Import z krajów Mercosuru. Kontrowersyjna umowa UE może wszystko zmienić

Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale faktem jest, że negocjacje między UE a krajami Mercosuru dot. umowy o wolnym handlu żywnością zakończyły się porozumieniem. Serwis farmer.pl sprawdził, ile teraz do Unii Europejskiej i Polski importowanych jest produktów z państw stowarzyszenia.

Do Polski nie sprowadzano ani drobiu, ani jaj z krajów Mercosuru w 2023 r.
Do Polski nie sprowadzano ani drobiu, ani jaj z krajów Mercosuru w 2023 r.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | marcelo de la torre
oprac. LOS

Umowa między UE a Mercosurem, zrzeszającym Brazylię, Argentynę, Boliwię, Paragwaj i Urugwaj wywołuje protesty w Unii. Rządy m.in. Polski i Francji, ale i aktywiści oraz rolnicy alarmują, że standardy produkcji w Ameryce Południowej i Europie są diametralnie różne. Martwi to zarówno europejskich producentów, którzy ponoszą wyższe koszty na tzw. Starym Kontynencie, jak i ekologów oraz aktywistów walczących o dobrostan zwierząt.

Komisja Europejska zapewnia, że zastosowane zostaną ograniczenia importu na rynek UE, aby chronić lokalnych producentów przed tańszą żywnością z krajów Mercosuru. Dla rolników będzie to nowość, co pokazują dane Eurostatu.

Serwis farmer.pl przekazał, że według danych europejskiego urzędu statystycznego w 2023 r. do Polski nie importowano wieprzowiny, drobiu i jaj z krajów stowarzyszenia Mercosur. Jeśli chodzi o import do całej UE, to w ubiegłym roku sprowadzono 72 tys. jaj.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znany ekonomista nie ma wątpliwości. "Cud gospodarczy w Polsce"

Francja z Polską przeciwko umowie z Mercosurem

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, podczas konferencji w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem, wyraził swoje zastrzeżenia wobec umowy między Unią Europejską a krajami Mercosuru. Francuski polityk obawia się negatywnego wpływu porozumienia na europejski rynek rolny.

Macron podkreślił, że nie zgodzi się na umowę w jej obecnym kształcie, oczekując dalszych wyjaśnień od Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że nie zamierza poświęcać francuskiego rolnictwa w imię merkantylizmu. Dodał, że handel powinien być zgodny z zasadami ekologii i suwerenności.

Aby umowa weszła w życie, musi zostać ratyfikowana przez Unię Europejską. Możliwe są dwie drogi: albo umowa będzie wymagała ratyfikacji przez wszystkie parlamenty narodowe, albo będą musiały przegłosować ją Parlament Europejski oraz kraje członkowskie w Radzie UE.

W drugim scenariuszu państwa decydowałyby większością kwalifikowaną, co oznacza zgodę 15 z 27 krajów reprezentujących co najmniej 65 proc. mieszkańców UE.

Źródło artykułu:money.pl
unia europejskaameryka południowarolnicy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)