2 proc.,
  • w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 34,9 proc.,
  • w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 32,5 proc.

"Od wyników produkcji przemysłowej bolą oczy. Plus 19,2 proc. (poprzednio +16,7 proc.). Bez korekty na wytwarzaniu energii, bardzo dobry wynik przetwórstwa przemysłowego (+15,6 proc.). Wykres zmian odsezonowanych pionizuje się już drugi miesiąc z rzędu. To nie może być trwała zmiana" - piszą ekonomiści mBanku.

W gospodarce i ekonomii jest jednak tak, że jak coś bardzo szybko wzrasta, to później zazwyczaj równie szybko spada. Hamujący w kolejnych tygodniach przemysł może więc z prymusa stać się maruderem polskiego wzrostu PKB. "To może być problem na dalszą część roku" - konstatują specjaliści mBanku.

Podobnego zdania są ich koledzy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że w I kwartale dynamika przemysły wciąż będzie dwucyfrowa, jednak w II kwartale wyraźnie spowolni.

"Ponad połowa firm przemysłowych ankietowanych przez PIE i BGK oczekuje mniejszej liczby nowych zamówień. Niemniej to wciąż wysokie wyniki – porównanie następuje do okresu rekordowo wysokiej aktywności sektora. Wyhamowanie będzie skutkiem nieco słabszego, ale wciąż solidnego popytu zagranicznego ze strefy euro. Komisja Europejska prognozuje, że PKB Niemiec oraz Francji wzrośnie w 2022 roku o 3,6 proc." - wyjaśnia Jakub Rybacki, ekonomista PIE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
TED55
2 lata temu
W tej sytuacji Premier Polski, powinien ogłosić ponownie Światu - że jesteśmy potęgą gospodarczą. Proponuję, wzrost darmowych świadczeń dla społeczeństwa o 100 %. Wypłacać emerytom, 13-tki, 14-tki,15-tki, i 16-tki. Będą głosować na PIS-owców. Pracować w Polsce - 3dni w tygodniu. Znieść podatki na alkohole i papierosy. Eldorado.
alibaba
2 lata temu
Jak jest z czymś dobrze za PiSu to nie dobrze bo lepiej jednak gdyby było zle ,,,a jak jest zle za PO to jest dobrze bo niedługo może być jeszcze lepiej
%$%$%$
2 lata temu
Co na to WYBITNI ekonomiści z PO ? Lepiej milczeć niż bredzić.
bobek46
2 lata temu
Wiem jedno jestem jedynym żywicielem rodziny taka sytuacja i za PO bym płakał.
wow
2 lata temu
PO myślało tylko Niemcach. Jak u nich gospodarka się kręci. Likwidacja stoczni itp.
...
Następna strona